AI Clearing pozyskuje 62 mln zł finansowania. Rozwój raczej za granicą niż w Polsce [WYWIAD]

Adam Wiśniewski i Michał Mazur
Adam Wiśniewski i Michał Mazur, fot. materiały prasowe
Skupiamy się na największych projektach infrastrukturalnych. Kluczowymi rynkami są dla nas Stany Zjednoczone, region Zatoki Perskiej oraz Europa Zachodnia. Polska nie jest dla nas aż tak istotna właśnie ze względu na słabiej rozbudowany obszar, którym się zajmujemy - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Adam Wiśniewski, co-founder i CTO AI Clearing.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

AI Clearing - platforma do autonomicznego śledzenia postępu prac i kontroli jakości w branży budowlanej wykorzystująca sztuczną inteligencję - ogłasza zamkniecie kolejnej rundy finansowania (Seria A) o wartości 62 mln zł. Głównym inwestorem jest nowojorski fundusz Prudence, przy udziale FJ Labs, JR Holding, Opoka TFI, Superkonstelacji oraz dotychczasowych inwestorow, czyli Tera Ventures, Inovo i Innovation Nest.

AI Clearing - czym zajmuje się startup

Technologia AI Clearing umożliwia generalnym wykonawcom, inwestorom i instytucjom finansującym duże projekty budowlane dokładne śledzenie postępu prac w czasie rzeczywistym, dzięki wykorzystaniu AI.

Skupiamy się na największych projektach infrastrukturalnych takich jak wieloskalowe farmy fotowoltaiczne, koleje, drogi, gazociągi, lotniska, instalacje przemysłowe oraz linie energetyczne - wyjaśnia Adam Wiśniewski

Na czym polega największa innowacyjność AI Clearing? Na co zostanie przeznaczone finansowanie? O to pytamy współzałożyciela startupu.

Jak działa AI Clearing?

Nasza technologia umożliwia generalnym wykonawcom, inwestorom i instytucjom finansującym dokładne śledzenie postępu prac budowlanych w czasie rzeczywistym, co jest możliwe jedynie dzięki wykorzystaniu AI. Wyróżnikiem AI Clearing jest autorska sztuczna inteligencja, w której kluczem jest dokładność oraz czas przetwarzania. Jesteśmy przekonani, że stworzyliśmy najlepszą technologię w branży pomagającą m.in. zwiększyć efektywność operacyjną. 

Już na etapie pomysłu wiedzieliśmy, że branżowe, codzienne dane połączone z możliwością przetwarzania i porównywania z danymi projektu i harmonogramami będą dla nas fundamentalne. Spędziliśmy trzy lata na budowie i optymalizacji technologii, aby upewnić się, że jest ona właściwa. Nasze duże i unikalne dane treningowe oraz własny silnik AI pozwalają nam osiągnąć nieporównywalną dokładność i czas przetwarzania, co jest kluczowe dla naszych klientów.

Na co zostanie przeznaczone nowe finansowanie?

Obecna runda finansowania pozwoli nam wykorzystać cyfrową transformację zarządzania projektami budowlanymi. W ciągu ostatnich 12 miesięcy osiągnęliśmy 15-krotny wzrost przychodów. Nowe finansowanie umożliwi nam przede wszystkim dalszy dynamiczny rozwój poprzez pozyskanie najlepszych talentów na rynku i rozszerzenie zespołów sprzedaży oraz obsługi klienta na terenie Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej, a także regionu Zatoki Perskiej. Mamy cel, by stać się globalnym liderem w kategorii autonomicznej kontroli projektu.

Jak przebiegało zbieranie finansowania? Wiele osób mówi o kryzysie na rynku startupowym.

Rzeczywiście, obecnie znacznie trudniej o pozyskanie finansowania - liczba transakcji w 2023 roku w porównaniu do poprzednich lat mocno spadła, zwłaszcza, jeśli mówimy o Seriach A. My przygotowaliśmy bardzo dokładny plan przed najnowszą rundą - m.in. zmappowaliśmy wszystkich inwestorów, z którymi chcieliśmy rozmawiać, nawiązaliśmy z nimi relacje sporo wcześniej. Jako founderzy poświęciliśmy się w 100 proc., aby zebrać jak najlepszą dla nas rundę.  

Jak ważny dla AI Clearing jest polski rynek?

Jesteśmy firmą typu enterprise software (vertical AI) skupiającą się na największych globalnych budowlach, a naszymi klientami są generalni wykonawcy, inwestorzy oraz instytucje finansujące. Niestety Polska nie jest dla nas aż tak istotna ze względu na niską liczbę dużych projektów infrastrukturalnych. AI Clearing już teraz współpracuje z pięcioma z dwudziestu największych globalnie firm budowlanych w ramach wieloletnich kontraktów, w tym z Bechtelem (HQ: USA) i PCL (HQ: Canada), który korzysta z platformy na wszystkich swoich projektach dotyczących farm fotowoltaicznych w Ameryce Północnej i Australii.

W ostatnich miesiącach sporo mówi się o rewolucji AI. Jak duży wpływ na branżę budowlaną będzie miała sztuczna inteligencja?

Zaczęliśmy działać na długo zanim ta rewolucja się rozpoczęła, gdyż od początku wierzyliśmy, że sztuczna inteligencja będzie miała ogromny wpływ na branżę budowlaną. Jako przykład znaczenia AI niech posłuży jeden z problemów, jaki rozwiązujemy. Dotychczas największe budowy były śledzone ręcznie, przy miesięcznym pokryciu 5-10 proc. obszaru testowego, co było niewystarczające do dokładnej kontroli projektu i często prowadziło do znacznych przekroczeń budżetu, opóźnień i sporów między zaangażowanymi stronami. Technologia AI Clearing jest w pełni zautomatyzowana i porównuje aktualny stan budowy z projektem, budżetem i harmonogramem. Bez sztucznej inteligencji nie byłoby to możliwe.

Jak rozwija się rodzimy ConTech? Niedawno usłyszałem, że to dosyć mało scyfryzowana branża, ponieważ na placach budów wciąż dominują starsze pokolenia.

Zgadzam się z tym stwierdzeniem - liczba technologicznych spółek ConTech w Polsce jest ograniczona, bo place budów wciąż niechętnie korzystają z innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Rodzime firmy ConTech celują przede wszystkim w zagranicznych klientów, u których adopcja technologiczna przebiega szybciej.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ