W biznesie
Brzoska o 800 plus "Markety otwierają szampana"
Rafał Brzoska, prezes inPostu opowiada o wpływie podwyższenia świadczenia 500 plus na branżę e-commerce.
Zielona rewolucja w logistyce
Branża logistyczna ma coraz bardziej zielone oblicze. Inwestując w ekologiczne technologie, zmniejsza ona obciążenie środowiska, a jednocześnie zapewnia sobie sukces biznesowy.
Eurocash bez niemal 1000 sklepów. Kryzys dotknął głównie sklepy ABC
Spółka Grupa Eurocash, zajmująca się dystrybucją towarów FMCG, odnotowała w ostatnim roku spadek liczby sklepów, do których sprzedaje swoje produkty. Zamknięto prawie tysiąc placówek.
Księga absolwentów. Jak startupy radzą sobie po latach
„My Company Polska” także w tym roku zarekomenduje jeden startup do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. Szczegółów co, gdzie, kiedy i jak szukajcie na naszej stronie pod hasłem Rookies of the Year. Teraz czas na przegląd absolwentów tego programu.
Ryanair kupuje 300 samolotów i planuje zwiększyć ruch o 80 proc.
Ryanair zawarł potężny kontrakt na zakup 300 samolotów Boeing, których wartość szacowana jest na 32-40 mld dolarów. Tym samym irlandzki przewoźnik zamierza powiększyć swoją flotę i zwiększyć ruch o 80% w ciągu najbliższej dekady.
Żabka wycofuje kontrowersyjną promocję, choć nie uważa, że złamała prawo
Sieć sklepów Żabka wycofuje ostatnią promocję wskazywaną przez prawników jako nielegalną. Oferta dotyczyła użytkowników aplikacji Żappka, którzy przy zakupie paczki papierosów lub wkładów Heets mogli dokupić hot-doga, panini lub kawę za złotówkę.
Amazon oferuje 10 dolarów za samodzielne odebranie zamówienia
Amazon, jeden z największych graczy w handlu elektronicznym na świecie, wprowadza nową strategię, aby ograniczyć koszty dostawy. Zamiast wysyłki na adres domowy, firma oferuje klientom 10 dolarów za odbiór zamówienia w punkcie odbioru.
Nestle: o 20 proc. mniej wariantów produktów. Kryzys zjada także gigantów
Spożywczy konglomerat Nestle zmuszony do oszczędności. Korporacja tnie koszty do tego stopnia, że zdecydowała się ograniczyć zróżnicowanie produktów o jedną piątą.
Czytelnia w Delikatesach Centrum zezwala na otwarcie sklepów w niedzielę?
Delikatesy Centrum, sieć franczyzowa związana z Grupą Eurocash, przetestowała sposób na otwarcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe. Wykorzystano tzw. trik na czytelnię, czyli wyznaczenie w sklepach specjalnych stref, w których klienci mogą czytać książki.
Stop hate for profit! Jak walczyć z hejtem dotyczącym twojej firmy?
Zszargana reputacja marki, niższa sprzedaż, trudności z pozyskaniem inwestorów… Hejt działa jak kula śnieżna. Walka z nim nie jest łatwa i wymaga znalezienia odpowiedniego środka obrony. Od czasów rzymskich obowiązuje jednak zasada: Qui tacet consentire videtur, a więc „milczenie uważa się za oznakę zgody!”.
AI werbuje do zespołu: pokolenie Z docenia firmy stosujące HR-boty
Rekrutacja prowadzona przez sztuczną inteligencję? Okazuje się, że to już nie jest science-fiction, lecz rzeczywistość, w którą wkracza wiele firm. HR-boty usprawniają proces zatrudniania i czynią go bardziej obiektywnym.
Czas ambasadorów w biznesie. Misja dyplomatyczna firmy w praktyce
Tworzenie marki godnej zaufania jest jak misja dyplomatyczna. Czasem odbywa się na bankiecie, czasem na barykadach. Dlatego tak ważne jest, by mieć skutecznych ambasadorów. Najlepiej w gronie swoich pracowników.
Zmowa cenowa przez 15 lat. Ukarani właściciel Biedronki i portugalskiego oddziału sieci Auchan
Sieci Pingo Doce (dawna nazwa Jeronimo Martins), Auchan i Modelo Continente zostały ukarane przez portugalski urząd antymonopolowy AdC za zmowę cenową przy sprzedaży produktów kosmetycznych. AdC stwierdził, że zmowa ta trwała aż od 2001 roku do 2016 roku, co oznacza, że przez piętnaście lat konsumenci byli oszukiwani i płacili wyższe ceny za kosmetyki.
Obniżanie cen przez markety ma sens: właściciel Biedronki z 60 proc. wyższym zyskiem
- Pozostajemy zobowiązani do bycia siłą antyinflacyjną poprzez absorpcję części presji wywieranej na konsumentów przez wzrost cen - wyjaśnia Pedro Soares Dos Santos, prezes Grupy Jeronimo Martins, właściciel Biedronki, który zanotował o 60 proc. wyższy zysk w I kwartale 2023 r.
Mówić prosto o finansach
Zaczęło się od spektakularnej akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy. Obecnie Fundacja Alior Banku rozpoczyna duży projekt edukacji finansowej dzieci i młodzieży, który wesprze na swoich łamach „My Company Polska”.
Musk chce pozwać Microsoft. Kolejna odsłona Twittergate
Musk zamierza pozwać Microsoft za usunięcie Twittera z platformy reklamowej koncernu kojarzonego z Billem Gatesem.
Glovo prime - subskrypcja na dostawy
Glovo Prime - czyli abonamentowa usługa, która pozwala na darmowe dostawy z supermarketów, wraca na rynek.
Wizz Air, jak HBO Max - tanie loty w modelu subskrypcji
Wizz Air wprowadza nową usługę dla swoich pasażerów - Wizz MultiPass. To plan subskrypcyjny, który ma pomóc w oszczędzaniu na lotach.
Netflix wstrzymuje decyzję o ograniczeniach dla współdzielonych kont
Netflix poprawił sytuację na giełdzie: akcje giganta tracą na wartości już tylko około 1 proc. wobec wcześniejszych 10 proc. w handlu pozasesyjnym w reakcji na ogłoszenie wyników za pierwszy kwartał. Spółka odłożyła o kilka miesięcy wprowadzenie szumnie zapowiadanych ograniczeń dla subskrybentów współdzielących konto na platformie.
Ziobro nie odpuści przedsiębiorcom omijającym niedzielny zakaz handlu
Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę spotkało się z wieloma kontrowersjami, a wielu przedsiębiorców do dziś poszukuje sposobów na obejście go. Teraz Prokurator Generalny zamierza rozliczyć firmy, które omijały zakaz, a sąd nie dopatrzył się w ich działaniu niczego nielegalnego.
Biedronka zapłaci kolejną karę? Sąd zatwierdza żądanie UOKiK, czyli 60 mln zł
Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Biedronka wprowadzała w błąd klientów niepoprawnie wskazując kraj pochodzenia niektórych produktów. To nie pierwszy raz kiedy portugalski gigant ma problemy w związku z takim działaniem.
Gwarantujemy równe szanse
Provident jest nie tylko liderem branży w kwestiach dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu, ale także wyznacza standardy w tej dziedzinie – mówi Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezeska zarządu Provident Polska.
Precedens Volkswagena: firma wygrywa w rosyjskim sądzie
Volksvagen będzie mógł sprzedać swoje fabryki w Rosji. Sąd w Niżnym Nowogradzie zaskaczył cały świat orzekajac, że zamrożenie rosyjskich aktywów Volkswagena było nielegalne. Czy to policzek dla Kremla ze strony rodzimych prawników?
Polskie firmy wciąż kupują ukraińskie zboże
Mimo obostrzeń wprowadzonych przez rząd zasoby tańszego zboża z Ukrainy wciąż są sprzedawane i chętnie kupowane przez polskie firmy. A spożywanie jego technicznego odpowiednika "Może grozić utratą zdrowia lub życia" informuje resort rolnictwa. "Rzeczpospolita" wskazuje na nieudolność władz w ograniczeniu procederu odbijającego się na rolnikach.
Presja płacowa: liczba upadłości firm wzrośnie do 21 proc.
Przyszłość polskich przedsiębiorstw wygląda niepewnie. Według raportu Allianz Trade, globalna liczba niewypłacalności ma wzrosnąć o 21% w 2023 roku, a Polska nie będzie tu wyjątkiem.
ZARINA zamiast ZARY? Putin przejmuje sklepy Inditex w Rosji
Słynną ZARĘ i inne brandy prowadzone przez Inditex przejmie rosyjska grupa VOM. Świeżo upieczony "właściciel" uruchomi w sieci sklepów, niegdyś należących do hiszpańskiej firmy modowej, nowe marki. Transakcję zatwierdził Kreml.
Netflix oszczędza na produkcji. To koniec pewnej epoki
Czy złota era streamingu kończy się w tym momencie? Netflx pierwszy raz od 12 lat zamawia pilotażowy odcinek serialu, zamiast całego sezonu. Serwis przedstawił szerszą strategię oszczędnościową. Pozostałe platformy zrobiły to już wcześniej.
Fala zwolnień w McDonalds. Będzie twarde lądowanie
Kryzys dosięga największych. McDonald's planuje duże zmiany w swojej strukturze i związane z tym zwolnienia pracowników. Pracownikom biurowym nakazano przejść na pracę zdalną i oczekiwać na decyzję.
Od różnorodności i włączania nie ma odwrotu. Debata My Company Polska
„Jak stworzyć inkluzywną firmę” – na ten temat w trakcie debaty „My Company Polska” rozmawiali Małgorzata Skibińska, dyrektorka departamentu Personalnego Providenta; Agata Dziuba, Senior HR menedżerka w Amazon, i Dawid Wojtyczka, lider sieci pracowniczej Pride and Friends w State Street.
Rekordy: Allegro z przeszło 9 mld przychodu lecz z większą stratą
Allegro.eu, jeden z największych polskich marketplace’ów, opublikował skonsolidowany raport roczny za 2022 rok. Dane przedstawione przez spółkę pokazują, że udało się osiągnąć przychód przekraczający 9 mld zł, ale kosztem straty netto wynoszącej ponad 1,9 mld zł.
Ukraińskie markety Slipo wejdą do Polski, by zdetronizować Biedronkę?
Fozzy Group, wicelider ukraińskiego handlu spożywczego, właściciel popularnych marketów Slipo, planuje wejść na polski rynek. Slipo ma szanse na sukces z powodu konkurencyjnych cen produktów i sporego doświadczenia (w Ukrainie istnieje 700 placówek sklepów Fozzy Group).
Sprzedaż detaliczna: fatalne dane GUS
Dane GUS na temat sprzedaży detalicznej wywołały falę negatywnych komentarzy. Zanotowano jej spadek o 5 proc. w ujęciu rocznym, co analitycy mBanku nazywają "beznadziejnymi danymi". Sprzedajemy nawet o jedną czwartą mniej konkretnych produktów.
Klienci wymienili restauracje na kawiarnie. Powodem niskie zarobki
Inflacja w Polsce osiągnęła pełnoletniość i ma już ponad 18 punktów proc. Drożyzna z miesiąca na miesiąc wynosi tyle ile jeszcze niedawno inflacja w ujęciu rocznym. Polacy wciąż zarabiają słabo, więc oszczędzają jak mogą. Rezygnujemy ze stołowania się w restauracjach na rzecz spotkań w kawiarni.
Połowa przedsiębiorców boi się pogorszenia sytuacji firmy
Najnowsze badania przeprowadzone przez „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service pokazują, że niemal połowa polskich przedsiębiorców (48 proc.) obawia się pogorszenia sytuacji swojej firmy w 2023 roku. Właściciele biznesów co prawda planują podwyżki, ale ograniczają liczbę stanowisk. W jakich branżach będą zwolnienia?
Answear z nietypowym rabatem. Kobiety zapłacą mniej niż mężczyźni?
Answear wprowadza obniżkę symbolizującą lukę płacową między kobietami a mężczyznami. W okresie od 1 do 8 marca można kupić wybrane damskie (i dziecięce) produkty z rabatem 23%, a na męskie rabat wynosi 10%. Różnica 13 proc. symbolizuje lukę w zarobkach pracowników obu płci w UE.