Jak nie wypaść z wyścigu o fundusze na zieloną transformację firmy

Przewodnik BOŚ dla MŚP zawiera najważniejsze informacje o funduszach na zieloną transformację firm.
Przewodnik BOŚ dla MŚP zawiera najważniejsze informacje o funduszach na zieloną transformację firm. / Fot. shutterstock.
„Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP” wydany przez Bank Ochrony Środowiska pokazuje, że zielona transformacja dla firm nie oznacza tylko kosztów, ale też konkretne oszczędności , które mogą przynieść korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i środowisku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wiktor Cyrny: Na rynku panuje wzmożone zainteresowanie specjalistami ESG, takie osoby mogą liczyć na wypłaty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Dla sektora MŚP takie wynagrodzenia są często nieosiągalne. Czy wasz „…Przewodnik dla MŚP” odpowiada na te potrzeby przedsiębiorców? Jakie korzyści płyną z jego lektury?

Anna Burza, p.o. Dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, ESG i Taksonomii w Banku Ochrony Środowiska: Transformacja energetyczna to rzeczywiście obecnie gorący temat. Widzimy, że różne wymogi regulacyjne, rynkowe lub te wynikające z konkurencji obejmują sektor MŚP. Tymczasem nie wszyscy przedsiębiorcy mają w ogóle świadomość tych zmian i idących w ślad za tym obowiązków, jakie się na nich nakłada. Nasz pomysł na publikację polegał na chęci poszerzenia tej świadomości. Postanowiliśmy przedstawić informacje o możliwych źródłach i sposobach finansowania m.in. o tym jakie kryteria powinny spełnić firmy, czy jakie dane zacząć zbierać, co robić, żeby sięgnąć po potencjalne fundusze teraz i w przyszłości. Chodzi o to, aby nie wypaść z wyścigu o środki unijne i zadbać o jak najlepsze efekty dla swojego biznesu. Przewodnik to także zbiór aktualnych informacji na temat zmian legislacyjnych oraz trendów rynkowych z zakresu ochrony środowiska. MŚP to większa część klientów banku – wspomniana publikacja ma im pomóc w poruszaniu się w meandrach zrównoważonego finansowania związanego z transformacją energetyczną.

Anna Burza, p.o. Dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, ESG i Taksonomii w Banku Ochrony Środowiska

Czyli „…Przewodnik dla MŚP” to swojego rodzaju kompendium wiedzy, po które przedsiębiorcy mogą sięgnąć by ściągnąć do firmy dostępne środki?

W dużej mierze tak – nazwałabym to elementarzem z szeroko pojętego obszaru ESG. Zaczynamy od podstaw tego, czym jest ESG, skąd się wywodzą cele zrównoważonego rozwoju, dlaczego to wszystko jest takie ważne. Pokazujemy jak działać na rzecz zmian klimatu i celów z tym związanych. Dodam, że przez regulatorów te kwestie są zaostrzane – a realne działania czynione przez MŚP są jeszcze dalekie od osiągnięcia zamierzonych efektów.

Staraliśmy się jak najbardziej usystematyzować informacje, wyciągnąć i opisać to co najważniejsze ponieważ mamy świadomość, że przedsiębiorcy często, zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorstwach, są bardzo wielozadaniowi. Często sami zarządzają swoimi przedsiębiorstwami lub z pomocą zaledwie kilku osób. Nie ma tam oddzielnego działu zajmującego się tym tematem, jak to bywa w przypadku korporacji. Wiedza im przekazywana musi być skondensowana i łatwo dostępna.

Jak poradziliście sobie z nadmiarem treści? Czy udało się stworzyć coś w rodzaju esencji z setek stron informacji? Lektura samych regulacji może przecież zająć mnóstwo czasu, czego sam doświadczyłem przygotowując dziennikarskie materiały w tym temacie.

Choć materiał jest obszerny, to my wyciągnęliśmy najistotniejsze informacje dla MŚP. Skupiliśmy się m.in. na tym jakie korzyści dla MŚP wynikają z poszczególnych materiałów czy przepisów. Ostrzegamy przedsiębiorców przed zawirowaniami , jakie mogą ich czekać na drodze do zielonej transformacji. Przedstawiamy skrótowo ofertę naszej grupy kapitałowej, ze szczególnym uwzględnieniem tych elementów, które wspierają finansowanie inwestycji proekologicznych. Ta wiedza ma pomóc naszym klientom i czytelnikom naszej publikacji w podjęciu realnych działań związanych np. z opracowaniem strategii dekarbonizacji, przygotowaniem się do raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju, czy też prawidłowego kwalifikowania projektów realizowanych przez firmę według kryteriów taksonomii UE.

Czy po lekturze„…Przewodnika dla MŚP” właściciel lub właścicielka firmy może rozjaśnić wątpliwości w Banku Ochrony Środowiska?

Tak naprawdę nasz Przewodnik jest pewną formą zaproszenia do rozmów indywidualnych - z nami, z Bankiem Ochrony Środowiska. Mamy świetny zespół inżynierów ekologów, którzy chętnie porozmawiają i nieodpłatnie doradzą w zakresie planowanych przez klienta przedsięwzięć. Podzielą się doświadczeniem i opinią, które będą z pewnością pomocne. To dodatkowa wartość idąca razem z naszą publikacją.

Jak wyglądały pierwsze reakcje po publikacji "...Przewodnika dla MŚP"?

Spotkaliśmy się z bardzo dużym odzewem. To pokazuje, że temat rzeczywiście jest gorący i na pewno jeszcze przez najbliższe lata będzie. Wiąże się to z konkretnymi wymogami regulacyjnymi, przede wszystkim w obszarze raportowania, których wprowadzenie będzie generowało coraz więcej pytań i wątpliwości zarówno po stronie dużych firm, instytucji finansujących, jak i małych i średnich przedsiębiorców. Sektor MŚP odczuje konkretne zmiany bezpośrednio za około dwa-trzy lata, kiedy będzie musiał samodzielnie raportować. Duże grono małych i średnich przedsiębiorstw już teraz, jako, że znajduje się w łańcuchu dostaw dużych firm, zobowiązanych do raportowania, odczuje pośredni wpływ nowych wymogów regulacyjnych w zakresie raportowania niefinansowego. Warto zwrócić uwagę, że praktycznie 30 proc. środków unijnych w nowej perspektywie UE planuje przeznaczyć na cele proekologiczne. Firmy mają zatem możliwość pozyskania sporych funduszy na te działania.

Jakie są przykłady takich funduszy?

W przewodniku podpowiadamy, jakie zasady muszą być spełnione, aby móc po te środki sięgać, czyli np. zasada DNSH, która wynika bezpośrednio z unijnej taksonomii. Pokazujemy też dedykowane produkty i już dzisiaj dysponujemy naprawdę atrakcyjną ofertą, w skład której wchodzi m.in. kredyt ekologiczny, albo tzw. produkty z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), gdzie można uzyskać bardzo istotne dofinansowanie pod warunkiem uzyskania określonych oszczędności energii w ramach zrealizowanego projektu. Możemy dodatkowo z grantu ELENA dofinansować do 90% wykonania dokumentacji technicznej, potrzebnej do realizacji przedsięwzięcia modernizacyjnego. To kwestia indywidualna – zależna od konkretnego przypadku i my możemy pomóc taki produkt dopasować do skali działalności klienta.

W „…Przewodniku dla MŚP” pokazujecie, że zielonej transformacji nie należy się bać.

Najbardziej boimy się tego, czego po prostu nie znamy, a ten przewodnik może być dobrą nawigacją na początek. Chcemy przełamać pewne mity czy obawy, które są mocno zakorzenione w świadomości niektórych przedsiębiorców jak choćby to, że zielona transformacja to przede wszystkim koszty. Tymczasem, dostępne źródła finansowania na pewno pozwolą firmom zwiększać efektywność energetyczną swoich przedsiębiorstw i jednocześnie wchodzić na nowe rynki, zdobywać nowych kontrahentów, bądź też utrzymać się w łańcuchu dostaw dotychczasowych kontrahentów, którzy z racji rosnącej świadomości i wspomnianych wymogów regulacyjnych będą wybierać partnerów działające w sposób zrównoważony środowisko.

Dlaczego zdecydowaliście się na wydanie tego przewodnika?

To dla nas istotna sprawa, aby wspierać MŚP, bo widzimy, że tej wiedzy im brakuje, albo raczej brakuje im czasu na jej pozyskanie. Mali i średni przedsiębiorcy są przeważającą grupą klientów naszego banku. Mamy zatem świadomość, że z jednej strony będzie to dobry materiał ugruntowujący wiedzę obecnych i potencjalnych klientów, realizujących we współpracy z bankiem swoje pomysły, ale zależy nam również na tym, aby dotrzeć szerzej, poza bankowy ekosystem.

Rola banków się zwiększa. Nie jesteśmy tylko instytucją, udzielającą finansowania. Naszym zadaniem jest nie tylko przekierowywanie funduszy na jak najbardziej odpowiedzialne firmy, projekty, inwestycji, ale również edukacja uczestników rynku. Chcemy podpowiadać firmom, jak mogą się transformować, żeby jeśli nie dzisiaj, to za rok, dwa spełniły wszystkie wymogi.

--------

Artykuł powstał z użyciem polskiej technologii AI Transkryptomat

ZOBACZ RÓWNIEŻ