Kryzys w polskiej chirurgii: Średnia wieku kadry to 60 lat, a następców brakuje

Tylko 45 osób wybrało specjalizację z chirurgii ogólnej.
Tylko 45 osób wybrało specjalizację z chirurgii ogólnej. / Fot. shutterstock.
Najnowsze dane z Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) wskazują na poważne problemy kadrowe w polskiej chirurgii. W ostatnim naborze jedynie 45 lekarzy wybrało chirurgię ogólną jako swoją pierwszą specjalizację. To drastycznie niska liczba, zwłaszcza w kontekście starzejącej się kadry chirurgicznej. Średnia wieku chirurgów w Polsce to aż 60 lat, co stawia system opieki zdrowotnej przed poważnym wyzwaniem .

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Starzejąca się kadra chirurgiczna i brak młodych lekarzy wybierających tę specjalizację mają bezpośrednie konsekwencje dla pacjentów. Wśród najważniejszych problemów można wymienić m.in. długi czas oczekiwania na operacje, co może pogarszać stan zdrowia chorych. Przeciążeni chirurdzy mogą być mniej skuteczni, co zwiększa ryzyko błędów i powikłań​. Dodatkowo oferta specjalistycznych zabiegów jest często ograniczona i dostępna jedynie w wybranych placówkach - co zmusza nas do szukania pomocy poza miejscem zamieszkania.

Systemowe problemy polskiej chirurgii 

Według Polish Chamber of Physicians and Dentists (Naczelna Izba Lekarska) jedynie 45 lekarzy wybrało chirurgię ogólną jako swoją pierwszą rekrutację w ostatnim naborze.

Jak podkreśla Marcin Stopa, Head of NeuroResearch w Neuroinsight Lab "Nie chirurdzy są problemem, lecz system, który nie wspiera młodych ludzi w obieraniu tej ścieżki kariery. Ogromna odpowiedzialność, relatywnie niskie wynagrodzenia w porównaniu do długich dyżurów oraz brak odpowiedniego wsparcia i warunków pracy odstraszają młodych lekarzy od specjalizacji w chirurgii. W efekcie młodzi medycy wybierają inne, mniej stresujące i lepiej płatne specjalizacje".

Opowieść na śmierć i życie. Wywiad z Piotrem Jaconiem

Inicjatywy i zmiany w przepisach

Projekt zarządzenia Prezesa NFZ dotyczący warunków zawierania i realizacji świadczeń wysokospecjalistycznych stara się adresować niektóre z tych problemów. Jednak eksperci zwracają uwagę, że niezbędne są bardziej zdecydowane działania, aby poprawić sytuację. Chodzi m.in o Podniesienie wynagrodzeń, aby uczynić tę specjalizację bardziej atrakcyjną; wprowadzenie programów mentorowania i wsparcia dla młodych lekarzy, które pomogą im w trudnych początkach kariery; zmniejszenie liczby godzin pracy i dyżurów, co pomoże w poprawie jakości życia zawodowego i prywatnego chirurgów.

Nie da się ukryć, że polscy chirurdzy są cenieni na świecie. W związku z tym kuszą ich oferty pracy w krajach o lepszej sytuacji ekonomicznej. W ten sposób Polska traci ekspertów, których wykształcenie jest drogie i czasochłonne. Jeśli oferta dla chirurgów się nie zmieni możemy znaleźć się w trudnej sytuacji, a ta już na obecnym etapie jest kiepska.

Branża HR-owa postuluje o ułatwienia dla migrantów spoza Europy. Powód? Wyjazd Ukraińców

Przyszłość polskiej chirurgii

Sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć, prowadząc do kryzysu w dostępności usług chirurgicznych. Polskie społeczeństwo starzeje się, co zwiększa zapotrzebowanie na operacje, a brak chirurgów może sprawić, że system nie będzie w stanie sprostać rosnącym potrzebom zdrowotnym.

Aby zapewnić przyszłość polskiej chirurgii, niezbędne są systemowe zmiany i inwestycje w kształcenie oraz wspieranie młodych lekarzy. Tylko w ten sposób można zapewnić, że każdy pacjent będzie miał dostęp do wysokiej jakości opieki chirurgicznej na czas.