EKF: Wyzwania i prognozy dla Polski

EKF
Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. / Fot. mat. pras.
Makroekonomiczne prognozy wskazują, że wzrost PKB wyraźnie przyspieszy, średnio do 3,2 proc. r/r w 2024 r. względem 0,2 proc. r/r w roku poprzednim, a w kolejnych latach tempo wzrostu utrzyma się na podobnym poziomie – przewidują eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF), którego XIV edycja miała miejsce w Sopocie.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 7/2024 (106)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

XIV edycja Europejskiego Kongresu Finansowego odbyła się pod hasłem przewodnim „Czy chcemy jeszcze się ścigać?”. Przez trzy dni ponad 1900 uczestników debatowało o wyzwaniach i zagrożeniach dla sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie w dobie wojny w Ukrainie i ataków hybrydowych na europejskie i globalne systemy ekonomiczne oraz poszukiwało najlepszych rozwiązań możliwych problemów.

– Naszym celem jest próba znalezienia takich rozwiązań, takich propozycji, które spowodują, że globalne przepływy kapitałowe będą wspierały demokrację, a nie totalitaryzmy – mówił prof. Leszek Pawłowicz, inicjator i koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego.

Dodał, że warto przyjrzeć się mechanizmom rynkowym i tak je uzupełnić, żeby z powodów ekonomicznych opłacało się inwestować w demokratyczne projekty.

Jak wskazuje Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej kongresu, to, co różni EKF od innych wydarzeń biznesowych, to fakt całorocznej pracy nad rozwiązaniami konkretnych problemów, z jakimi mierzy się polska, unijna i światowa gospodarka.

W gronie prelegentów tegorocznego EKF byli m.in. prezydent Lech Wałęsa, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski i amerykański historyk Timothy Snyder.

W pierwszym dniu kongresu został zaprezentowany najnowszy konsensus prognostyczny „Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski”, który bazuje na opiniach 44 ekspertów i wybitnych makroekonomistów. Eksperci EKF zgodni są co do tego, że wzrost PKB wyraźnie przyspieszy, średnio do 3,2 proc. r/r w 2024 r. względem 0,2 proc. r/r w roku poprzednim. W kolejnych latach oczekują utrzymania solidnego tempa wzrostu: 3,8 proc. r/r w 2025 r. oraz 3,6 proc. r/r w 2026 r. C

My Company Polska wydanie 7/2024 (106)

Więcej możesz przeczytać w 7/2024 (106) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ