trendy

zobacz inne tematy
Megatrendy komunikacyjne w 2024. Królowa jest tylko jedna

Megatrendy komunikacyjne w 2024. Królowa jest tylko jedna

Nowy rok to zawsze moment, gdy naszą przestrzeń informacyjną zalewają artykuły i wpisy eksperckie o 5, 7 lub 10 głównych trendach na nadchodzące 12 miesięcy. Ale nie o tym będzie ten artykuł. Czas spojrzeć bliżej na jeden, kluczowy megatrend 2024 roku. Oto z dniem 1 stycznia unijna dyrektywa CSRD wchodzi w życie w Polsce – skończył się czas nieskrępowanego promowania się przy blasku ESG. Zapraszamy na realny sprawdzian z wiarygodności i odpowiedzialności.

Czekając na czarne łabędzie,  czyli szokujące prognozy na 2024 rok

Czekając na czarne łabędzie, czyli szokujące prognozy na 2024 rok

Jaki czarny łabędź jest, każdy widzi, ale dopiero po jego pojawieniu się – to określenie odnosi się do zdarzeń, których nikt się nie spodziewa. Ostatnie miesiące przyniosły tyle zaskakujących momentów, że postanowiliśmy wskazać sześć sytuacji, które w 2024 r. na pewno się nie wydarzą. Chociaż kto wie?

Startupy od zadań specjalnych. Najlepsze polskie HRtechy

Startupy od zadań specjalnych. Najlepsze polskie HRtechy

HRtech staje się rynkiem coraz bardziej zróżnicowanym – rozwiązania polskich startupów nie tylko usprawniają procesy rekrutacyjne, ale również ułatwiają dbanie o rozwój pracownika. Branża ma przed sobą ogromne perspektywy.

BYĆ JAK... MICK JAGGER

BYĆ JAK... MICK JAGGER

Wysportowany i charyzmatyczny lider Rolling Stonesów był i jest jednym z najlepiej ubranych mężczyzn na świecie! Na koncertach, imprezach w Studio 54 czy nawet na tenisowym korcie Mick zawsze wyglądał świetnie.

Przeniesienie firmy za granicę

Przeniesienie firmy za granicę

Czy przenieść firmę za granicę? Takie pytanie zadaje wielu polskich przedsiębiorców. W czasach rosnących kosztów wydaje się, że jest to dobry pomysł. Jeśli przeniesienie jest wyłącznie formalne, wówczas narażamy się na poważne konsekwencje.

Zarobić na zielonym

Zarobić na zielonym

Czy można zarobić na inwestycjach związanych z ochroną klimatu? Choć świadomość zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi rośnie, to polskich funduszy oferujących znośne zwroty na razie brakuje.

Czy to już czas na auta na prąd?

Czy to już czas na auta na prąd?

Choć w całej Europie co roku rośnie liczba aut na prąd, to do boomu na taki rodzaj samochodów jeszcze daleko. Tylko w Norwegii „elektryki” sprzedają się jak świeże bułeczki. W Polsce sprzedaż takich aut liczymy w setkach, nie tysiącach. Rząd zapowiada jednak, że to się zmieni. Zakup samochodu elektrycznego ma się opłacać. Także firmom.

Gospodarka jak przyroda

Gospodarka jak przyroda

Gospodarka cyrkulacyjna, choć jest o niej coraz głośniej, wciąż nigdzie nie jest wiodącym trendem, nawet w krajach Zachodu. Co mogłoby przyspieszyć jej rozwój?

Hotelowa mapa dla biznesu

Hotelowa mapa dla biznesu

Polska wciąż umacnia swoją pozycję, jeśli chodzi o turystykę biznesową. Rośnie liczba udzielanych noclegów, goście coraz łatwiej znajdują komfort i zaplecze, na którym im zależy, a hotelarze zacierają ręce.

Wielka wyjazdowa mobilizacja

Wielka wyjazdowa mobilizacja

Wraz z rozwojem polskiej gospodarki i kontaktów biznesowych pomiędzy firmami, przybywa podróży służbowych, rośnie też stopień ich skomplikowania. Sensowne organizowanie takich wyjazdów, często za pomocą nowych technologii i zewnętrznych usługodawców, wyraźnie nabiera znaczenia.

Słaba waluta szkodzi i pomaga

Słaba waluta szkodzi i pomaga

Złotego wzmacniały zrównoważony bilans wymiany z zagranicą, wyższe niż w strefie euro stopy procentowe i głębsza deflacja. Ściągały zaś w dół słaby napływ funduszy unijnych, niepewność inwestorów co do dalszej polityki gospodarczej państwa i ogólnie nie najlepszy klimat na rynkach wschodzących. Jest skądinąd nadzieja, że nasza waluta zdrożeje.

Telefon zamiast karty? Sprzedawco – bądź gotów

Telefon zamiast karty? Sprzedawco – bądź gotów

Aż 7,5 mln smartfonów sprzedano w Polsce tylko w ubiegłym roku – wyliczyła firma IDC. Potencjalnie każdy posiadacz takiego urządzenia może być zainteresowany tym, aby w sklepie, zamiast gotówką lub kartą, płacić nim za zakupy. Akceptacja mobilnych płatności powoli staje się w handlu koniecznością.

Chemia na ratunek

Chemia na ratunek

W październiku 2010 r. liczba ludzi na Ziemi przekroczyła 7 mld. Choć nie przybywa nas już w takim tempie, jak jeszcze pod koniec XX w., za niespełna dekadę ludzi będzie i tak więcej o miliard, a w połowie stulecia – o kolejne półtora miliarda. To oznacza ogromne wyzwania związane z wyżywieniem, którym nie sprostamy bez przemysłu chemicznego.

Naiwność statystycznych obietnic

Naiwność statystycznych obietnic

W naszym myśleniu o finansach osobistych musi się wreszcie dokonać przewrót kopernikański. Nie jesteśmy pępkiem finansowego świata, rynki kapitałowe nie krążą wokół naszych indywidualnych portfeli i na pewno nie sprawią, że jako inwestorzy zarobimy akurat tyle, ile wynika z modeli statystycznych.

Byle nie wylać dziecka z kąpielą

Byle nie wylać dziecka z kąpielą

W Polsce, w przeciętnym prywatnym portfelu inwestycyjnym, brakuje dziś co najmniej kilku grup aktywów – takich, które w przyszłości z łatwością uzasadnią swoją przydatność.

Uważajcie na walutowym polu

Uważajcie na walutowym polu

Świadome działania danego państwa osłabiające jego walutę w stosunku do innych powiązanych z nim znacząco gospodarek określa się mianem wojny walutowej. Ja jednak wolę terminologię ze świata sportu i twierdzę, że rynek walutowy przypomina dziś pole golfowe, na którym wszyscy regularnie oszukują.

Monetarny wrzątek

Monetarny wrzątek

Niewidomy, napełniając szklankę wrzątkiem, wkłada do niej palec, aby zapobiec przelaniu, ryzykując jednocześnie poparzenie. Banki centralne zachowują się dziś tak samo, bo nie są w stanie zobaczyć konsekwencji własnych działań.

Wycena akcji z perspektywy obligacji

Wycena akcji z perspektywy obligacji

Gorący sezon na inwestycyjne przepowiednie mamy już za sobą: teraz rzekomo wiadomo dokładnie, co przyniesie przyszłość w najbliższych miesiącach. Tylko dlaczego tak niewielu autorów rynkowych horoskopów zdobywa się po roku na ich weryfikację?

Dekarbonizacja portfeli

Dekarbonizacja portfeli

Od zawarcia niedawnego porozumienia klimatycznego w Paryżu do wypracowania prawdziwie efektywnych rozwiązań przez wszystkich jego sygnatariuszy jeszcze daleka droga, bo na razie udajemy, że żyjemy na różnych planetach. Ale niektórzy inwestorzy już teraz zaczynają głosować swoimi portfelami, oczyszczając je z paliw kopalnych.

Inwestycyjny rollercoaster

Inwestycyjny rollercoaster

Negatywne skutki globalizacji dopiero przed nami. W związku z tym czeka nas permanentny kryzys na rynkach kapitałowych (oraz szalone cenowe „jazdy”), co wymusi fundamentalne zmiany w myśleniu o inwestowaniu.