rekrutacja
zobacz inne tematyNowe technologie w HR
Dzięki nowoczesnym systemom menedżerowie zarządzający zespołami mogą odłożyć tradycyjne, czasochłonne procesy HR do lamusa i zacząć działać lepiej, szybciej i efektywniej.
Strzelaniny i egzaminy. Czy nietypowe formy rekrutacji to przyszłość?
Niedobór fachowców na rynku pracy staje się faktem. Specjalistów brakuje w wielu branżach – od IT po budowlankę – a firmy, by wybrać najbardziej odpowiednich kandydatów, muszą prześcigać się w innowacyjnych sposobach na rekrutację. Jak radzą sobie z pozyskaniem ekspertów, kiedy ich po prostu nie ma? O tym rozmawialiśmy podczas naszego panelu na People Culture TechFest 2024!
Zmierzch pani Basi
Rynek HR i księgowości zmienił się w ciągu ostatnich lat nie do poznania. Wkroczyły na niego sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, outsourcing i całkiem nowy księgowy przyszłości. To jednak oznacza, że „klasyczna księgowa z kantorka” niedługo straci pracę.
Radosław Łodziński. Poza biznesem
Jego MockIT pomaga przeprowadzić weryfikację techniczną kandydatów. Sam wyznaje zasadę, że stres najlepiej odreagować… pod wodą.
Jak zarządzać pokoleniem Z
„Generacja Z nie potrafi przyjmować informacji zwrotnych”. „Pokolenie płatków śniegu”. „Żeby nimi zarządzać, trzeba ich rozpieszczać”. To częste opinie na temat najmłodszych pracowników. Okazuje się, że nie do końca prawdziwe.
Employer branding, czyli siła przyciągania marek
Pozytywny wizerunek marki to niemal stuprocentowa gwarancja sukcesu w procesach rekrutacyjnych. Nic dziwnego, że borykające się z niedoborem specjalistów firmy dwoją się i troją, by zasłużyć na miano dobrego pracodawcy. W wielu z nich Employer branding stał się jedną z najważniejszych strategii w rozwoju.
Polacy nie radzą sobie z krytyką w pracy. Ponad połowa ma syndrom oszusta
Stres, niepokój i obawa przed negatywną oceną. To emocje, które towarzyszą na co dzień Polkom i Polakom, z których jedynie niespełna połowa (44%) potrafi przyjmować słowa krytyki. Niemal równie często, co w domu, słyszymy je w pracy.
Rewolucja na rynku pracy. AI przejrzy CV, wybierze kandydata i przeprowadzi z nim rozmowę
Sztuczna inteligencja nie tylko namaluje obrazek, podpowie hasło na podryw i napisze tekst. Nowe badanie rynku pracy ujawnia, że AI to przyszłość rekrutacji, która wspomoże pracodawców w procesie decyzyjnym, skróci czas wyboru kandydata, a w opcji skrajnej przeprowadzi z nim rozmowę.
Jak wzmocnić markę pracodawcy kampanią społeczną
„Razem w Lidlu”, czyli o wykorzystaniu kampanii społecznej jako narzędzia employer brandingowego, opowiada Aleksandra Kręgielska-Rolla, młodsza kierowniczka ds. Employer Brandingu z Lidl Polska, i zapewnia, że to dopiero początek, a o „Razem w Lidlu” będzie jeszcze głośno.
Polskie startupy, które szukają specjalistów. Zobacz, kto teraz zatrudnia
Jeśli nie boisz się wzywań, praca w startupie może być ciekawym doświadczeniem i dobrym pomysłem na kolejny krok w karierze zawodowej. Sprawdź, w której spółce technologicznej znajdziesz obecnie zatrudnienie.
Mój świetny pracownik. Czy warto zatrudniać lepszych od siebie? [WYWIAD]
Czy rzeczywiście warto zatrudniać lepszych od siebie – odpowiada Anna Rudzińska, psycholożka i headhunterka.
Jakich ofert pracy jest najwięcej? Dobre czasy dla prawników i pracowników fizycznych
W kwietniu liczba ogłoszeń była tylko o 1% niższa niż przed rokiem, choć jeszcze niedawno spadki przekraczały 20%. Czy możemy mówić o końcu kryzysu w rekrutacjach?
Zatrudniaj jak szef. Wywiad z Pauliną Wardęgą
Nigdy nie żałowałam, że kogoś zwolniłam za wcześnie, ale kiedy kogoś zwalniam, to zwykle myślę, że powinnam to zrobić wcześniej – mówi Paulina Wardęga, CEO Heroify.
Technologiczny booster w kadrach i płacach
Jest taki dział, bez którego „leży” każde przedsiębiorstwo. Skupia kilka sekcji, których efektywność pracy decyduje o wynikach firmy. Często (niesłusznie!) kojarzony ze skostniałymi zasadami. Niestety, wciąż za mało cyfrowy i stale łaknący transformacji. Jeśli działanie twojego działu HR „kuleje”, to masz problem. Na szczęście my mamy dla ciebie rozwiązanie. Ale zacznijmy od początku.
Technologiczny przepis na zaangażowanie. Dane kluczem do zrozumienia pracowników
Sukces firmy zależy w dużej mierze od zaangażowania i wydajności pracowników. Dzięki możliwościom technologicznym działy HR i menedżerowie mają dostęp do wszystkich kluczowych danych i informacji dotyczących zespołu. To pozwala szybko identyfikować potrzeby i problemy pracowników oraz odpowiednio na nie reagować.
Połów talentów siecią AI
Liczy się pierwsze wrażenie – ta banalna prawda to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed działami HR. Rekrutacja to nie tylko sztuka pozyskiwania talentów do firmy, ale na coraz trudniejszym rynku pracy to też sztuka znalezienia jakichkolwiek rąk do pracy. Z pomocą przychodzi nowa technologia.
Z nami prowadzenie firmy staje się przyjemniejsze [WYWIAD]
enova365 to system, w którym rzeczy proste robi się prosto, a rzeczy trudne da się zrobić – mówi Robert Czuła, twórca programu ERP wspierającego polskich przedsiębiorców i prezes zarządu spółki Soneta.
Technologiczne sekrety przyjaznej rekrutacji
Możliwości technologiczne i AI sprawiły, że efektywność procesów rekrutacyjnych rośnie. Nadal jednak czynnik ludzki jest niezastąpiony, by rekrutacje były w pełni skuteczne i przyjazne – przekonuje Katarzyna Trzaska, Marketing Manager w eRecruiter.
W zespole nie warto mieć samych gwiazd
Z mojego doświadczenia wynika, że by zespół działał efektywnie, nie musi go tworzyć 20 topowych „gwiazd”. Słabość pracowników świadczy też o słabości szefa – mówi Maciej Piołunowicz, dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Sztuka łowienia talentów. Jak przekonać do siebie najlepszych pracowników
Ponad trzy czwarte pracodawców w Polsce zmaga się z brakami kadrowymi. Firmy dwoją się więc i troją, by przyciągnąć nowe osoby i zatrzymać te, które już pracują. Zwłaszcza że konkurencja nie śpi i tylko czeka na okazję, by podkupić tych najlepszych i zatrudnić u siebie.
1/3 więcej CV. Rekruterzy mogą w nich przebierać
Badania pokazują jak dynamicznie reagujemy na kryzys.Takiego wysypu kandydatów na jedno miejsce nie było od lat. W styczniu prawdopodobnie pobijemy rekord – wynika z danych platformy OLX.
Ile technologii zmieści się w rekrutacji
Miejsce dla technologii jest tam, gdzie powtarzalność procesów, gdzie można dany proces optymalizować i automatyzować – również w rekrutacji – mówi Konrad Szczygieł, Head of HR Marketplace, eRecruiter.
Rekrutacja pracowników do firm trwa za długo. Jak temu zapobiec?
Zbyt długie rekrutacje to coraz większy problem polskich firm - wynika z badań. Zarówno przedsiębiorcy, jak i sami pracownicy skarżą się na zbyt długą rekrutację do firm.
Netflix otworzy w Polsce centrum inżynieryjne. Ruszyła rekrutacja
Polscy inżynierowie będą mieć bezpośredni wpływ na to jak Netflix kreuje i produkuje swoje największe hity, takie jak Stranger Things, The Crown czy Wiedźmin. Już niebawem w Warszawie wystartuje centrum inżynieryjne Netfliksa.
LivePerson stworzy w Polsce centrum rozwoju oprogramowania. Wystartowała rekrutacja pracowników
LivePerson, czyli firma zajmująca się tworzeniem rozwiązań zwiększających zaangażowanie klientów (Customer Engagemen), planuje stworzenie nowego hubu technologicznego w Europie. Jego centralną częścią ma być centrum badawczo-rozwojowe w Polsce, które oficjalnie zostanie otwarte w pierwszej połowie bieżącego roku. LivePerson już ruszył z rekrutacją do swojego nowego centrum.
Authologic: Szukamy międzynarodowych pracowników do naszego zespołu
Szef firmy Authologic, Krzysztof Klimczak, zapowiada szybszą ekspansję w 2023 roku. W jej ramach polski startup zamierza rozwinąć rekrutację nie tylko w Polsce.
Jak dbać o pozytywne Candidate Experience kandydatów na stanowiska niższego szczebla? [WYWIAD]
Candidate Experience to temat "na językach" nie od wczoraj. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że o kandydatów trzeba zabiegać i wychodzić w ich stronę z inicjatywą. Skończyły się już czasy, kiedy pracodawca był przekonany, że pracownicy sami przyjdą i będą wdzięczni z samego faktu otrzymania posady.
Bobrowska-Budny: "Każda firma ma coś, co dla nowych pracowników może być WOW" [WYWIAD]
Czasem słyszę, że zdobycie komputera przez nowego pracownika to „taka próba bojowa”. Czy naprawdę zatrudniamy dobrego menedżera za duże pieniądze, żeby przez kilka dni chodził i załatwiał sobie sprzęt, tracąc przy tym poczucie sensu? – mówi Iwona Bobrowska-Budny, trenerka biznesu.
Poradnik poławiacza pereł
Zdobycie i utrzymanie utalentowanych pracowników jest jak poławianie pereł. Wymaga dobrej organizacji, narzędzi i pomysłu. Jak łowić najlepszych zdradza Anna Mączka z Biura Pozyskiwania Talentów i Marki Pracodawcy BGK.
"O prawdziwy diament trzeba zawalczyć!". Jak startupowcy pozyskują talenty? [TYLKO U NAS]
W startupowym świecie nie ma nic ważniejszego niż zbudowanie właściwego zespołu - mówi Tomasz Rudolf, CEO Doctor.One. Fani nietypowych świąt przekonują, że 7 września to Światowy Dzień Pozyskiwania Talentów. Raczej lubimy, kiedy jest nietypowo, dlatego zapytaliśmy polskich startupowców o to, jak oni pozyskują talenty do współpracy.
Dropbox wchodzi do Polski i startuje z poszukiwaniami talentów. "Rozwijamy model pracy rozproszonej"
Dropbox opublikował już ponad 20 ogłoszeń o pracę w Polsce i planuje dodać kolejne w najbliższych miesiącach. To element rozwoju firmy opartej na dywersyfikacji geograficznej pracowników.
Rezygnacja z CV, testy osobowościowe. Filip Sobel o trendach na rynku pracy [WYWIAD]
Współpracujemy z wieloma firmami i dostrzegamy, że innowacje w działach HR często nie biorą się od dyrektorów czy menedżerów, lecz są inicjatywami oddolnymi. Wielu „szeregowych” pracowników potrafi dostrzec usługi i technologie, które mogą usprawnić działanie organizacji, więc po prostu dzielą się pomysłami z kadrą zarządzającą - mówi Filip Sobel, CEO Staffly.
Staffly pozyskuje 2 mln zł finansowania. W dalekiej perspektywie - rozwój za granicą
Staffly to startup HR Tech, weryfikujący kluczowe cechy osobowości kandydatów na stanowiska niskiego i średniego szczebla za pomocą autorskich testów psychometrycznych, które są dziełem zespołu badawczego złożonego z psychologów, psychometrów, socjologów, statystyków i trenerów karier. Mają one przełożyć się na szybszy proces rekrutacji i brak potrzeby tworzenia CV przez kandydata.
Rozmowa rekrutacyjna podczas gry w CS:GO? Erbud otwiera się na nowych kandydatów [WYWIAD]
Największa niezależna polska firma budowlana wprowadziła możliwość rekrutacji na praktyki i staże podczas gry w Counter Strike’a. - W CS:GO możemy sprawdzić chociażby myślenie strategiczne, działanie pod presją czasu czy umiejętność pracy zespołowej kandydata – zauważa Dagmara Sobolewska, dyrektorka HR w Grupie ERBUD.
LTTS otwiera centrum w Krakowie. Startuje rekrutacja 300 inżynierów
Firma L&T Technology Services otwiera inżynieryjne centrum badawczo-rozwojowe (ER&D) w Polsce, świadcząc dla klientów rozwiązania cyfrowe oraz wbudowane (embedded)