Jakich ofert pracy jest najwięcej? Dobre czasy dla prawników i pracowników fizycznych

fot. Freepik
fot. Freepik
W kwietniu liczba ogłoszeń była tylko o 1% niższa niż przed rokiem, choć jeszcze niedawno spadki przekraczały 20%. Czy możemy mówić o końcu kryzysu w rekrutacjach?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w kwietniu 2024 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 266,5 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To spadek o zaledwie 1% w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 roku (kiedy pojawiło się 269,4 tys. ofert). Ostatni raz podobną dynamikę zanotowaliśmy w lipcu ubiegłego roku. Jeszcze jesienią spadki sięgały nawet 27%. 

Więcej ogłoszeń w kwietniu niż w marcu

W kwietniu w poprzednich latach zwykle liczba ofert pracy nieznacznie spadała wobec marca – wtedy rozpoczynają się rekrutacje sezonowe w rolnictwie, gastronomii czy turystyce, więc ofert jest najwięcej. Jednak liczba ogłoszeń w ubiegłym miesiącu była nieco wyższa niż w marcu. Być może było to związane z ciepłym kwietniem.

– Nasze badanie w ostatnich miesiącach przynosiło sporo zmiennych informacji. W jednym miesiącu pokazywało, że rekrutacje mocno przyspieszają, w innym dane nieco rozczarowywały. Dlatego najlepszym miernikiem tempa powstawania nowych ofert pracy wydają się uśrednione dynamiki roczne, które pozwalają nieco uporządkować te dane. Co pokazują? Już czwarty miesiąc z rzędu poprawiają się. Taka 3-miesięczna średnia dynamika wzrosła już o 6 punktów procentowych – spadki zmniejszyły się 22% do 14% rocznie. A zatem procesów rekrutacyjnych nadal jest mniej niż przed rokiem, ale z miesiąca na miesiąc sytuacja delikatnie się stabilizuje. To całkiem dobra informacja – powiedziała Monika Łosiewicz, Senior Menedżer ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton.

Prawnicy są na topie 

W kwietniu największy wzrost liczby ofert pracy w ujęciu rocznym Grant Thornton zanotował w branży prawniczej. Pracodawcy opublikowali aż o 40% więcej ofert niż rok temu. Duży wzrost widoczny jest też wśród pracowników fizycznych (22%). Natomiast spadki dynamiki ofert w kwietniu zanotowano wśród ogłoszeń dla pracowników IT (-29% r/r), pracowników HR (-11% r/r) oraz dla finansistów (-10% r/r).


Sytuacja ofert w branży finansowej:


W IT na większą liczbę ofert mogą liczyć specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa:

Cały raport przeczytasz na stronie Grant Thornton. 

Przeczytaj także: 10 technologii, które zrewolucjonizują świat

Ofert pracy w bród, a wymarzonych kandydatów brak

Ofert pracy w bród, a wymarzonych kandydatów brak

Rekrutując dziś nowych pracowników, szczególnie menedżerów, warto przemyśleć kwestie związane nie tylko z wynagrodzeniem, ale też ze wszelkimi innymi warunkami oferowanej pracy, uruchomić detektywistyczną dociekliwość, wyobraźnię, empatię i przygotować się na większe wydatki niż kiedyś. Trzeba też się bardziej starać, by pracownika zatrzymać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ