chmura
zobacz inne tematySamorządy w chmurze? Tomasz Dwornicki (Hostersi): "Informacje o śmierci chmury są mocno przesadzone"
Na początku września tego roku Rada Miasta Birmingham ogłosiła upadłość. Regulowane będą tylko strategiczne rachunki jak np. utrzymanie ochrony zdrowia. Miasto miało zapłacić nawet 100 milionów funtów za system Oracle ERP. Tymczasem według tegorocznego raportu Capgemini, 76% organizacji sektora publicznego uważa, że przyjmie w najbliższej przyszłości rozwiązania w zakresie suwerenności w chmurze. Jak zrobić to lepiej i bezpieczniej? Odpowiada Tomasz Dwornicki (Hostersi).
Dopal swój startup chmurą
Startupowe community 12 października po raz kolejny spotkało się na evencie organizowanym w ramach programu Let’s get cloud. Inicjatywa stworzona przez Google Cloud i OChK do wspierania rozwoju startupów w zaledwie dwa lata pomogła już ponad 150 polskim firmom.
Plany inwestycyjne firm z sektora produkcyjnego
Mimo przewidywanego kryzysu i spowolnienia gospodarczego firmy z sektora produkcyjnego nie rezygnują z inwestycji w nowe technologie – wynika z raportu Polcom i Intel „Inwestycje w IT w czasach kryzysu: Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023”.
Trendbook: sztuczna inteligencja, chmura, cyfrowe zaufanie, czyli nowe technologie w 2023 r.
Z branżą technologiczną jest jak z modą – każdy sezon ma swoje trendy. Te technologiczne zostają z nami na dłużej i mają większy wpływ na rzeczywistość. Które nowe technologie są obecnie najgorętsze?
Chmurowe rewolucje. Jakie korzyści daje firmie przejście do chmury?
Trudno wyobrazić sobie skuteczne prowadzenie biznesu bez możliwości zdalnego sprawdzenia poczty, wglądu do systemu CRM podczas wizyty u klienta, analizy zamówień wprost z magazynu czy zorganizowania zdalnego spotkania. Choć rozwiązania chmurowe stają się koniecznością, wielu rodzimych przedsiębiorców wciąż nie jest skorych do zmian.
Chmura chmurze nierówna
Ostatnie 25 lat to okres, kiedy dynamicznie kształtował się i ewoluował e-commerce, a rozwój technologii zrewolucjonizował mapę dostępnych rozwiązań. Jednym z nich są rozwiązania chmurowe.
Wojciech Darłowski członkiem zarządu w Beyond.pl
Beyond.pl, dostawca bezpiecznych oraz zrównoważonych usług data center i chmury, wzmacnia kompetencje zarządcze. 1 lutego br. Wojciech Darłowski obejmuje nowo powołane stanowisko Członka Zarządu ds. Chmury i Managed Services.
Chmurą w wysokie ceny energii
Szalejąca inflacja, rosnące koszty stałe oraz trudności w pozyskaniu wykwalifikowanej kadry to codzienność współczesnego przedsiębiorcy, który musi spędzić dużo czasu na przeanalizowaniu sytuacji finansowej swojej firmy i znalezieniu obszarów, w których może zaoszczędzić pieniądze.
Co piąty Polak chce pracować krócej. Jak pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia?
Ponad 40 proc. polskich pracowników chciałoby poprawić relację między pracą a życiem osobistym, a co piąty deklaruje, że skróci swój czas pracy – wynika z badania „Raport o dobrym samopoczuciu. Praca w domu ‘22”, przygotowanego przez NFON i Statistę. To efekt pandemii i przejścia na pracę zdalną, w której pracujemy więcej niż w biurze.
Pathway pozyskuje 4,5 mln dol. Polka tworzy jeden z najciekawszych deeptechów w Europie
Pathway to platforma programistyczna do budowania reaktywnych aplikacji przetwarzających dane w czasie rzeczywistym. Deeptechowy startup zarządzany przez kobiety udostępnia swoją rozwiązanie wszystkim deweloperom. Firma jest wspierana przez polskie fundusze Market One Capital i Inovo, a także aniołów biznesu: Łukasza Kaisera i Rogera Crooka.
Korzyści z przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej
W trakcie ostatniej dekady chmura zyskuje ogromną popularność, wywierając wpływ na wszystkie branże, nie tylko te związane z technologią. Usługi świadczone w chmurze stały się nieodzownym elementem nowoczesnych przedsiębiorstw.
Chmura szansą dla startupów
„Let’s get (c)loud” to kompleksowy program dla startupów technologicznych, dzięki któremu – przy wsparciu ekspertów Chmury Krajowej i Google Cloud – mogą przyspieszyć rozwój swojego biznesu. Kto może przystąpić do programu i dlaczego warto?
Masz dług? Uciekaj w chmurę
Dług technologiczny hamuje innowacyjność i rozwój polskich przedsiębiorstw – twierdzą menedżerowie.
Rosną ceny prądu. Czas wyciągnąć wtyczkę
Ceny energii elektrycznej w ubiegłym roku pobiły historyczny rekord, w obecnym podwyżki zapowiadają się jeszcze wyższe. Prąd natomiast, oprócz bycia składową prawie każdej produkcji, jest też paliwem dla danych.
Broadcom przejmie VMware za 61 mld dolarów
Transakcja gotówkowa i za akcje o wartości 61 mld dol. To robi wrażenie i za tyle Broadcom przejmie firmę VMware.
Cyfryzacyjna arka przyspieszy, gdy zbierze na pokładzie wszystkie MŚP?
Gdy myślimy o cyfrowej transformacji biznesu czy też konkretnych projektach implementacji chmury, sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy czy jakkolwiek pojmowanej automatyzacji przed oczami pojawiają nam się ekonomiczni „giganci”. Czyli, największe firmy z branży bankowej, ubezpieczeniowej, logistycznej czy przemysłowej.
Polska firma zabezpiecza dane brytyjskiego narodowego funduszu zdrowia. Piotr Biegun w zespole
Tworzenie kopii zapasowych wydaje się czymś oczywistym. Polska firma Gitprotect.io stworzyła jednak unikatowe rozwiązanie zapewniające backup usług GitHub, GitLab i Bitbucket i odniosła błyskawiczny sukces. Gitprotect.io powstał dopiero pół roku temu, a już jego rozwiązania używa m.in. NHS, brytyjski fundusz zdrowia.
Co trzecie tradycyjne MŚP jest „chmurowo natywne”
Najnowsza analiza firmy Digital Ocean: Currents przekonuje, że dziś już 35 proc. „tradycyjnych” przedsiębiorstw MŚP z całego świata, w tym także z Europy i Polski, określa się mianem Cloud Native. Czyli organizacji zaawansowanych w wykorzystaniu cloud computingu na w każdym obszarze zarządzania zasobami.
Raport efektywność finansowa. Wielkie cięcie, czyli 14 sposobów na obniżenie kosztów
Inflacja nie odpuszcza. Jeśli masz firmę, musisz szukać oszczędności i sposobów na obniżenie kosztów. Podpowiadamy, jak to zrobić. To nasze sprawdzone rozwiązania.
Zrównoważony rozwój nie jest chwilowym trendem. To prawdziwa potrzeba, a chmura może w tym pomóc!
Migracja do chmury to przede wszystkim usprawnienie wielu procesów i spore oszczędności. Szacuje się, że dzięki przesiadce do chmury można ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o 90 proc.! Chcielibyśmy dać klientom jeszcze więcej możliwości, dlatego staramy się specjalizować nasze usługi pod kątem poszczególnych obszarów - mówi Francois Sterin, wiceprezes zarządu i CIO w OVHcloud.
Nieśpieszne zachmurzanie technologiczne polskich firm. Czy nastąpi przełom?
OVHcloud oraz Intel przyjrzały się rynkowi MŚP sprawdzając stopień wykorzystania cloud. Badanie wykazało, że podczas pandemii chmurą zainteresowało się 41 proc. firm, a 71 proc. planuje kolejne wdrożenia.
Do chmury najszybciej przekonują się „najmniejsi”
Jak informuje ostatnia edycja raportu GUS - Społeczeństwo Informacyjne w Polsce, liczba małych przedsiębiorstw, które korzystają z płatnych usług w chmurze wzrosła względem poprzedniego analizowanego roku o niemal 50 proc.
Raport Efektywność kosztowa. Szybszy dostęp do pieniędzy i niższe opłaty
Firmy, którym zależy na wysokiej efektywności kosztowej, mogą również poszukać oszczędności w technologiach. Ponadto możemy popracować nad poprawieniem płynności finansowej, a co za tym idzie – zwiększyć szanse na rozwój biznesu.
60 mln zł na rozwój rozwiązań chmurowych. Duża inwestycja w polski startup
Polski startup Spacelift, który automatyzuje zarządzanie serwerami w chmurze, pozyskał blisko 60 mln zł w Serii B, której przewodził amerykański fundusz Insight Partners. Startup wykorzysta pozyskane środki, by rozwinąć działalność w USA i czterokrotnie powiększyć zespół inżynierów w Europie.
Bezserwerowa rewolucja. Kolejna inwestycja w polską spółkę technologiczną
Scramjet zaoferuje usługi chmury obliczeniowej nowej generacji. Pozwalając na łączenie różnych środowisk i platform, zapewni firmom kontrolę i swobodę w kształtowaniu swoich architektur chmurowych. Technologia opracowana przez Scramjet otwiera świat cloud computingu na szereg branż dotychczas wykluczonych z rewolucji chmurowej. Jej potencjał dostrzegł fundusz SpeedUp Venture Capital Group.
Google zainwestuje 1,2 mld dolarów w niemiecką chmurę
Do 2030 r. Google zamierza zainwestować 1 mld euro (1,2 mld dol.) w rozbudowę infrastruktury chmury obliczeniowej w Niemczech. Zwiększy też wykorzystanie energii odnawialnej.
Biuro Informacji Kredytowej i Microsoft nawiązują strategiczne partnerstwo
Strategiczne porozumienie pomiędzy Biurem Informacji Kredytowej i Microsoft oznacza współpracę w budowaniu ekosystemu wokół nowoczesnych usług finansowych, wspólne działania w obszarze odpowiedzialności społecznej, a także partnerstwo w ramach piaskownicy technologicznej BIK HUB.
Raport cyberbezpieczeństwo. Chmura, czyli dane w bezpiecznym miejscu
Wiele małych firm nadal korzysta jedynie z komputerów ustawionych w biurze. Niestety, takie rozwiązanie nie zapewnia bezpieczeństwa przechowywanych na nich informacji. Nawet, jeśli – co przecież nie jest regułą – dobrze zabezpieczymy sieć i pamiętamy o tym, by tworzyć kopie zapasowe. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z chmury.
Google rozwija biuro we Wrocławiu. Nowy zespół będzie pracował dla największych klientów firmy
W ramach rozwoju biura we Wrocławiu, Google uruchamia w nim nowy zespół technologiczny, który będzie odpowiedzialny za wdrażanie usług chmury obliczeniowej Google dla największych klientów firmy w Polsce i Europie. Zatrudnienie znajdą tu inżynierowie i inżynierki specjalizujący się w tej technologii oraz osoby z doświadczeniem w projektowaniu i wdrażaniu takich projektów.
Trendy technologiczne 2021, które spowodują rewolucję w firmach
Dwunasty raport Deloitte pt. „Trendy technologiczne 2021” opisuje trendy, które w najbliższych 18-24 miesiącach mogą spowodować rewolucję w firmach. Tegoroczny raport poświęcony jest m.in. zagadnieniom nierozłączności strategii biznesowej i technologii.
Cyberbezpieczeństwo w 2021 roku. Przed jakimi wyzwaniami stają polskie firmy?
Rosnąca skala cyberzagrożeń, trend pracy zdalnej, sieć 5G i przyspieszająca transformacja chmurowa wymuszają na firmach wzrost zainteresowania bezpieczeństwem IT oraz adaptację do nowych trendów i technologii.
Rewolucja 2021 - jak technologie zmieniają nasze życie
Stwierdzenie, że pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie to już banał. Tyle że w nadchodzącym roku tych zmian będzie jeszcze więcej, zwłaszcza w świecie technologii! Oto najważniejsze trendy
5G na szerszą skalę, brak haseł, aparaty pod ekranem. Trendy technologiczne na 2021 rok
Miniony rok przyniósł ogromne zmiany, jeśli chodzi o branżę technologiczną - głównie związane z przejściem na hybrydowy tryb pracy. Co czeka nas w nadchodzących miesiącach? Poprosiliśmy dziennikarzy technologicznych oraz ekspertów o wskazanie trendów, które w 2021 zawładną branżą.
Większy wpływ programistów, kluczowa rola ochrony danych. Prognozy technologiczne na 2021 r
Pandemia wymusiła na przedsiębiorstwach jeszcze większe dbanie o ochronę danych. I to właśnie bezpieczeństwo wyrasta na największe wyzwanie, z jakim firmy będą się mierzyć w nadchodzących miesiącach.
Box Inc. z Doliny Krzemowej otwiera się na Warszawę. W Polsce powstanie placówka badawczo-rozwojowa
Box Inc., lider w zarządzaniu zawartością w chmurze, ogłosił decyzję o uruchomieniu placówki badawczo-rozwojowej w Warszawie. Firma z Redwood City w Kalifornii planuje zbudować nad Wisłą 150 - osobowy zespół inżynierów, którego zadaniem będzie zarządzanie i rozwój wybranych produktów Box.