Plany inwestycyjne firm z sektora produkcyjnego

chmura
Fot. shutterstock.
Mimo przewidywanego kryzysu i spowolnienia gospodarczego firmy z sektora produkcyjnego nie rezygnują z inwestycji w nowe technologie – wynika z raportu Polcom i Intel „Inwestycje w IT w czasach kryzysu: Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023”.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czwarta rewolucja przemysłowa trwa. Aż 88% badanych firm uważa transformacje cyfrową za szanse na dalszy rozwój biznesu.

– Ciągłe inwestycje w nowe technologie doskonale pokazują, że żyjemy w czasach czwartej rewolucji przemysłowej i gospodarka w ciągu kilku lat zmieni się diametralnie. Już teraz coraz większą rolę w przemyśle odgrywają innowacje technologiczne , algorytmy dostosowujące wielkość produkcji czy wspomagające zarządzanie magazynami. Technologie, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mogą przynieść przełomowy postęp, porównywalny z wprowadzeniem maszyny parowej – mówi Mariusz Juranek, Sales Director w Polcom.

Na tle polskiej gospodarki, sektor produkcyjny jest już dość dobrze scyfryzowany, połowa badanych przeniosła do chmury część swojej działalności jeszcze przed pandemią. Pozostali natomiast planują zrobić to w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Dla porównania, jedynie 40% polskich przedsiębiorstw wykorzystuje technologie cyfrowe na podstawowym poziomie, podczas gdy średnia unijna wynosi 55% – wynika z badania EU DESI 2022, analizującego cyfrowe kompetencje w Unii Europejskiej.

W jakie technologie inwestują polskie firmy produkcyjne?

Badane firmy w raporcie Polcom i Intel – zarówno te z sektora MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw – najczęściej chcą inwestować w krytyczne systemy biznesowe: ERP, WMS czy CRM (66%) oraz rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji (55%). Dzięki wcześniejszym nakładom na technologie, firmy nie muszą nadrabiać zaległości z przeszłości i mogą skupić się na realizacji projektów z zakresu cyfrowej transformacji w większym stopniu.

– Jedną z motywacji do inwestycji w nowe technologie, w tym chmurę obliczeniową, są oszczędności oraz ograniczenie kosztów eksploatacji w porównaniu do innych modeli IT. W opinii respondentów migracja zasobów do chmury obliczeniowej pozwala im znacząco ograniczyć zużycie energii – o nawet 20%. Przejście na model usługowy w zakresie cyberbezpieczeństwa w przypadku 24% umożliwił zredukowanie kosztów o ponad 40% w porównaniu do innych rozwiązań – wskazuje Mariusz Juranek.

Firmy produkcyjne nie zwalniają inwestycji

Podczas gdy 65% polskich firm planuje wstrzymać i zamrozić budżety na inwestycje, firmy produkcyjne nie myślą o ograniczaniu inwestycji w chmurę obliczeniową. 31% planuje rozwijać własne rozwiązania do przetwarzania danych lub korzystać z usługi kolokacji u zewnętrznego dostawcy, a ponad połowa chce zwiększyć budżet na wdrażanie nowych technologii i innowacji cyfrowych

Potwierdzają to dane z badania przeprowadzonego przez Accenture „Wyścig do chmury”. Wg badania tylko firmy, które zaadaptują chmurę w swoich działaniach i procesach biznesowych oraz przeniosą do niej coraz bardziej skomplikowane aspekty swojej działalności mogą utrzymać i rozwinąć przewagi konkurencyjne. Co więcej, ten sam raport sugeruje, że gdy firmy wejdą na ścieżkę transformacji cyfrowej, nie chcą z niej zejść i wdrażają rozwiązania cyfrowe w coraz to bardziej skomplikowane procesy.

– Firmy z sektora produkcyjnego zdają sobie sprawę z tego, że tylko pełna adaptacja nowych technologii w organizacji pomoże im w wypracowaniu przewag konkurencyjnych oraz odpowiedzieć  na wyzwania współczesnej gospodarki – dodaje Juranek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ