Pathway pozyskuje 4,5 mln dol. Polka tworzy jeden z najciekawszych deeptechów w Europie

Zuzanna Stamirowska
Zuzanna Stamirowska, fot. materiały prasowe
Pathway to platforma programistyczna do budowania reaktywnych aplikacji przetwarzających dane w czasie rzeczywistym. Deeptechowy startup zarządzany przez kobiety udostępnia swoją rozwiązanie wszystkim deweloperom. Firma jest wspierana przez polskie fundusze Market One Capital i Inovo, a także aniołów biznesu: Łukasza Kaisera i Rogera Crooka.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pathway umożliwia uczenie maszynowe w czasie rzeczywistym, jednocześnie automatycznie dbając o aktualizacje danych potrzebnych deweloperowi w architekturze strumieniowej. Startup pozwolił liderom branży, takim jak DB Schenker i La Poste, na analizowanie operacji transportowych, zmniejszając dziewięćsetkrotnie latencję – czyli czas marnowany w oczekiwaniu na wyniki.

Z początkiem grudnia Pathway udostępnił za darmo swoją platformę machine learning wszystkim deweloperom.

Redukcja opóźnień i zmniejszenie wydatków na chmurę

Firma Pathway została założona w 2020 roku przez obecną CEO - dr Zuzannę Stamirowską - w czasie, gdy branża logistyczna odczuła gwałtowną potrzebę gromadzenia danych o wszystkich zdarzeniach dotyczących prowadzonej działalności. Stamirowska kończyła właśnie doktorat na temat prognozowania w handlu morskim i zauważyła, że cyfryzacja branży jest spowalniana przez brak zastosowania machine learning na strumieniach danych wpływających do hurtowni danych. Pandemia COVID wydobyła na światło dzienne nową, naglącą potrzebę - łańcuchy dostaw wymagają złożonej logiki przetwarzania danych w celu określenia, co jest "normą", "anomalią" i "nową normą" w zakresie operacji biznesowych.

Brak możliwości interpretacji danych w miarę ich napływania sprawiał, że firmy nie miały spójnego i wiarygodnego źródła wiedzy, co utrudniało jakąkolwiek analitykę czy prognozowanie.

– Interpretacja danych o zdarzeniach, z którymi mamy do czynienia, przy użyciu machine learning jest wyzwaniem samym w sobie. Ciągłe zmiany i aktualizacje strumieni danych to kolejne utrudnienie. Dzięki Pathway, programiści mogą zaprojektować swój kod zgodnie z logiką przetwarzania w trybie wsadowym, ale wdrożyć go w przetwarzaniu strumieniowym. Jest to istotne dla wszystkich firm, ale szczególnie dla tych, dla których dane przychodzą z wielu źródeł i podlegają szybkim zmianom. Właśnie dlatego otwieramy nasz framework za darmo, aby każdy podmiot mógł z niego korzystać – komentuje Zuzanna Stamirowska, założycielka i CEO Pathway.

Swoim klientom, Pathway zapewniło redukcję opóźnień przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na chmurę. Teraz, zamiast czekać 12 godzin na odświeżenie strumienia danych, otrzymują aktualne wyniki w mniej niż minutę.

Zaawansowane zastosowania technologii Pathway obejmują wykrywanie anomalii, a także formułowanie prognoz, które są szybko aktualizowane w obliczu nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak pandemia COVID lub niedawna blokada kanału Sueskiego. Inne zastosowania obejmują optymalizację trasy z automatycznym geofencingiem. Pathway jest również wykorzystywany do wczesnego wykrywania oszustw z wykorzystaniem danych strumieniowych w firmie finansowej.

4,5 mln dol. dla przyszłości w przetwarzaniu danych

Francuski startup deep techowy kierowany przez kobiety, w skład którego wchodzą byli członkowie zespołu Google Brain i światowej klasy programiści, pozyskał 4,5 mln dol. w ramach finansowania pre-seed.

W spółkę zainwestowali Market One Capital oraz Inovo Venture Partners, a także strategiczni aniołowie biznesu, w tym Roger Crook, były globalny prezes DHL, oraz Łukasz Kaiser, współautora TensforFlow i współtwórca Transformers, obecnie w OpenAI.

– W Market One Capital byliśmy świadkami kilku postępów w przetwarzaniu danych, które zdefiniowały ostatnie dekady, zaczynając od business intelligence i hurtowni danych, przechodząc do big data i data lakes – komentuje inwestycję Michał Mroczkowski, Dyrektor w Market One Capital. I dodaje: – Ostatnio podejście do danych zmienia się ze statycznego na dynamiczne. Dzięki swojemu produktowi, założycielki Pathway odgrywają aktywną rolę w kształtowaniu tej rozwijającej się gałęzi rynku – dostarczania narzędzi do ciągłej i bezproblemowej analizy strumieni danych. Jako MOC, mocno wspieramy cały zespół Pathway w tym ekscytującym przedsięwzięciu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ