4-dniowy tydzień pracy od 14 sierpnia. Dofinansowanie do 1 mln zł

Program pilotażowy przewiduje wsparcie finansowe dla pracodawców chcących testować skrócony czas pracy. Maksymalne dofinansowanie na jeden projekt wynosi 1 milion złotych. Koszt przypadający na jednego pracownika objętego projektem nie może przekroczyć 20 tysięcy złotych.
— To będzie pierwszy pilotaż skróconego czasu pracy w tej części Europy, pierwszy w naszym regionie, pierwszy na tak szeroką skalę pilotaż w Polsce. Chcemy zachęcać do skróconego czasu pracy, do testowania rozwiązań w różnego typu organizacjach — mówi ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Dofinansowanie pochodzi z rezerwy Funduszu Pracy. Na realizację pilotażu w 2025 roku przeznaczono 10 milionów złotych. Łączny budżet na kolejne lata to aż 50 mln zł.
Kto może aplikować o dofinansowanie
W pilotażu mogą wziąć udział pracodawcy, którzy spełniają następujące warunki:
- prowadzą działalność od co najmniej 12 miesięcy,
- zatrudniają przynajmniej 75 proc. pracowników na podstawie umów o pracę,
- obejmą projektem co najmniej połowę załogi,
- utrzymają zatrudnienie na poziomie nie niższym niż 90 proc. stanu początkowego,
- zagwarantują, że wynagrodzenia pracowników objętych pilotażem nie ulegną obniżeniu przez cały okres jego trwania.
Elastyczne modele skróconego czasu pracy
Program ma charakter dobrowolny i elastyczny. Pracodawcy mogą zaprojektować własny wariant organizacji pracy, odpowiadający potrzebom zarówno firmy, jak i zatrudnionych. Możliwe rozwiązania obejmują:
- czterodniowy tydzień pracy,
- skrócenie dniówki,
- dłuższy urlop,
- elastyczne godziny rozpoczęcia pracy.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie
Środki przyznane w ramach pilotażu można przeznaczyć na dwa typy kosztów:
Koszty merytoryczne: badania, analizy i ekspertyzy dotyczące wdrożenia skróconego czasu pracy, badania oczekiwań pracowników i realizatora projektu, szkolenia dla pracowników, dofinansowanie wynagrodzeń w czasie trwania pilotażu.
Koszty obsługi (maksymalnie 10 proc. wartości projektu): informowanie i promocja, koordynacja i rekrutacja, monitorowanie, ocena i rozliczenie projektu.
Terminy składania wniosków
Złożenie wniosku będzie możliwe od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku — wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem specjalnego generatora dostępnego na stronie internetowej ministerstwa.
Pilotaż podzielony jest na trzy etapy:
- Etap przygotowawczy — do końca 2025 roku
- Etap testowy — cały rok 2026
- Etap podsumowujący — do 15 maja 2027 roku
Pierwsze doświadczenia w Polsce
Już dziś skrócony czas pracy testowany jest w wielu miejscach w Polsce. W sektorze prywatnym eksperyment prowadzi Herbapol Poznań, a w samorządach: Włocławek, Leszno, Szczecinek, Ostrzeszów i Świebodzice.
Pracodawcy, którzy skrócili czas pracy, obserwują większe zaangażowanie pracowników, spadek liczby błędów i wypadków, a także wzrost konkurencyjności na rynku pracy.
— 8-godzinny dzień pracy wprowadzono ponad 100 lat temu. Wiele się od tego czasu zmieniło — dzięki technologiom jesteśmy bardziej efektywni, a coraz więcej firm i instytucji na świecie skraca czas pracy. Skrócenie czasu pracy to szansa na lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i dłuższą aktywność zawodową — podkreśla ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.