10 zielonych pomysłów na biznes

zielone strony biznesu
Fot. mat. pras.
Zielony biznes jest dzisiaj w cenie. Cele ESG wymuszają na biznesie myślenie nie tylko o pieniądzach, ale też realizacji celów środowiskowych i klimatycznych. „My Company Polska” przygotował przegląd wyjątkowo oryginalnych działań w tej dziedzinie.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2023 (93)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firmom, które w mądry i oryginalny sposób stawiają na działania środowiskowe warto się przyglądać nie tylko dlatego, że coraz większą rolę w biznesie odgrywają dziś czynniki ESG. Amerykańscy analitycy twierdzą, że w nadchodzących latach rynek technologii klimatycznych będzie wart 1,4 mld dol. W tym biznesie czasem przydają się niezwykłe pomysły! 

1 Roboty AI załatwią brudną robotę

Nie wszystkie surowce wtórne są poddawane recyklingowi, przez co niewykorzystanych zostaje więcej odpadów niż to konieczne. Zalegają potem na wysypiskach śmieci, przyczyniając się do zanieczyszczania środowiska. Na szczęście firma AMP Robotics znalazła rozwiązanie problemu. Startup ten opracował koncepcję robotów recyklingowych. Wyposażył je w technologię sztucznej inteligencji, która potrafi prawidłowo identyfikować i sortować surowce wtórne, aby zapewnić wykorzystanie wszystkich materiałów, które można poddać recyklingowi. W jaki sposób to działa? Poprzez cyfryzację miliardów obrazów zbudowano potężną bazę danych dotyczącą materiałów, opakowań, pojemników – słowem odpadów. W automatycznym procesie segregacji roboty odzyskują nawet najtrudniejsze do recyklingu materiały, pomagając społeczeństwu w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Efekty? Znaczne zmniejszenie ilości odpadów, usprawnienie procesu recyklingu oraz zwiększenie liczby towarów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Żadne odpady nie umkną cyfrowym oczom sztucznej inteligencji.

2 Kupuj mądrze!

Coraz więcej ludzi jest świadomych ekologicznie i szuka praktycznych rozwiązań, które zazielenią ich codzienne życie. Commons - startup technologiczny – opracował aplikację, za pomocą której konsumenci mogą monitorować swoje codzienne zakupy i poznawać bardziej zrównoważone dla nich alternatywy. Wystarczy za pomocą aplikacji gromadzić dane o swoich codziennych wydatkach. Commons pokaże ekwiwalent węglowy każdego zakupu i obliczy ślad węglowy.

Dzięki temu każdy konsument zidentyfikuje swoje zakupy o najwyższej emisji.

Ale nie tylko. W kolejnym kroku aplikacja zaproponuje alternatywne produkty czy usługi, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Wciąż mało? Commons podpowie, jak zmienić przyzwyczajenia zakupowe, aby w portfelu pozostało więcej pieniędzy. Założyciele startupu wychodzą z założenia, że pojedyncza osoba wprawdzie nie może zmienić całego systemu ekonomicznego, ale już wspólnie nasze wybory wpływają na korporacje i rządy. Dlatego aplikacja pełni też funkcję platformy społecznościowej – każdy z użytkowników może umieścić w niej swoje wskazówki zakupowe i zainspirować innych ludzi, jak przywrócić równowagę między swoim życiem a planetą.

3 Drukujemy nowy dom

Amerykański startup Azure postanowił zmienić sposób, w jaki budujemy domy. Firma zdecydowała się połączyć zalety technologii druku 3D, konstrukcji modułowych oraz materiałów pochodzących z recyklingu.

Jaki jest przepis na nowy, ekologiczny dom? To proste, wystarczą cztery kroki i cztery dni.

Zaczynamy od zaprojektowania swojego domu, korzystając z wyboru preferowanych kolorów, wykończeń i detali w konfiguratorze projektów 3D.Odpowiednie moduły Azure są następnie drukowane w mniej niż 24 godziny od złożenia zamówienia. W kolejnym etapie poszczególne, wydrukowane części montowane są w lokalnej fabryce. Czas na dostawę? Montaż modułów i podłączenie do mediów zajmują trzy dni i można się wprowadzać.Startup oferuje na razie produkcję i dostawę niewielkich domków typu studio, ale już pracuje nad technologią budowy większych budynków.

4 Pod latarnią zawsze… eco!

Wyobraź sobie, że chcesz zaparkować swoim elektrykiem pod lampą uliczną i podładować swój samochód, podłączając się bezpośrednio do niej. Nie musisz sobie tego wyobrażać – to się już dzieje! Portugalski startup Omniflow buduje inteligentne zielone latarnie uliczne zasilane energią wiatrową i słoneczną, które na dodatek umożliwiają korzystanie z wielu inteligentnych usług miejskich. Słupy latarni mogą bowiem również obejmować stacje bazowe 5G, magazynować energię oraz współpracować z miejską siecią komputerową.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest przekształcenie zwykłej latarni ulicznej w urządzenie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, które może być wykorzystywane do wielu celów.

Ofertę Portugalczyków uzupełniają wielofunkcyjne ławki, które współpracują z lampami i umożliwiają korzystanie z wielu opcjonalnych funkcji, takich jak dodatkowe oświetlenie, punkty ładowania bezprzewodowego lub USB oraz stacje dokujące do rowerów elektrycznych. Wodoszczelną ławkę można też otworzyć i wykorzystać do jeszcze innych celów – np. umieścić w niej dodatkowy magazyn energii albo zapełnić piaskiem lub wodą.

Całość rozwiązania Omniflow dopełnia niezwykle efektowny i ultranowoczesny dizajn lamp i ławek.

5 Zjedz swój widelec

Zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla roślin, jak i zwierząt. Szczególnie niebezpiecznie są niewielkie przedmioty wyrzucane w ogromnych ilościach – takie jak plastikowe sztućce. Zaburzają one naturalny ekosystem, uwalniają szkodliwe chemikalia do ziemi i przyczyniają się do śmierci wielu gatunków zwierząt.

Powstało kilka rozwiązań, które mają wyeliminować ten problem – takich jak choćby zastąpienie plastikowych rurek przez ich papierowe odpowiedniki. Jeszcze dalej w swojej innowacyjności w tym zakresie poszła indyjska firma Bakeys, która zapewnia prawdopodobnie najbardziej zrównoważoną alternatywę dla plastiku jednorazowego użytku. Azjatycka firma postanowiła bowiem produkować jadalne sztućce. Produkty indyjskiego startupu są wegetariańskie. Wytwarzane są przy użyciu całkowicie naturalnych składników, takich jak pszenica, ryż i proso. Sztućce mają 24-miesięczny okres przydatności do spożycia. Wykonane są w taki sposób, że jeśli nie zostaną zużyte, ulegną naturalnemu rozkładowi od 3 do 7 dni po użyciu. Łyżeczki i widelce produkowane są w kilku smakach, takich jak kminek, mięta, imbir, marchew czy burak.

Zgłodniałeś? Nie zapomnij zjeść swojej łyżki!

6 Jak jeździć eco

Dopóki nie wymienimy napędów wszystkich pojazdów na niskoemisyjne, uzależnieni jesteśmy od transportu opartego na tradycyjnych paliwach. Nie znaczy to jednak, że nie możemy z nich korzystać w bardziej zielony sposób.

ECOdrive to holenderski startup, który oferuje inteligentny system oszczędności paliwa.

Pomysł Holendrów polega na montowaniu w całych firmowych flotach samochodów (głównie w ciężarówkach) specjalnego systemu elektronicznego, który działa poprzez synchronizację biegów, poziomu obrotów, prędkości oraz elektronicznej kontroli pedału gazu. Pozwala to optymalizować moc i energię zużywaną podczas jazdy oraz oszczędzać paliwo, gdy tylko jest to możliwe.

Ten inteligentny system prowadzi do znacznych oszczędności paliwa i redukcji emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo firma dostarcza programy informatyczne, które na bieżąco analizują zużycie energii i dają przegląd całej floty samochodów.

7 Źle urodzone

Uratuj „brzydkie” owoce i warzywa. Sprowadzimy je do twojego domu!

Tym zaskakującym hasłem i działaniami za nim stojącymi startup Babaco Market wspiera włoskich rolników. W jaki sposób?

Chodzi o zapobieganie marnotrawstwu żywności. Babaco Market dystrybuuje pudełka zapełnione produktami sezonowymi, które mają nietypowe kształty lub pochodzą z nadwyżek produkcyjnych. Często zdarza się, że niewielkie wady powodują wyrzucanie produktów. Na przykład nieregularny kształt owoców czy warzyw sprawia, że nie są one sprzedawane w tradycyjnych sklepach. Tymczasem liczby pokazują, że co najmniej 6 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE pochodzi z odpadów żywnościowych. Oprócz unikania marnotrawstwa jest więc o co walczyć.

Babaco zbiera owoce, warzywa i inne produkty spożywcze od ponad 100 producentów i dystrybuuje je w czterech włoskich regionach, korzystając z modelu subskrypcyjnego. Startup stara się w ten sposób odpowiedzieć na potrzeby wielu ludzi, którzy pragną prowadzić zdrowszy, bardziej zrównoważony i bardziej przystępny cenowo styl życia.

8 Zielony plastik

Plastik zanieczyszcza nasze oceany, ziemię i powietrze – tej prawdy nikomu nie trzeba udowadniać. Ekologiczny startup Algenesis walczy z wszechobecnymi tworzywami sztucznymi, wykorzystując algi. 

Dzięki opatentowanej technologii Soleic™, Algenesis produkuje w pełni biodegradowalne tworzywa sztuczne z glonów. Dzięki wysokiej jakości tego produktu oraz jego neutralności wobec środowiska amerykański startup śmiało może konkurować z producentami tradycyjnego plastiku. Pierwszym użytkowym produktem Algenesis była deska surfingowa. Obecnie firma wykorzystuje także technologię Soleic do wytwarzania butów oraz planuje rozszerzyć działalność o szereg innych produktów. Pomysłami amerykańskiego startupu interesuje się już kilka firm obuwniczych, co pozwala sądzić, że niedługo algowe tworzywo na dobre zaistnieje na rynku.

9 Białko z powietrza

Solar Foods to fiński startup zajmujący się technologią żywności. Fińscy naukowcy opracowali i opatentowali sposób wykorzystujący mieszankę wodoru, dwutlenku węgla, wody, witamin i minerałów jako pożywkę dla drobnoustrojów. Co może powstać z tak zagadkowej mieszaniny? Odpowiedź nie jest raczej oczywista, jest nią bowiem… jadalny proszek białkowy.

Produkt ten doczekał się handlowej nazwy – Solein. Jest łagodny w smaku i może być dodawany do innych produktów spożywczych. 

Startup reklamuje go hasłem – białko z powietrza - ani roślinne, ani zwierzęce.

Solein jest jednak całkowicie naturalnym białkiem, mimo że nie jest ono uzyskiwane w tradycyjny sposób. Składnik ten trafi na nasze stoły już na początku 2024 r., w tym terminie przewidziane jest uruchomienie produkcji białka na skalę przemysłową.

10 Mechaniczne pszczoły

​Ogromnym wyzwaniem dla współczesnego świata jest zapewnienie odpowiedniej ilości żywności dla wciąż rosnącej globalnej populacji. Problemem jest stale malejąca liczba owadów zapylających drzewa i rośliny uprawne. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem?

Izraelski startup Edete Precision Technologies for Agriculture proponuje zapewnienie światu planu ratunkowego polegającego na zapylaniu roślin przy użyciu zaawansowanych technologii. Nowatorska metoda stosowana przez Edete z powodzeniem sprawdza się na plantacjach migdałowych i pistacjowych. Na czym polega sekret Izraelczyków? Tak naprawdę na wiernym naśladowaniu natury. Usługa zapylania  składa się z dwóch etapów naśladujących naturalny proces: zbierania pyłku i jego rozprowadzania. Edete mechanicznie zbiera kwiaty, oddziela pyłek od innych jego części, a następnie przechowuje żywy i zdolny do kiełkowania pyłek nawet przez kilka lat. Sztuczny zapylacz rozprasza wszystkie naturalne pyłki na drzewach lub na innych roślinach. Urządzenia Edete działają w dzień i w nocy. Szybko i dokładnie pokrywają każdy otwarty kwiat w swoim zasięgu i nie są ograniczone warunkami pogodowymi.

Rezultaty są więcej niż obiecujące. Plony ze sztucznie zapylonych plantacji są wyższe niż te zapylone siłami natury. 

My Company Polska wydanie 6/2023 (93)

Więcej możesz przeczytać w 6/2023 (93) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ