Leasing z limitem ciągle bardziej opłacalny niż zakup

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 98
3 x P – czyli przejrzysty, prosty i przyjazny system podatkowy, według deklaracji resortu finansów, miał dotyczyć m.in. samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej. Tymczasem część wprowadzonych od stycznia 2019 r. zmian dotyczących aut firmowych, zamiast polepszyć sytuację przedsiębiorców, w rzeczywistości zwiększyło ich zobowiązania wobec fiskusa.

Kogo dotykają wprowadzone zmiany? W zasadzie wszystkich przedsiębiorców, ponieważ dotyczą każdego rodzaju wykorzystywania aut osobowych w działalności gospodarczej: po pierwsze takich, które są środkami trwałymi w firmie, czyli wprowadzonych do ewidencji środków trwałych; po drugie – samochodów prywatnych użytkowanych na potrzeby działalności, ale nie ujętych w ewidencji, i w końcu – aut firmowych wynajmowanych lub użytkowanych na podstawie umów leasingu. Co się zmieniło? Generalnie – zasady rozliczania w kosztach firmowych wszystkich wydatków związanych z autami osobowymi: nabyciem, użytkowaniem i zbyciem. A koszty mają bezpośrednie przełożenie na wysokość podatków w firmie – im wyższe, tym niższy podatek.

Wydatki na nabycie auta 

Na pierwszy ogień weźmy wydatki na nabycie auta osobowego na firmę. W przypadku zakupu samochodu na własność, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, do końca 2018 r. obowiązywał mniej korzystny niż obecnie limit związany z amortyzacją. Od stycznia 2019 r. limit ten wzrósł bowiem z 20 tys. euro do 150 tys. zł (w przypadku samochodów elektrycznych z 30 tys. euro do 225 tys. zł). Oznacza to, że obecnie w koszty można zaliczyć – w ramach odpisów amortyzacyjnych – do 150 tys. zł (lub odpowiednio do 225 tys....

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

baner 970x200
My Company Polska wydanie 10/2019 (49)

Więcej możesz przeczytać w 10/2019 (49) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie