Ludzie
Kieszonkowa łazienka dla świata. Polski patent rozwiąże problem braku wody?
Gdy Zdzisław Iwanejko wraz z nastoletnimi córką i synem tworzył startup WaSH Innovation, postawił sobie dwa cele: nauczyć swe dzieci biznesu i rozwiązać globalny problem braku wody. Po pięciu latach jest na dobrej drodze, by osiągnąć jedno i drugie.
Aby życie było piękne. Najlepsze startupy poprawiające nasze zdrowie i dobrostan [RANKING]
Algorytmy pomagające wyjść z depresji, indywidualne suplementy diety, zdrowa żywność trafiająca wprost do waszych domów… Polskie startupy udowadniają,że well-being naprawdę jest na wyciągnięcie ręki! Oto nasz ranking.
Polscy menedżerowie: zachłyśnięci władzą, czy po prostu pewni siebie? Wywiad z autorką badań
Jak wypadają polscy menedżerowie na tle liderów z innych państw? O wynikach badania ekspertów Akademii Leona Koźmińskiego opowiada jego współautorka dr hab. Anna Baczyńska.
Ranking 20 firm, które zmieniają Polskę i świat na lepsze. Edycja 2022
Nie tylko zyski się liczą? Truizm, który w biznesie powtarza niemal każdy. Na szczęście dla coraz większej liczby przedsiębiorców nie jest on wyłącznie zbitką wyrazową do zamydlania oczu inwestorom.
Młodym menedżerom brakuje pokory? Tak wynika z badań polskich naukowców
Jak wypadają polscy menedżerowie na tle liderów z innych państw? Badanie ekspertów Akademii Leona Koźmińskiego.
Dzięki PayEye zapłacisz... okiem. Transakcje są bardziej higieniczne i bezpieczniejsze
Daniel Jarząb, współtwórca PayEye, od dziecka wiedział, że będzie przedsiębiorcą. Nie wiedział jednak, że przyjdzie mu zrewolucjonizować rynek usług płatniczych na świecie. Jego fintech umożliwia płacenie bez gotówki, karty czy telefonu – wystarczy rzut oka.
Arkadiusz Lewandowski. Poza biznesem
W księgowości przeszedł wszystkie szczeble kariery i to w sześć lat. Jakiś czas temu stworzył Alterę, którą sam nazywa „projektem życia” i „nowym wymiarem księgowości”. Otwarcie mówi o sukcesach, ale i błędach.
Laboratorium, a nie pole. Technologiczna rewolucja w rolnictwie odmieni oblicze rynku żywności?
Bez traktorów i maszyn w jednej hali produkują tyle roślin, ile tradycyjni rolnicy na kilkuhektarowych polach. Michał Goławski i Kuba Szlachtowski z Sie.Jemy to urban farmerzy, którzy zmieniają rolnictwo. Zapowiadają, że rewolucja jest przed nami.
Piotr Szott. Poza biznesem. "Samo bycie przedsiębiorcą w Polsce do łatwych nie należy"
Uwielbia podróżować, choć nie wyobraża sobie wyprowadzki z Trójmiasta. Zapytany o ulubione filmy wskazuje „Miasto Boga”. Piotr Szott to współzałożyciel Chronospace – firmy, która przybliża nam świat VR.
Ukraiński startup rzuci wyzwanie firmom pośredniczącym w zatrudnianiu programistów [TYLKO U NAS]
Jeden z największych startupów na Ukrainie zajmujących się pośrednictwem w zatrudnianiu programistów przeniósł się do Warszawy. Cel? "W ciągu roku chcemy mieć 20 tys. programistów na platformie" - mówią w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl twórczynie startupu: Olya, Lidiya i Alex.
Z Interii do Grupy Blix – Kamiński nowym web directorem
Karol Kamiński objął stanowisko Web Services Directora w Grupie Blix, lidera aplikacji smartshoppingowych w Polsce.
Uspokajaj, pomóż odzyskać nadzieję. Jak pomóc pracownikowi, który doświadczył wojennej traumy
Prawdopodobnie co dziesiąty mieszkaniec Polski jest dziś Ukraińcem. Ponad połowa z nich to uchodźcy, którzy uciekli przed wojną. Pozostali, choć przybyli do nas wcześniej, na terenach objętych konfliktem mają swoich bliskich. Niemal wszyscy zmagają się więc z poczuciem traumy. Muszą o tym pamiętać także pracodawcy, którzy zatrudniają osoby zza wschodniej granicy.
Polki tworzą innowacyjne lody roślinne. "W Polsce produkty wegańskie postrzega się w skrajny sposób"
Technolożka żywienia dr Ewa Trzetrzelewska-Lalik wraz ze swoją przyjaciółką Anetą Radłowską-Działo stworzyła innowacyjne białkowe lody roślinne, które są nie tylko smacznym deserem, ale też idealną odżywką po sportowym treningu.
Oj, dane dane. Najlepsze startupy big data
Ilość danych stale rośnie. Według niektórych wyliczeń w zeszłym roku po świecie krążyły 44 bln GB danych, a do sporej ich części dostęp był utrudniony. Analiza ogromnych zbiorów danych umożliwia wprowadzenie wielu usprawnień biznesowych, co jest niezwykle istotne w kontekście planowania długofalowych działań firmy.
Katarzyna Łakińska: "Największy potencjał mają zespoły zróżnicowane wiekowo" [WYWIAD]
Moja generacja żyła w wyjątkowo szybko zmieniającym się świecie. Jesteśmy najbardziej elastycznym pokoleniem w historii. Dzięki temu ciężko nas czymś zaskoczyć, także w biznesie – mówi Katarzyna Łakińska, założycielka Flexi.pl, portalu z ofertami pracy dla osób 50 plus.
Na świecie startupowcy w wieku 50+ nikogo już nie dziwią. W Polsce są ciągle rzadkością
Mają ustabilizowaną sytuację życiową i pozycję na rynku. A mimo to postanawiają zaryzykować i stworzyć biznes od zera. Na świecie startupowcy w wieku 50+ nikogo już nie dziwią. W Polsce są ciągle rzadkością. Jednak ci, którzy się na to zdecydowali, zapewniają, że była to najlepsza decyzja w ich karierze.
Terapia Bezsenności to aplikacja, która pomaga poradzić sobie z kłopotami ze snem. Jak powstała?
Jan Potworowski dzięki tworzonym przez siebie aplikacjom ułatwia życie wielu osobom. Jego najnowszy produkt – aplikacja Terapia Bezsenności – nie tylko pomaga poradzić sobie z kłopotami ze snem, ale także jest jednym z pierwszych w Polsce rozwiązań w intensywnie rozwijającym się sektorze terapii cyfrowych.
Drony, satelity, płetwy. Jakie innowacje dla wojska rozwijają polskie firmy i startupy?
Nawigacja GPS, aplikacje pogodowe, mikrofale, kamery cyfrowe, teflon, internet. W wojskowych laboratoriach zrodziła się masa wynalazków, które służą nam dziś w „cywilnym” życiu. Armia jest matką innowacyjności. Ale nie w Polsce.
Jacek Bartosiak: "Stworzymy grę, w której będzie wszystko: wojny walutowe, sankcje itp" [WYWIAD]
Chcemy dostarczyć ciekawą grę, która będzie oparta na wiedzy o geopolityce. W oderwaniu od jakichkolwiek sztywnych agend. Będzie w niej wszystko: wojny walutowe, sankcje, problemy z rozliczaniem się za ropę naftową, konflikty kinetyczne – zapowiada dr Jacek Bartosiak, prezes spółki Play of Battle.
BxB Studio łączy sztukę z biznesem. Bogusław Barnaś zapowiada rekordowy rok
Studiował w Polsce i w Niemczech, pracował w Londynie u Normana Fostera, giganta współczesnej architektury. Zaprojektowany przez niego dizajnerski dom zainspirowany małopolską architekturą drewnianą wygrał międzynarodowy konkurs na najlepszą rezydencję świata.
Bogatsze państwo, lepsze miejsce pracy. 5 powodów, by nie dyskryminować ze względu na wiek
Budowanie zespołów złożonych z osób w różnym wieku to jeden z najsilniejszych trendów zarządzania, które powoli, choć coraz silniej wchodzą do polskich firm. Przedstawiamy pięć udowodnionych naukowo argumentów, że to się opłaca.
Ta maszyna miała nie powstać. "Od kilku tygodni mamy po dwa, trzy telefony z pytaniem o dostępność"
– Spółki skarbu państwa produkujące sprzęt dla wojska czy policji powinny być zobligowane do inwestowania w startupy. Tylko tak możemy zbudować przewagi. My dziś jesteśmy już w światowej czołówce w branży dronowej – mówią Artur i Małgorzata Książkowie, założyciele startupu Prometheus.
Bogatsze państwo, lepsze miejsce pracy. 5 powodów, by nie dyskryminować ze względu na wiek
Budowanie zespołów złożonych z osób w różnym wieku to jeden z najsilniejszych trendów zarządzania, które powoli, choć coraz silniej wchodzą do polskich firm. Przedstawiamy pięć udowodnionych naukowo argumentów, że to się opłaca.
Marzena Rudnicka: "Okolice pięćdziesiątki uznaje się jako pik możliwości zawodowych" [WYWIAD]
– Gdyby Polki i Polacy w wieku 60+ utworzyli swoje państwo, miałoby ono więcej mieszkańców niż jedna trzecia krajów Unii Europejskiej. To ogromny rynek, którego często nie dostrzegamy – mówi Marzena Rudnicka, prezeska Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Agata Wójcik, czyli z laboratorium do basenu
Dr inż. Agata Wójcik to naukowczyni z wieloletnim doświadczeniem, która obecnie rozkręca własną markę produktów do higieny intymnej dla kobiet. Najłatwiej spotkać ją zapewne w laboratorium, a w niedzielne poranki – na basenie.
Wapienne ekoigloo, czyli jak wykorzystać beton konopny
Połączenie bardzo starych metod budowania z naturalnych materiałów z zupełnie nowoczesną troską o wygodę i bezpieczeństwo to pomysł startupu Domir. Firma oferuje budowę modułowych domów kopułowych z tzw. betonu konopnego.
NeuroGames Lab to gra komputerowa, która pomaga menadżerom znaleźć idealnego pracownika
Prowadzi trzy firmy, szykuje się do obrony doktoratu. Biega maratony, ćwiczy jogę, a w wolnych chwilach gra na fortepianie. Jego startup NeuroGames Lab stworzył komputerową grę rekrutacyjną, która pomaga menedżerom znaleźć idealnego pracownika.
Krakowska firma stworzyła "inteligentną ławkę miejską". Jakie są jej funkcje?
Pomysł na inteligentne ławki miejskie zrodził się podczas spaceru w parku. Dziś produkty krakowskiej firmy SEEDiA spotkać można w Monaco, Atenach i Toronto.
Lubelska gorączka bursztynu. White Amber chce wydobywać co miesiąc bursztyn o wartości 3 mln zł
Choć stolicą bursztynu jest Gdańsk, to nie na Pomorzu, ale na Lubelszczyźnie znajdują się największe złoża tego surowca. Jedną z firm, które mają pomysł, jak to wykorzystać, jest White Amber.
Nie tylko płatności. Najlepsze polskie fintechy 2022
Otoczenie biznesowe ewoluuje, nowe obszary technologiczne stają się coraz popularniejsze, ale jest branża, która pomimo rynkowych zmian cały czas jest na celowniku funduszy VC. Fintechy wciąż są łakomym kąskiem dla inwestorów i sytuacja pewnie nieprędko się zmieni.
Motorola z nowym dyrektorem generalnym na region EMEA
Fabio Capocchi objął stanowisko dyrektora generalnego Mobile Business Group (MBG) w regionie EMEA.
Solidarni w czasie wojny. Jak polskie firmy pomagają Ukrainie?
Setki tysięcy Polaków i tysiące polskich firm bezinteresownie ruszyło do pomocy w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zdaliśmy kolejny egzamin z solidarności?
Fundusz Arkley Brinc inwestuje w startup Irmatiq. 2 mln na rozwój platformy do komunikacji z inwestorami
Fundusz venture capital Arkley Brinc zainwestował 2 mln złotych w polską platformę Irmatiq. To narzędzie stworzone przez Jakuba Niestrója, które umożliwia rozwój komunikacji z inwestorami.
Od urzędów po centra handlowe - The Compass zwiększa dostępność budynków
The Compass to jedyna tak zaawansowana aplikacja na świecie, która pomaga osobom z dysfunkcjami wzroku odnaleźć drogę wewnątrz budynków. Stworzony przez Associated Apss produkt zdobył nie tylko kilka nagród, ale także cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarządców obiektów handlowych czy budynków.
Polska firma daje drugie życie resztkom pieczywa. "Gastronomia to biznes bez przyszłości"
Dają drugie życie resztkom pieczywa. Z wysuszonych i zmielonych czerstwych kromek wyrabiają okowitę, kosmetyki i opakowania.