Dawid Zieliński odkupił udziały w Columbus Energy. Ile zarobił January Ciszewski?

January Ciszewski
January Ciszewski, fot. Michał Mutor
January Ciszewski już oficjalnie pozbył się udziałów w firmie Columbus Energy. Odkupił je Dawid Zieliński. Znamy także ostateczną wartość transakcji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

January Ciszewski i należące do niego podmioty weszły w akcjonariat Columbus Energy w 2015 roku. Wówczas za pakiet udziałów zapłacił milion złotych. Z transakcji, która została sfinalizowana 17 sierpnia, pozyskał łącznie 140 mln złotych.

Właściciela zmienił pakiet ponad 12,6 mln akcji Columbus Energy. To realizacja umowy, o której już informowaliśmy na portalu mycompanypolska.pl. 

Wielka zmiana w Columbus Energy

- Zgodnie z zapowiedzią, wykupiłem znaczący pakiet akcji od naszego pierwszego inwestora, bo jestem przekonany, że Columbus ma przed sobą perspektywę wielokierunkowego rozwoju - komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

-  Columbus ma też przed sobą wiele wyzwań. Potrzebujemy spokoju i organicznej pracy. Rynek się konsoliduje, a my jesteśmy w jego centrum. Mamy trzy linie biznesowe do rozwoju: sprzedażowo-technologiczną, wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne i magazyny energii oraz biznes serwisowy. Wraz z naszym inwestorem, Piotrem Kurczewskim, mamy plany budowania długoterminowych projektów, które wygenerują stabilne zyski w kolejnych latach, a wartość aktywów po ich wybudowaniu ma szansę wielu zaskoczyć. Szczegóły tych planów będą określone w zaktualizowanej strategii. 

January Ciszewski, który w ostatnim czasie posiadał prawie 19 proc. akcji w kapitale zakładowym Columbus Energy, podkreśla, że transakcja zbycia przez niego akcji spółki jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami i odbyła się w pełnej zgodzie obu stron. 

- Jestem inwestorem średnioterminowym, więc 7 lat  w Columbusie to dla mnie dość długo - twierdzi January Ciszewski, prezes JR Holding- Co prawda pozbywam się akcji Spółki po istotnym spadku wyceny, ale średnia z całego okresu jest dla mnie satysfakcjonująca. Columbus potrzebuje teraz stabilnego i długoterminowego akcjonariatu, głównego parkietu i dużo spokoju. A skoro prawie 3/4 spółki jest rękach dwóch akcjonariuszy -  założyciela i mocnego finansowo inwestora, to jej przyszłość może być ciekawa - dodaje.

Nowa inwestycja w magazyn energii

Już po ogłoszeniu finalizacji transakcji, Columbus poinformował o realizacji dużego projektu inwestycyjnego. Firma kupiła spółkę posiadającą warunki przyłączeniowe o mocy 133 MW, które pozwolą na budowę przemysłowego magazynu energii o pojemności 532 MWh. Urządzenie zostanie wybudowane w południowej Polsce. 

17 sierpnia br. Columbus nabył 100 proc. udziałów w spółce, która w drugiej połowie lipca br. uzyskała warunki przyłączeniowe na budowę wielkoskalowego magazynu energii o pojemności 532 MWh. Tego typu magazyn jest w stanie zasilić przez całą dobę nawet 150 000 domów. 

- Jesteśmy na drodze do realizacji naszego pierwszego wielkoskalowego magazynu energii - mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy. - Co więcej, będzie to pierwsza tak duża prywatna inwestycja w naszym kraju, a w przyszłości planujemy kolejne. Przemysłowe magazyny energii to kluczowy element w budowie nowoczesnego i niezawodnego systemu energetycznego opartego o źródła OZE. To technologia niezbędna w stabilizowaniu sieci i zwiększaniu efektywności fotowoltaiki oraz innych odnawialnych źródeł energii. Liczę, że ten rynek będzie szybko się rozwijał.

Wartość inwestycji jest szacowana na ok. 1 mld zł i będzie finansowana ze środków zewnętrznych. Realizacja przedsięwzięcia jest planowana na lata 2024-26. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ