Poza Biznesem. Hubert Gross

Poza Biznesem. Hubert Gross
Fot. mat. pras.
Hubert Gross w Rzeszowie rozwija startup kosmiczny, po pracy katuje „Patient Number 9” Ozzy’ego Osbourne’a. Uwielbia także latanie samolotami.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2024 (100)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Miejsca, które warto odwiedzić w Rzeszowie?

Na pewno tereny nad rzeką Wisłok. Rzeszów jest wyjątkowy pod względem zielonych obszarów i czystości, jaka w nim panuje. Dla wielu osób z zagranicy jest to często szokujące, że miasto, w którym mieszka 200–300 tys. ludzi potrafi być tak zadbane.

Oczywiście jak w każdym mieście warto odwiedzić rynek, gdzie w bliskiej odległości znajdują się fantastyczne restauracje. Obok rynku znajduje się słynny Pomnik Czynu Rewolucyjnego będący symbolem Rzeszowa, ale również kontrowersyjnym tematem stale poruszanym w lokalnych gazetach. Wielu ludziom kojarzy się w specyficzny sposób, dzięki czemu jest stale fotografowany przez turystów.

Osobom zostającym dłużej polecam zwiedzenie zamku w Łańcucie, a tych poruszających się samochodami zachęcam do krótkich wypadów w Bieszczady, gdzie można podziwiać wspaniałe widoki przy stosunkowo dostępnych trasach.

Skąd twoje zainteresowanie kosmosem?

Jest trudny, ale niezwykle satysfakcjonujący. Od zawsze lubiłem rozwiązywać problemy i szukałem wyzwań, a te naukowe i inżynierskie szczególnie mi imponowały. Na początku mojej ścieżki edukacyjnej sektor kosmiczny nie był tak popularny jak dzisiaj, ale już w trakcie studiów mogłem zacząć przygodę poprzez konstruowanie analogów łazików marsjańskich w kole naukowym, a następnie brać udział w kolejnych projektach i konkursach w stowarzyszeniu Innspace. Można powiedzieć, że interesuję się kosmosem od najmłodszych lat, ale późniejsza współpraca z innymi pasjonatami pomogła mi postawić pierwsze kroki w tym sektorze, za co jestem ogromnie wdzięczny.

Najważniejsza lekcja, jaką wyniosłeś, rozwijając startup?

Rozwijanie startupu w Polsce nie jest aż tak trudne, jak jest to sugerowane przez część środowiska. Jako Polska znajdujemy się wśród top 25 gospodarek świata, należymy do Unii Europejskiej oraz międzynarodowych organizacji takich jak choćby Europejska Agencja Kosmiczna. Można pozyskać w przystępny sposób wsparcie finansowe z UE, ESA czy od VC, a z roku na rok perspektywy rozwoju są coraz lepsze.

Technologicznie jesteśmy w czołówce światowej, praca zdalna jest w wielu wypadkach dostępna jak nigdy wcześniej, a większość spraw można załatwić online, co przyspiesza wszystkie elementy pracy nad rozwojem firmy. Możliwe, że jako środowisko lubimy sobie ponarzekać, jak to jest ciężko, ale tym, którzy myślą o założeniu startupu, radziłbym traktować takie głosy z przymrużeniem oka.

Postać

Postać z branży kosmicznej, której historię warto znać: Henrietta Swan Leavitt. Mimo wielu przeciwności w życiu została jedną z najważniejszych postaci w astronomii.

Książka

Książka, którą każdy powinien przeczytać: Nie ma takiej! Wśród tych dotyczących kosmosu polecam zastanowić się nad tym, co nas interesuje, wygooglować temat i kupić pierwszą znalezioną publikację.

Podróż

Podróż marzeń: Księżyc i głębiny Rowu Mariańskiego. To dwa ekstremalnie nieprzyjazne, oddalone od nas miejsca. Są za to bardzo fascynujące i pomagają zadać sobie pytanie, jak daleko ludzkość jest w stanie się rozwinąć z czystej ciekawości eksploracji.

My Company Polska wydanie 1/2024 (100)

Więcej możesz przeczytać w 1/2024 (100) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie