15 czerwca oficjalną datą tegorocznej Parady Równości

Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy 15 czerwca.
Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy 15 czerwca. / Fot. shutterstock.
Jeżeli rząd dotrzyma słowa, to podczas tegorocznej Parady Równości będziemy świętować wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich - mówią organizatorzy Parady Równości. Marsz, który od lat organizuje w Warszawie Fundacja Wolontariat Równości, przejdzie ulicami stolicy 15 czerwca. Towarzyszyć mu będą liczne imprezy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Po 8 latach rządów PiS – partii, którą zapamiętamy jako najbardziej homo- i transfobiczną władzę w historii współczesnej Polski – przyszedł czas na normalność. Społeczność LGBT+ została przeproszona m.in. przez Ministra Sprawiedliwości i Ministrę Równości. Przeprosiło też TVP. Jeżeli rząd dotrzyma słowa, to podczas tegorocznej Parady Równości będziemy świętować wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich – mówi Emilia Bartkowska-Młynek z Fundacji Wolontariat Równości, nawiązując do deklaracji rządzącej koalicji, która ogłosiła, że pracuje nad ustawą pozwalającą na formalizację związków par osób tej samej płci. Parada Równości, którą od 21 lat w Warszawie organizuje Fundacja Wolontariat Równości, przejdzie ulicami stolicy w 3 weekend czerwca – 15 czerwca to oficjalna data tegorocznej Parady Równości - największego w Polsce święta wolności, równości i miłości, które łączy ludzi wspólnych wartości takich jak prawa człowieka i demokracja – oświadcza Bartkowska-Młynek.

Nie tylko prawa osób LGBT+

To, że Parada Równości organizowana jest w czerwcu nie jest przypadkiem. Czerwiec to Miesiąc Dumy (eng. Pride Month), kiedy społeczność LGBT+ wspólnie z sojuszniczkami i sojusznikami celebruje różnorodność i równouprawnienie, tam gdzie jest lub podkreśla konieczność wprowadzenia równych praw tam, gdzie ich nie ma. Takim przypadkiem jest Polska. Na liście postulatów Parady Równości, poza koniecznością wprowadzenia ustawy umożliwiającej parom osób tej samej płci formalizację związków, a osobom transpłciowym godną tranzycję, znajdują się postulaty innych grup aniżeli społeczność LGBT+, m.in. dotyczące zmian w przestrzeni publicznej tak, by była dostępna dla wszystkich niezależnie od stopnia sprawności, rzetelna edukacja jako prawo człowieka czy równe prawa dla migrantek i migrantów oraz uchodźczyń i uchodźców. – 15 czerwca pójdziemy w imieniu wszystkich, którzy walczą o równouprawnienie. Bo choć Parada Równości to przede wszystkim święto, to też czas, aby maszerując zwrócić uwagę na to, co wymaga zmiany – mówią organizatorzy z Fundacji Wolontariat Równości.

Parada nas wszystkich

- Zależy nam na tym, aby wszyscy czuli, że Parada Równości jest od początku do końca ich świętem. Stąd m.in. pomysł, aby reaktywować Komitet Doradczy Parady Równości - demokratyczne ciało wspierające, do którego należą m.in. organizacje społeczne, grupy nieformalne oraz firmy - mówi prezes Fundacji Rafał Dembe. Przy okazji Parady stanie Miasteczko Równości, w którym przestrzeń mogą znaleźć także organizacje społeczne działające na rzecz praw człowieka, w tym praw osób LGBT+, migrantek i migrantów czy osób z niepełnosprawnościami. Miasteczko będzie miejscem, w którym osoby przyjeżdzające do Warszawy specjalnie na Paradę będą mogły nabrać sił przed i po marszu. Organizatorom zależy na tym, aby przez cały czerwiec Warszawa tętniła życiem. Dlatego już teraz namawiają warszawianki i warszawiaków prowadzących lokale gastronomiczne, kluby muzyczne czy domy kultury, aby organizowali wydarzenia pod wspólnym szyldem Parady Równości - Niech to, że Parada Równości jest wszystkich nie będzie jedynie sloganem, a stanie się faktem! – podsumowuje zespół Fundacji Wolontariat Równości.