Wywiady
Tai Chi, czyli medytacja w ruchu. Trening sztuk walki dobrym miejscem na spotkanie biznesowe?
Tai Chi idealnie pasuje do naszych czasów. Pozwala odetchnąć przeciążonemu umysłowi, daje dystans i uczy odpoczywać – mówi Mariusz Sroczyński, instruktor Tai Chi Chuan z ponad 25-letnim doświadczeniem.
Wprowadzam sport do biznesu. Wywiad z Mateuszem Kusznierewiczem
Umiejętności biznesowe można rozwijać nie tylko metodami zaczerpniętymi z psychologii czy coachingu, ale też z doświadczeń sportowych. Pracuję nad tym, by takie rozwiązania były dostępne zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw – mówi Mateusz Kusznierewicz, sportowiec i przedsiębiorca.
Piotr Arak: "Administracja nie proponuje rewolucji podatkowej. To raczej większa korekta" [WYWIAD]
Nie ma powrotu do neoliberalnych dogmatów gospodarczych sprzed pandemii. Musimy szukać nowych rozwiązań, także w kontekście wyzwań polityki klimatycznej – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Europejski Kongres Gospodarczy 2021. Wywiady i relacje z wydarzenia
Zapis rozmów i relacji z Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021.
Anna Grabowska, Żabka: Nie ma alternatywy dla zrównoważonego rozwoju
- Pandemia przewartościowała podejście firm do biznesu - tłumaczy Anna Grabowska, wiceprezeska zarządu ds. strategii konsumenckich, Żabka Polska. Jak zmieniła się strategia największych przedsiębiorstw i jak zmieniło się ich podejście do kontrahentów?
Czy w Polsce obserwujemy właśnie boom na fotowoltaikę? Wywiad z Michałem Skorupą
Boom na fotowoltaikę istnieje, ale nie jest to dużym zaskoczeniem. Polska wciąż jest rynkiem na wczesnym etapie rozwoju i m.in. dlatego obserwujemy ogromne przyrosty w tym segmencie. Co ważne, zainteresowanie fotowoltaiką jest odporne na różne zawirowania gospodarcze, chociażby spowodowane pandemią - uważa Michał Skorupa, prezes zarządu Foton Technik Sp. z.o.o, Grupa E.ON & innogy Polska.
W jaki sposób mikromobilność zmienia polskie miasta? Wywiad z Katarzyną Sobótką-Demianowską
Mikromobilność to uzupełnienie miejskiej logistyki. Jestem zwolenniczką ciągłego próbowania i uczenia się na błędach. Miasta mają różne potrzeby, rozwiązanie, które sprawdzi się w jednym miejscu, niekoniecznie będzie mogło być wprowadzone w innym - mówi Katarzyna Sobótka-Demianowska, Head of Business w EIT Innoenergy.
Nadciąga koniec branży BPO/SSC w Polsce? Aleksandra Durzyńska-Prochowska, szefowa Fujitsu GDC Polska
Brak pracowników oraz nadchodzące rewolucje po stronie kosztów zatrudnienia mogą doprowadzić do poważnych wstrząsów, m.in. na rynku usług BPO/SSC. Czy realne jest odejście firm z tego obszaru z Polski? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Durzyńską-Prochowską, szefową Fujitsu GDC Polska.
W jaki sposób Huawei wspiera startupy? Wywiad z Ryszardem Hordyńskim
- Działamy w Polsce, więc chcemy, żeby lokalne startupy i innowacje stale się rozwijały. Mamy w kraju świetnych fachowców, których zdecydowanie warto wspierać - mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.
To koniec tradycyjnej bankowości!
O rewolucji w bankowości i jak będą wyglądały usługi bankowe za kilka lat opowiada podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Jarosław Olejarz z Femion Technology i TryPay.
Nadciąga koniec branży BPO/SSC w Polsce? Aleksandra Durzyńska-Prochowska, szefowa Fujitsu GDC Polska
Brak pracowników oraz nadchodzące rewolucje po stronie kosztów zatrudnienia mogą doprowadzić do poważnych wstrząsów, m.in. na rynku usług BPO/SSC. Czy realne jest odejście firm z tego obszaru z Polski? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Durzyńską-Prochowską, szefową Fujitsu GDC Polska.
Czy Polska to dobre miejsce do rozwoju innowacji? Wywiad z Jarosławem Sroką
Nie od dziś wiadomo, że polskie uczelnie kształcą wyjątkowo dobrze. To wspaniale, że młodzi ludzie już nie wiążą swoich karier wyłącznie z wielkimi korporacjami, lecz chcą po prostu zarabiać pieniądze. Grzechem wielu młodych przedsiębiorców jest nakreślanie mało ambitnych planów rozwojowych - mówi Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments.
Czy aktywność funduszy VC zmniejsza atrakcyjność polskiej giełdy? Wywiad z Maciejem Trybuchowskim
Inwestycje funduszy venture capital czy private equity to często zbawienie dla firm szukających finansowania. Z drugiej strony może to ograniczać chęć wejścia np. na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Czy to realny problem? Odpowiada Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
Szef Samurai Labs: "Hejt jest darmowym narkotykiem. Kiedy czujesz gniew, nie czujesz bólu" [WYWIAD]
To koszmarna praca, kiedy codziennie musisz patrzeć na dziesiątki zdjęć z pornografią dziecięcą. Jeden z naszych inwestorów powiedział, że do Czarnobyla, do reaktora, nie można wysyłać ludzi – tak samo jest z cyberprzemocą, niektóre zadania bezpieczniej „zlecić” sztucznej inteligencji - mówi Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs.
Maciej Adamaszek. Poza biznesem
Doświadczony biznesmen i twórca sieci kawiarni „W Biegu Cafe”. Pracował w wielu międzynarodowych korporacjach, a teraz próbuje swoich sił w branży kosmetycznej. Ale sukcesy osiąga również poza biznesem – ma na koncie ukończenie zawodów Ironma na pełnym dystansie.
Paweł Borys, prezes PFR: Trzeba zacząć myśleć o wycofywaniu się z tak dużej interwencji na rynku
- Banki powinny zacząć myśleć o podwyżkach stóp procentowych i wycofywać się z tak dużej interwencji na rynku, po to, by nie doprowadzić do przyspieszenia wzrostu inflacji - mówi w rozmowie z My Company Polska Paweł Borys, prezes PFR. Zobacz całą rozmowę o tym, co zdaniem prezesa wydarzy się niebawem w polskiej gospodarce:
Stefan Kawalec: "Ewoluujemy w kierunku gospodarki trzeciego świata" [TYLKO U NAS]
Nie twierdzę, że po pandemii czeka nas koniec globalizacji. Czeka nas globalizacja z ograniczonym zaufaniem – mówi Stefan Kawalec, ekonomista, były wiceminister finansów, prezes Capital Strategy.
Piotr Pisarz: "Wśród rodzimych startupowców dostrzegam duży kompleks polskości" [WYWIAD]
Jego Uncapped w zaledwie dwa lata stał się graczem rozpoznawalnym na całym świecie. Startup niedawno pozyskał 80 mln dol. na budowę „banku online”, w planach jest już kolejna runda inwestycyjna. – To będzie największa runda, jaką polski founder zorganizował na takim etapie – zapowiada Piotr Pisarz, współzałożyciel Uncapped. Tak się pisze historię.
Raport Ubezpieczenia. To, co wydawało się nierealne, stało się realnym zagrożeniem
Coraz więcej Polaków sięga po polisy, bo pandemia uzmysłowiła nam, że to, co wydawało się nam nierealne, stało się realnym zagrożeniem – mówi Joanna Grudnik, dyrektor departamentu ubezpieczeń grupowych w Unum Życie TUiR.
Paweł Dobrzański: Dziś hakerzy łowią siecią. Trzeba unikać "błędów wieku dziecięcego" [WYWIAD]
Dziś hakerzy łowią siecią – łatwiej im złowić milion małych rybek niż jednego wieloryba, z którym walka będzie trudna. Podkreślam, że najważniejsza jest edukacja! – mówi Paweł Dobrzański, dyrektor ds. bezpieczeństwa w T-Mobile Polska.
Przychodzi ekonomista do psychologa i... "Polscy top menedżerowie bywają zbyt pewni siebie" [WYWIAD]
W czasie pandemii menedżerów dotknęły strach, panika i niepewność. Dla gospodarki może to oznaczać brak inwestycji, wstrzymywanie pieniędzy na rachunkach i spowolnienie produkcji - mówi dr hab. Marcin Rzeszutek, psycholog zajmujący się ekonomią behawioralną.
Bez kompleksów. Wywiad z szefem Lenovo Polska
Z każdym partnerem – nie tylko ze świata sportu – rozmawiamy o tym, jak technologia może pomóc mu w rozwoju. Współcześnie drogą do sukcesu jest umiejętne wykorzystanie dostępnych technologii – mówi Wojciech Zaskórski, General Manager w Lenovo Polska.
Dawid Solak: "Fabryka przyszłości to nie tylko technologia" [WYWIAD]
Jeśli odważnie zagramy kartą transformacji cyfrowej, to nasza gospodarka szybko odrobi straty po pandemii – mówi Dawid Solak, członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości.
Haker w ekspresie do kawy. Nietypowe sposoby ataków na firmy
Funkcjonuje przekonanie, że ataki hakerskie to coś, co zdarza się bankom czy firmom o rozbudowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej. A to nie jest prawda. Bo z punktu widzenia oszusta nie ma znaczenia skąd ukradnie pieniądze – mówi Marcin Maj, ekspert ds. bezpieczeństwa w Niebezpiecznik.pl.
Adrian Castro: "Jadę po medal" [WYWIAD]
Szermierka to takie szybkie szachy. Dobrym szermierzem jest ten, kto potrafi połączyć aspekty fizyczne z analitycznymi. A niepełnosprawność? Jest tylko w głowie – mówi Adrian Castro, reprezentant Polski w szermierce na wózkach na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. I podkreśla, że w końcu przyszedł czas, że paraolimpijczycy budują swoją sportową markę.
Damian Strzelczyk. Poza biznesem
Z powodzeniem rozwinął Tutlo – startup do nauki języka angielskiego – choć zaczynał w zupełnie innej branży, bo drukował zaproszenia weselne. Niedawno zdobył Orlą Perć oraz patent żeglarza jachtowego. Damian Strzelczyk dopiero co skończył trzydziestkę, więc – jak sam mówi – najlepsze dopiero przed nim.
Gołkiewicz: "Jest coraz większa presja na rynek suplementów. Najważniejsza jest transparentność"
Wcześniej nagminnym działaniem było, że producenci dostarczali produkty o po prostu kiepskiej jakości. To się zmienia, zwłaszcza, że branża się dokładniej samo reguluje, firmy chcą być fair wobec klientów - mówi Michał Gołkiewicz, CEO Sundose.
Raport: Pracownik w centrum uwagi. Liczą się ludzie
Największą siłą firmy są ludzie – w pandemii te słowa przestały być sloganem. Kryzys łatwiej przetrwać, jeśli cały zespół działa razem i ufa sobie nawzajem. Wystarczy spojrzeć na nas, obostrzenia uderzyły bezpośrednio w nasz biznes, było ciężko, ale daliśmy radę – przekonuje Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezes Provident Polska.
Karol Milewski, Omnipack: "Polska jest w awangardzie e-commerce'u" [WYWIAD]
Świetnie przyjmują się u nas wszelkie nowinki technologiczne. Ponadto trzeba pamiętać, że nasz kraj jest dosyć dużym rynkiem, więc warto budować tu rozległe sieci sprzedażowe. Warto, choć oczywiście jednocześnie niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Karol Milewski, współtwórca Omnipack.
Adrian Meronk: "Golf to najtrudniejszy sport świata" [WYWIAD]
Na dobry wynik składa się mnóstwo czynników: technika, strategia, psychika, kondycja. Golf, jak mało który sport, uczy cierpliwości i pokory – mówi Adrian Meronk, najlepszy polski golfista.
Robert Motyka: Zarzuty, że artyści będą współodpowiedzialni za przyszłe zakażenia to mowa nienawiści
Moją sąsiadką jest pewna znana piosenkarka, koncertująca od wielu lat. Wszyscy jej współpracownicy zajmowali się podczas lockdownu budowlanką: tapetowali i malowali mieszkania, robili prace ogrodowe - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Robert Motyka, współzałożyciel kabaretu Paranienormalni.
Lan Bui-Wrzosińska: "Konflikt w pracy? Bez wiedzy o podopiecznych jesteśmy jak kamikadze [WYWIAD]
Konflikty muszą być w każdym zespole. To mięso relacji. Jeśli mamy dobrych ekspertów, ludzi z silną osobowością, starcia są nieuniknione. Zamiast więc próbować unikać konfliktów czy je rozwiązywać, lepiej nauczyć się nimi zarządzać – mówi Lan Bui-Wrzosińska, psycholożka i coach, specjalizująca się w zarządzaniu zmianą i konfliktami.
Konopie na biznesowych salonach. Wywiad ze Zbigniewem Pisarskim i Piotrem Liroy-Marcem
W Polsce konopie przestają być tabu, a sama branża przestaje być wstydliwa. Konopie wchodzą na salony dzięki temu, że poważne podmioty, jak np. firmy farmaceutyczne, podjęły się działań na rzecz ich promocji w medycynie – mówi Zbigniew Pisarski, twórca CanPoland. – Dziś można ten biznes robić całkiem legalnie, z dobrym zyskiem finansowym – dodaje Piotr Liroy-Marzec, założyciel LiRoyal.
prof. Ryszard Bugaj: "Polski Ład może mieć wybite zęby" [WYWIAD]
W czasie mody na liberalizm zwykle zgłaszałem zastrzeżenia. Teraz trochę się boję przechyłu szali na drugą stronę. Ekonomia ma wiele z medycyny – przedawkowany lek staje się trucizną – mówi prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.
Prezes Morele.net: "Rozmawiamy z potencjalnym inwestorem. Umowę dopniemy pewnie w tym roku" [WYWIAD]
Morele w ciągu ostatnich kilku lat wykonało potwornie ciężką pracę związaną ze zmianą modelu biznesowego. Przede wszystkim zmieniliśmy strukturę organizacji – ze sklepu elektro-wertykalnego staliśmy się multiwertykalną platformą. Koszty inwestycji mamy już za sobą, teraz przed nami czekanie na zyski - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Michał Pawlik, współtwórca i prezes Morele.net.