biznes
zobacz inne tematyMydło, które ratuje życie
Jarosław Kędroń, chemik z pasją do pracy na rzecz planety i innych ludzi, udowadnia, że pozornie niewielki gest może przynieść ogromną zmianę. Stworzony przez niego projekt odzyskiwania mydła hotelowego Resoap łączy w sobie troskę o planetę, wartości zrównoważonego biznesu i działalność charytatywną.
Czy AI to wciąż supermoc? Narzędzia, które usprawnią twój biznes
W erze dynamicznej cyfryzacji sztuczna inteligencja (AI) przestaje być technologiczną ciekawostką, a staje się narzędziem codziennego użytku. W Polsce rośnie świadomość, jak narzędzia AI mogą wspierać rozwój przedsiębiorstw. Czy jednak polskie firmy są gotowe na w pełni świadome wdrażanie AI? Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości?
Inwestycje w polskie fundusze VC są 40 razy mniejsze niż w Estonii. Potrzebne pilne wsparcie dla rozwoju innowacji
Rynek szeroko pojętych innowacji w Polsce stoi dziś przed poważnymi wyzwaniami, które wymagają pilnej interwencji i systemowych rozwiązań ze strony państwa. Bez nich szybko odczujemy długotrwałe i dotkliwe konsekwencje związane z odpływem kapitału prywatnego.
Pomysły trzeba dowozić [FELIETON]
Liczy się pomysł czy jednak ważniejsze jest jego wykonanie? Pierwsza odpowiedź, która przychodzi do głowy, to oczywiście – pomysł. Dobra biznesowa idea jest Świętym Graalem każdego przedsiębiorstwa. Będzie to nasz samograj drukujący pieniądze, wystarczy go jakoś tylko wdrożyć. I pójdzie. Otóż nie. Zdecydowanie ważniejsza jest realizacja, czyli to, jak ów milionowy zamysł wcielimy w życie.
Nowa nazwa, te same wartości. Unity Group zmienia się w Univio
Univio – tak od teraz nazywać się będzie Unity Group. Brand jest nowy, ale wartości firmy pozostają te same. To nowoczesność, innowacyjność i ciągłe dostarczanie najwyższej wartości dla klientów.
Na co powinien zwracać uwagę mały biznes i jakich błędów unikać?
Mały biznes chce być innowacyjny, ale w przeciwieństwie do dużych graczy trudniej mu wdrażać nowe rozwiązania. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Jak podkreśla Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji, w rozwoju nie pomaga m.in. brak krytycznego spojrzenia na trendy i nieumiejętność ich obiektywnego odniesienia do swojego biznesu czy krótka, często jednoosobowa ścieżka podejmowania decyzji. Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?
Rynek apteczny stale się kurczy. Do 2051 w dolnośląskim znikną wszystkie apteki
2000. Tyle aptek zniknęło z mapy Polski od 2018 roku, czyli od ostatnich wyborów samorządowych. Niechlubny poczet „znikających aptek” otwiera województwo dolnośląskie, za nim plasuje się łódzkie i podkarpackie. Dostęp do aptek, czyli do produktów ratujących zdrowie i życie, stanowi o jakości życia mieszkańców. Przy utrzymującej się tej tendencji spadkowej w województwie dolnośląskim do 2051 roku znikną wszystkie apteki.
Aniele szczodry, stróżu mój… Czego od aniołów biznesu oczekują polscy founderzy?
… ty zawsze przy mnie… No właśnie – co masz robić, jaki masz być? „My Company Polska” oddaje głos founderom, którzy opowiedzieli nam o swoich oczekiwaniach dotyczących aniołów biznesu.
W biznesie. Marzec 2024
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Szukam partnera, czyli o potędze współpracy
Ogromnym zmianom na rynku, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch lat, towarzyszą również zmiany w przywództwie. Decyzję „buduj albo kupuj” zastąpiła w wypadku większości firm strategia „współpracuj i szukaj partnerów”.
Powstała Polska Rada Przedsiębiorców. Za sterami Rafał Brzoska
Dziś, 29 stycznia w Warszawie, zainaugurowano Polską Radę Przedsiębiorców. To nowy organ, który ma współpracować z rządem w celu poprawy sytuacji polskiego biznesu.
Biznesowy atut. Dlaczego brydż jest tak popularną grą wśród przedsiębiorców?
Brydż uczy wytrwałości i zachęca do zuchwałości. Z jednej strony wymaga strategicznego myślenia, z drugiej zaufania swojej intuicji. Zupełnie jak w biznesie! Do tego wzmacnia relacje i pozwala nawiązywać nowe znajomości. Nic dziwnego, że to rozrywka, którą upodobali sobie przedsiębiorcy.
Złośliwy jak... przedsiębiorca. Dowiedzieliśmy się, dlaczego firmy oszukują kontrahentów
Aż 80 proc. respondentów badania „Zaufanie w biznesie” twierdzi, że przedsiębiorcy z ich branży są uczciwi. Mimo to niemal każdy biznes biznes w tym kraju dotykają opóźnienia w płatnościach. KRD zbadało, dlaczego firmy decydują się postępować nieuczciwie względem swoich kontrahentów
Polskie firmy coraz częściej wdrażają narzędzia AI [RAPORT]
Już 20 proc. polskich firm zakończyło wdrażanie narzędzi AI w biznesie - wynika z najnowszego raportu EY. Wiele z nich jest w trakcie tego procesu.
Bardzo mały biznes, całkiem spore możliwości
Swobodna działalność gospodarcza – bez uciskającego administracyjnego gorsetu – to bardzo sensowne rozwiązanie. Niestety dotyczy to tylko osób, które chcą prowadzić biznes w ograniczonym zakresie. Jak się do tego zabrać?
"Firmy zombie" coraz większym problemem dla gospodarek. W Polsce takich dużych firm jest kilkanaście
Nie powinny istnieć, a mimo to kontynuują działalność. "Firmy zombie" to biznesy, których nie stać na bieżącą spłatę zobowiązań kredytowych, nie mówiąc już o innych wydatkach. Jak wynika z nowej analizy Kearney, istnieje coraz większe ryzyko, że ich liczba będzie rosła.
W biznesie. Wrzesień 2023
Oto najnowsze informacje ze świata biznesu.
Mierzeja Wiślana. Jakie ma znaczenie dla biznesu i gospodarki
Mierzeja Wiślana, malowniczy pas lądu oddzielający Zatokę Gdańską od Zalewu Wiślanego, od lat przyciąga nie tylko turystów, ale również inwestorów i przedsiębiorców. Jej unikalne położenie geograficzne i strategiczne znaczenie dla Polski sprawiają, że jest to miejsce o ogromnym potencjale biznesowym.
Długi weekend a gastronomia. Drożyzna zniszczy popyt na usługi restauratorów
Długi weekend to czas, w którym wielu Polaków ruszy na wczasy w różne zakątki kraju. Czy powrócą do restauracji? To nie jest wcale pewne, bo tak drogo, jak teraz, nie było jeszcze nigdy. Sprawdzamy czy restauratorzy mają biznesowe podstawy to ustalenia tak wysokich cen.
Mali myślą o przetrwaniu. Duzi o rozwoju. Co czeka polski biznes
Jeśli prowadzisz mały lub średni biznes, nie mamy dobry wieści. Jak wynika z najnowszego badania IQS na zlecenie Wienera, około 80 proc. firm w Polsce myśli o tym, jak przetrwać najbliższy czas. Mali koncentrują się tylko na tym, ale duzi... Stawiają na rozwój.
Zanim napiszesz biznesplan... Co to jest i jak go przygotować
Co zrobić przed napisaniem biznesplanu? Jak się upewnić, że nasz pomysł na biznes faktycznie ma sens i czy potencjalnych klientów jest wystarczająco dużo?
Zwinni jak motorówka. Jak zrobić pivot
Pivot to zmiana kierunku startupu – czasem radykalna, czasem mniej. Dawniej oznaczał, że coś ci w biznesie nie wyszło, dziś świadczy raczej o elastycznym podejściu do prowadzenia firmy.
Magdalena Zmitrowicz: "Razem damy radę" [WYWIAD]
Czy jest trudniej niż wcześniej? Często słyszymy, że tak, ale polskim przedsiębiorcom nie brakuje nowych pomysłów, które chętnie wspieramy – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. odpowiedzialna za Pion Bankowości Przedsiębiorstw.
Rekordowa liczba upadłości! Rolnictwo stało się areną spektakularnej liczby niewypłacalności
W marcu odnotowano 421 upadłości polskich firm - wynika z analizy Allianz Trade. W porównaniu do minionego roku liczba ta wzrosła o oszałamiające 136 proc. Upadają głównie małe biznesy - w ostatnich tygodniach zanotowano mocny wzrost upadłości w sektorze produkcji rolnej.
Zofia Kierner: Pracuję nad biznesowym projektem, którego celem jest zmiana branży non-proft
Zofia Kierner, twórczyni Girls Future Ready - instytucji, która pomogła dziesiątkom tysięcy kobiet w rozwoju zawodowym - zdradza w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl swoje najbliższe plany. "Chcę zmienić system!" - zapowiada.
W biznesie. Co ważnego wydarzyło się w marcu 2023
Jak co miesiąc, prezentujemy najciekawsze informacje ze świata biznesu.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Marzec 2023
Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Podaruj mi trochę Azji. Jak K-pop odmienia polską popkulturę i biznes
Jeśli masz w rodzinie nastolatkę, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że całkiem nieźle orientujesz się, czym jest K-pop. Jeśli nie, zapewne wkrótce usłyszysz o koreańskim popie, gdyż tamtejsi twórcy coraz skuteczniej sięgają po umysły i portfele słuchaczy również w Polsce.
Nakładka na jądra, "elektroniczny pisuar". Łukasz Konarski przełamuje męskie tabu w medycynie
Nakładka na jądra CoolMen ma szansę pomóc parom na całym świecie przezwyciężyć problem niepłodności. A „elektroniczny pisuar” w prosty sposób ułatwi wczesną diagnostykę chorób prostaty. Konstruktor obu wynalazków, dr Łukasz Konarski, nie boi się przełamywać męskiego tabu w medycynie.
„Byki” czekają za rogiem. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
RPP postąpiła słusznie, nie podnosząc stóp procentowych. Mocno potaniały surowce, jest więc olbrzymie prawdopodobieństwo, że inflacja w okolicach marca–kwietnia znacznie się zmniejszy. A 2023 r. może być dużo lepszy dla posiadaczy akcji i dla funduszy dłużnych.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Styczeń 2023
Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Branża beauty kryzysu się nie boi?
Mimo pogarszającej się kondycji finansowej polskich firm nie wszystkie branże równo cierpią problemy. Branża beauty, jako jedna z niewielu, zdaje się nie odczuwać kryzysu gospodarczego.
Zastaw się, a pokaż się. Jak lombardy zmieniają świat rozrywki?
Dla jednych są ostatnią deską ratunku, dla innych to świetnie prosperujący biznes.Lombardy zapewniają emocje jak przy hazardzie, ale wciąż są bezpieczniejsze niż chwilówki. Nic dziwnego, że rozpalają wyobraźnię scenarzystów na całym świecie.
Słabe nastroje w polskich firmach. Kryzys uderza głównie w duże biznesy?
57 proc. firm w Polsce uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie CBM Indicator.
Ustawa o zamrażaniu majątków za wspieranie putinowskiej Rosji uderzy w polskie firmy?
Ustawa o zamrażaniu majątków będąca częścią sankcji nakładanych na firmy i osoby z Rosji może stać się narzędziem do politycznej represji oraz uderzyć w niewinne firmy - uważają przedstawiciele świata biznesu cytowani przez Rzeczpospolitą.