Temat numeru
Kij czy marchewka? Wywiad z Michałem Kwintą, Mindspace
Firmy znów chcą pracowników „na miejscu”. Ci niekoniecznie się na to zgadzają. Praca hybrydowa nie zawsze jest możliwa. Michał Kwinta, City Lead Poland w Mindspace, twierdzi, że zamiast ich przymuszać do pracy w biurze, można po prostu stworzyć miejsce, do którego będą chcieli przychodzić.
Złoto, blask, kolory. Moda na sezon letni 2023 będzie bardzo wyrazista
Mnóstwo złota i blasku. Kolory – każde, ze wskazaniem na odblaskowe. Moda na nadchodzącą wiosnę i lato będzie co najmniej wyrazista.
Blokowiska i wybiegi. Historia streetwearu w Polsce
Streetwear dotarł nad Wisłę z opóźnieniem – jak zresztą większość zjawisk kulturowych. Dziś moda uliczna to nie tylko styl życia dla fanów jakościowych ubrań, ale też biznesowa szansa dla wizjonerskich przedsiębiorców.
"Królowie basicu" czy pionierzy polskiego streetwearu? O Diamante znów będzie głośno [TYLKO U NAS]
Diamante rozkręcił wspólnie z bratem za 10 tys. zł. Ale historia marki to również wiele złych decyzji – Tomek Grande otwarcie mówi o biznesowych błędach i trwonieniu pieniędzy. Dziś, po pandemicznym kryzysie, chce wrócić na szczyt. Złośliwi nazwą go „królem basicu”, dla innych Diamante to pionierzy polskiego streetwearu.
Kobiety, o których będzie głośno w 2023 r.
Statrtuperki, menedżerki, wizjonerki. A także kobiety, które swoim życiem i osiągnięciami inspirują do przedsiębiorczości innych. „My Company Polska” publikuje zestawienie (w koleności alfabetycznej) 23 kobiet biznesu, o których będzie głośno w najbliższym roku.
W co inwestować w 2023 roku
Jeśli inflacja naprawdę wyhamuje, może to być dobry rok dla obligacji oraz dla metali szlachetnych. Historia uczy, że osiągnięcie przełomowego punktu w polityce monetarnej bywa za to niebezpieczne dla rynków akcji. Stopy z najmu mogą być atrakcyjne, a krezusi z wolną gotówką, mogą szukać okazji do przejęcia wyprzedawanych kolekcji. To będzie więc rok wielu okazji.
Turnau, Rozbicki, Quebonafide - polscy artyści coraz częściej biorą się za biznes. Czy z sukcesami?
Aktorzy, piosenkarze i celebryci coraz odważniej wchodzą w świat biznesu i nierzadko odnoszą w nim sukcesy. Przekonują, że kreatywność artysty i przedsiębiorcy mają ze sobą wiele wspólnego.
Sprzedawca marzeń, czyli jak niewykształcony oszust spod Rzeszowa oszukał państwo na grube miliony
W szarzyźnie PRL epoki późnego Gomułki, Czesław Śliwa jawił się jako barwny ptak. Dziś trudno uwierzyć, że niewykształconemu i nieobytemu oszustowi spod Rzeszowa przez kilka lat udawało się naciągać polskie państwo na grube miliony.
25 najlepszych polskich startupów. Edycja 2022
Prawie 100 mln zł w rundzie A zdobyły w ubiegłym roku czołowe polskie startupy. To kolejny rok z rekordami. Nasz ekosystem startupowy stale się rozwija, ale – jak tłumaczy jedna z bohaterek materiału – to od obecnego pokolenia founderów zależy, czy jeszcze lepiej wykorzystamy stojące przed nami szanse.
Adam Kądziela: "Polska to chłonny rynek. Wykorzystajmy tę szansę" [WYWIAD]
Skuteczna współpraca nauki z biznesem? NanoSci udowadnia, że to nie jest takie trudne. Startup to połączenie dwóch światów – Adam Kądziela odpowiada za warstwę biznesową, natomiast prof. Adriana Zaleska-Medyńska przewodzi zespołowi innowatorów. Firma na razie walczy z koronawirusem, ale to dopiero początek opracowanej przez nią technologii.
Piotr Dardziński: "Polscy innowatorzy kontynuują bogate tradycje rodzimych wynalazców" [WYWIAD]
Ambicją Łukasiewicza jest to, aby polskie talenty rozproszone po zagranicznych ośrodkach naukowych wracały do kraju i by mogły tu prowadzić najbardziej ambitne projekty badawcze - uważa Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Kieszonkowa łazienka dla świata. Polski patent rozwiąże problem braku wody?
Gdy Zdzisław Iwanejko wraz z nastoletnimi córką i synem tworzył startup WaSH Innovation, postawił sobie dwa cele: nauczyć swe dzieci biznesu i rozwiązać globalny problem braku wody. Po pięciu latach jest na dobrej drodze, by osiągnąć jedno i drugie.
Ranking 20 firm, które zmieniają Polskę i świat na lepsze. Edycja 2022
Nie tylko zyski się liczą? Truizm, który w biznesie powtarza niemal każdy. Na szczęście dla coraz większej liczby przedsiębiorców nie jest on wyłącznie zbitką wyrazową do zamydlania oczu inwestorom.
Przybyły startupy pod okienko. Jak w Polsce wygląda współpraca na linii startupy-wojsko?
Na Zachodzie inwestycje w startupy zbrojeniowe idą w miliardy. Część z nich szybko staje się jednorożcami. Czemu nie robimy tego w Polsce?
Drony, satelity, płetwy. Jakie innowacje dla wojska rozwijają polskie firmy i startupy?
Nawigacja GPS, aplikacje pogodowe, mikrofale, kamery cyfrowe, teflon, internet. W wojskowych laboratoriach zrodziła się masa wynalazków, które służą nam dziś w „cywilnym” życiu. Armia jest matką innowacyjności. Ale nie w Polsce.
Jacek Bartosiak: "Stworzymy grę, w której będzie wszystko: wojny walutowe, sankcje itp" [WYWIAD]
Chcemy dostarczyć ciekawą grę, która będzie oparta na wiedzy o geopolityce. W oderwaniu od jakichkolwiek sztywnych agend. Będzie w niej wszystko: wojny walutowe, sankcje, problemy z rozliczaniem się za ropę naftową, konflikty kinetyczne – zapowiada dr Jacek Bartosiak, prezes spółki Play of Battle.
Achramowicz: "Problem sankcji dotyczy w zasadzie nas wszystkich, skala wyzwań jest ogromna" [WYWIAD]
Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała katastrofę humanitarną i perturbacje biznesowe, ale też zmobilizowała do działania na rzecz przyszłości – przekonuje prawniczka Weronika Achramowicz.
Solidarni w czasie wojny. Jak polskie firmy pomagają Ukrainie?
Setki tysięcy Polaków i tysiące polskich firm bezinteresownie ruszyło do pomocy w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zdaliśmy kolejny egzamin z solidarności?
Stworzyć nowy piękny kraj. Jak ukraińskie startupy zrewolucjonizowały świat biznesu?
Nękana przez korupcję, biurokrację i błędy liderów Ukraina jest dużo biedniejsza niż 30 lat temu. Ale tam, gdzie są ograniczenia, jest też szansa, która została wykorzystana. Ukraińscy startupowcy nauczyli się skalować swoje biznesy na cały świat. Tego możemy się od nich nauczyć.
Frøpt modyfikuje meble z IKEA. "W Polsce IKEA kojarzy się z meblami, którymi nie należy się chwalić"
Pierwszych wizyt w stolarni Magda Milejska i Kasia Kurowska-Loedl nie wspominają najlepiej. To branża zdominowana przez mężczyzn, więc dwie kobiety rozkręcające własną markę z frontami do mebli kuchennych IKEA wzbudzały podejrzliwość.
noo.ma sprzedaje meble "wizualnie uniwersalne". Przychody za 2021 rok wyniosły 25 mln zł
Rynek mebli i produktów wyposażenia wnętrz zaliczany jest do najszybciej rosnących sektorów e-commerce na świecie, a tylko w Polsce tempo jego wzrostu jest dwucyfrowe.
Kilimy z Polski coraz popularniejsze. Czy na polskiej tkaninie dekoracyjnej da się zarobić?
Polski biznes meblarsko-wnętrzarski wyrasta z etapu produkowania jak najtaniej i na eksport pod cudzą marką. Mamy wspaniałych projektantów, własny styl i chęć, by się wyróżnić. Nad Wisłą na dizajnie można zarobić niezłe pieniądze. Ten biznes jest naprawdę piękny.
Waluty, obligacje, metale szlachetne. W co inwestować w 2022 r.
Globalny rynek akcji dojrzał do gruntownej korekty, a inflacja zagraża obligacjom. Metale szlachetne zawodzą – dodruk pieniędzy nie wpłynął dotąd na wzrost ich notowań. Jak więc utrzymać wartość oszczędności? W walutach? Być może. Ale czarnym koniem ostatnich miesięcy okazała się kryptowaluta – ethereum. Ta, za której pomocą na cyfrowe tokeny zamienić można wszystko. Nawet uśmiech Mony Lisy.
W oczekiwaniu na polskiego jednorożca. Jak uzyskuje się miliardową wycenę?
Figma – wycena 10 mld dol., Getir – 7,5 mld dol., Bolt – 4,75 mld dol. Jednorożce, czyli startupy o wycenie przekraczającej 1 mld dol., znajdziemy w USA, Turcji czy Estonii. A w Polsce? Być może będziemy mieli wkrótce pierwszego.
Wprowadzam sport do biznesu. Wywiad z Mateuszem Kusznierewiczem
Umiejętności biznesowe można rozwijać nie tylko metodami zaczerpniętymi z psychologii czy coachingu, ale też z doświadczeń sportowych. Pracuję nad tym, by takie rozwiązania były dostępne zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw – mówi Mateusz Kusznierewicz, sportowiec i przedsiębiorca.
Mistrzowie biznesu. Jak sportowcy zarabiają na emeryturze?
Determinacja, wytrwałość, samodyscyplina, umiejętność podnoszenia się z porażki. Te cechy przydają się zarówno w świecie wielkich pieniędzy, jak i sportu. Nic dziwnego, że wielu zawodników po zakończeniu kariery przeistacza się w rekiny biznesu.
Ranking 25 najlepszych polskich startupów. Edycja 2021
E-commerce, fotowoltaika, pożyczki, edukacja online, meble, oprogramowanie – polscy startupowcy tworzą firmy z coraz większym rozmachem. Pandemia i lockdown, wbrew wcześniejszym obawom, ich nie wyhamowały. Wręcz przeciwnie – w minionych miesiącach obserwowaliśmy rekordowe inwestycje. Bo dobre pomysły bardzo szybko przyciągają inwestorów.
Jak wygląda branża konopna w Polsce? "To wyjątkowo perspektywiczna dziedzina do lokaty kapitału"
Konopie nie są przemijającą modą – powiedział mi kiedyś Maciek Kowalski, szef i założyciel Kombinatu Konopnego, porównując przy tym rynek konopny w Polsce do rozpędzającego się samochodu.Z jaką prędkością jedzie obecnie ten pojazd?
Energia z kawy, ekofryzjer, biżuteria wielofunkcyjna. 25 pomysłów na biznes na 2021 rok
Własny biznes to marzenie wielu osób. Okazuje się, że pomysłowość Polaków w tworzeniu sposobów na zarabianie jest nieograniczona. Obecnie wiele nowych firm powstaje wokół idei zero waste oraz byciu eko - w szerokim znaczeniu. Przedstawiamy 25 pomysłów biznesowych, które mogą cię zainspirować.
GPW wspiera emitentów w raportowaniu ESG
Giełda Papierów Wartościowych we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju opublikowała „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek notowanych na GPW”. Ten dokument ma wesprzeć emitentów w procesie raportowania danych niefinansowych zgodnych z oczekiwaniami inwestorów. GPW jest jedną z 56 giełd na świecie, które opublikowały przewodniki o raportowaniu czynników ESG.
Jak sprawić, by nasze inwestycje odżyły? Podpowiadamy, w co i kiedy inwestować
Kwiecień 2020 r. był prawdopodobnie najlepszą od dekady okazją do zarobienia pieniędzy na rynku. Odważni to zrobili i w ciągu kilku miesięcy zwiększyli majątek o 50 proc. Inni miesiąc w miesiąc tracą pieniądze przez inflację. Czy da się to zmienić?
Ile można zarobić na inwestycjach alternatywnych? "Mam na ścianie karty Pokemon warte 1,5 mln zł"
Wiesz czym jest Charizard? Nie? To żałuj, bo może masz na strychu kartę z jego wizerunkiem, za którą kolekcjonerzy są gotowi zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inwestycje alternatywne stają się coraz popularniejsze, a zdaniem wielu są pewniejsze i lepiej oprocentowane niż lokaty.
J.M. Ejma: "W branży jesteśmy uznawani za Ferrari. Innowacyjność leży w naszym DNA" [WYWIAD]
O skuteczności naszych działań niech świadczy fakt, że już 80 proc. produkcji trafia na zagraniczne rynki, głównie Stany Zjednoczone. W USA odnieśliśmy tak duży sukces, bo tam nie ma znaczenia pochodzenie produktu, liczy się tylko jego jakość - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Janusz Marcin Ejma, prezes EAGLE.
Być jak Elon Musk. Lista polskich innowatorów 2021 [ZESTAWIENIE]
Lekarze, technolodzy, startupowcy, artyści. Zdaniem wielu ekspertów nasz kraj to dobre miejsce na rozwijanie innowacji – nie tylko tych technologicznych. I wymienione poniżej osoby tylko tę tezę potwierdzają. Prezentujemy kolejną edycję listy polskich innowatorów, których inicjatywy mogą wkrótce zmienić – lub już zmieniają! – świat.
Schemat na innowacyjność. Polacy od lat uważają się za naród innowacyjny
Choć już widzimy się wśród liderów, to jesteśmy wśród maruderów. Deklarujemy, że chcemy być jak Jeff Bezos, a dominuje w nas folwarczny styl zarządzania, gdzie szef ma zawsze rację i nie popełnia błędów. Jak więc polskie firmy mogą dobiec do pędzącego w przyszłość peletonu innowatorów?