Wydanie 2/2020 (53) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2020 (53)

Data publikacji: 28.01.2020

Fitnessowy gangster

Mam w sobie żądzę zwycięstwa. Lubię się widzieć wysoko w lidze. W ciągu następnych trzech lat otworzymy 100 klubów. Do końca 2022 r. będzie ich 135 – mówi Łukasz Dojka, właściciel sieci salonów Xtreme Fitness Gyms.

Małgorzata Mierżyńska

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 2/2020 (53)

1

Edytorial

Bycie szalonym to komplement

Linda Rottenberg, założycielka i dyrektorka generalna Endeavor Global, organizacji non profit wspierającej przedsiębiorców z całego świata, którzy mogą zmienić jego funkcjonowanie, wspomina, że kiedy zakładała organizację nazywano ją la chica loca, czyli szalona dziewczyna.

10

W biznesie

Matki kontra ZUS

Kobiety-przedsiębiorczynie mówią „stop” długotrwałym kontrolom ZUS dotyczącym wypłacenia zasiłków macierzyńskich. 8 stycznia protestowały w kilkunastu miastach w Polsce. W ich obronie stanął m.in. Adam Abramowicz, rzecznik MSP.

14

Opinie

Inwestorzy nie wierzą w wojnę. Pełny obraz Kuczyńskiego

Końcówkę roku można podsumować krótko: nihil novi sub sole. Wybuchały bomby, ginęli irańscy generałowie, a nastroje na rynkach finansowych ciągle się poprawiały. W grudniu zagrożeniem dla rynku byka było nadal wyłącznie to, co wymyśli prezydent USA.

16

Rynki

Najpopularniejsi polscy fit-influencerzy

Czy da się zarobić miliony pokazując, jak należy dbać o własną sylwetkę? Najpopularniejsi polscy fit-influencerzy zarabiają nawet kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Zobacz nasz ranking.

20

Rynki

Fit ekonomia

21 mln Polaków jest aktywnych fizycznie, 3 mln ma wykupione karty do klubów fitness, a i tak siłownia to jeden z trudniejszych biznesów. By zarobić, trzeba dać coś więcej niż sale do ćwiczeń.

22

Ludzie

Fitnessowy gangster

Mam w sobie żądzę zwycięstwa. Lubię się widzieć wysoko w lidze. W ciągu następnych trzech lat otworzymy 100 klubów. Do końca 2022 r. będzie ich 135 – mówi Łukasz Dojka, właściciel sieci salonów Xtreme Fitness Gyms.

34

Ludzie

Na Magicznym Dywanie do milionów

Opuścili korporacje, odwrócili naukę dzieci do góry nogami i już liczą miliony zysków. Oto jak Wojciech Muliński oraz Maciej Mazurkiewicz podbili światowy rynek edukacji.

38

Ludzie

Uncapped, czyli nieograniczony rozwój

Pozyskanie kapitału dla startupu oznacza dla założycieli albo sprzedaż udziałów, albo ryzyko w postaci konieczności spłaty kredytu bankowego. Jeśli go oczywiście dostaną. Jest też trzeci sposób, z którym próbuje się przebić polsko-brytyjski Uncapped.

42

Rynki

Strażnik wirtualnych płatności

Internetowi oszuści wykradają miliardy dolarów przy płatnościach w sieci. Polska firma stworzyła narzędzie wykrywające ich zamiary, zanim ci popełnią przestępstwo. Na jej czele stoi Hubert Rachwalski, prezes Nethone.

46

Ludzie

Być jak Vasco da Gama

Z ich urządzeń korzysta Scotland Yard, szpitale oraz służba więzienna w Polsce. W ofercie mają ponad 50 języków, które umożliwiają komunikację z 95 proc. świata. Elektroniczni tłumacze krakowskiej firmy Vasco podbijają świat!

48

Ludzie

Muszkieterowie od podpisu

Grzegorz Wójcik i Tomasz Plata rzucili ciepłe posady i postawili na elektroniczny podpis wtedy, kiedy niewiele osób wierzyło, że się upowszechni. I wygrali. W ich projekt właśnie zainwestowały trzy banki: Alior Bank, BNP Paribas i PKO BP. Teraz szykują się na podbój Europy.

52

Felietony

Duży, maluch i mikrus. Wypatrzone przez Świderka

Slack Technologies w porównaniu z Microsoftem, Cisco czy Facebookiem jest maluchem. Podobnie zresztą jak Spotify w porównaniu z Google’em czy Apple albo Box lub Dropbox w porównaniu z Google’em i Microsoftem. Te maluchy mają wspólną cechę – stworzyły usługi, które potem ci duzi naśladowali.

56

Rynki

Muzyczna ziemia obiecana

Branża muzyczna rośnie kolejny rok z rzędu, ale rośnie inaczej niż kiedyś. Dziś króluje streaming, z którego na całym świecie korzysta kilkaset milionów osób. Mało kto kupuje dziś płyty, zresztą artyści wolą wydawać pojedyncze utwory.

60

Rynki

Polskie meble poszły w świat

Osłabienie dynamiki rozwoju czołowych europejskich gospodarek oraz potrzeba dywersyfikacji rynków zbytu sprawiają, że polscy producenci mebli coraz częściej szukają odbiorców dla swoich produktów na innych kontynentach. Za najbardziej perspektywiczne uznawane są Azja i Ameryka Północna.

64

Rynki

Bezcenny spokój rodzica

Rodzice nie szczędzą na produkty zwiększające bezpieczeństwo swoich dzieci. Korzystają na tym firmy oferujące artykuły chroniące najmłodszych. Ale uwaga, konkurencja jest spora, trzeba mocno się wyróżnić.

68

Rynki

Zmienić odpady w pieniądze

Firmy, dla których obszarem działania jest gospodarka o obiegu zamkniętym, dziś dostają potężny wiatr w żagle. Talerze z otrębów, meble z firmowych odpadów czy recykling butelek PET. Polskie firmy znalazły już swoje nisze. Choć przez pierwsze lata mocno się męczyły.

72

Rynki

Zarób na tym jeszcze raz

Wydajesz kilkadziesiąt złotych na grę i możesz grać bez ograniczeń. Rzeczywistość? Raczej utopia. Producenci zarabiają więcej na mikropłatnościach, a gracze płacą, mimo że produkt już przecież kupili. Oto jak się dziś zarabia na grach.

75

Raporty

W poszukiwaniu źródeł

Znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw w polskiej gospodarce systematycznie rośnie. Coraz mniej z nich ma też problemy ze znalezieniem źródła finansowania. Według opublikowanego w tym miesiącu badania SAFE, zleconego przez Komisję Europejską, jedynie 6 proc. polskich MSP ma kłopot z dostępem do pieniędzy z zewnątrz, podczas gdy średnia unijna wynosi 7 proc., a np. w Grecji jest to aż 21 proc. Możliwości pozyskania pieniędzy – czy to na inwestycje, czy sfinansowanie bieżącej działalności – jest wiele. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

82

Moja firma

Rekrutacja, kamera, akcja!

Dajcie kamerę pracownikom, a potem pozwólcie im samym opowiedzieć o firmie: dlaczego chcą tam pracować i co ich inspiruje. Taki film przyciągnie innych. Dobre wideo może ułatwić rekrutacje, ale jego stworzenie nie jest proste. Co zrobić, aby uniknąć wpadki?

92

Zarządzanie

Ciocia Jadzia & Co.

Jak zarządzać krewnymi w rodzinnej firmie – radzi Wojciech Haman, psycholog i trener specjalizujący się w szkoleniach dla menedżerów.

96

Marketing

Prezentacja doskonała

Błyskawiczna prezentacja, zwana „prezentacją windową” (elevator pitch), nie ma na celu przekonywania kogokolwiek do zakupu ani wzbudzenia ekscytacji u potencjalnych klientów. W trakcie 20 sek. mówca stara się jedynie przyciągnąć uwagę zainteresowanych nabywców.

100

Raporty

PPK. Kto pyta, nie zbłądzi

Pilne wdrożenie PPK to obowiązek dla każdej firmy, która zatrudnia powyżej 49 pracowników. Pomocą może być współpraca z instytucjami finansowymi. Trzeba tylko wiedzieć, o co pytać.

103

Raporty

Technologiczne wyzwanie. PPK w średnich firmach

Przygotowanie systemu informatycznego w firmie to jedno z najważniejszych zadań do wykonania w kontekście wdrożenia PPK. Musi on na bieżąco i możliwie, w jak najbardziej automatyczny sposób dbać o bezbłędne zarządzanie listami pracowników i terminowymi wpłatami do funduszy.

106

Raporty

PPK: faza druga

Ci, którzy przecierają szlaki, zwykle popełniają też błędy. Dzięki temu następni mogą się tych błędów ustrzec. Początkowy etap wdrażania PPK w dużych firmach właśnie się kończy. Pomógł zweryfikować wiele obaw związanych z tym programem i zobaczyć, jak sprawdza się on w praktyce. Jaka z tej pierwszej fazy płynie nauka dla MSP?

110

Raporty

Szkoła oszczędzania

Ostatnie półrocze minęło w Polsce pod znakiem wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych przez największe firmy, zatrudniające powyżej 249 osób. Od nowego roku PPK zaczyna obejmować również firmy mające ponad 49 pracowników, a od 1 lipca – te, w których pracuje od 20 do 49 osób. O tym, jak udała się pierwsza faza wprowadzania programu, rozmawiamy z Łukaszem Kwietniem, wiceprezesem zarządu PKO TFI.

112

Finanse

Polowanie na dywidendy

W 2019 r. 162 spółki, których akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych zdecydowało się na wypłatę dywidend z zysków wypracowanych w 2018 r. W tym roku sytuacja jest podobna – zyski wzrosły, a akcje nadal są tanie. Warto już teraz na nie zapolować.

114

Moja firma

Jak przyspieszyć „peceta”

Pewnego dnia uruchamiamy program i okazuje się, że działa on tak wolno, że trudno z niego korzystać. To problem, z jakim ma do czynienia niemal każdy użytkownik komputera. Jak go rozwiązać? Nie zawsze potrzebny jest zakup szybszego sprzętu.

118

Moja firma

Jeśli nie SUV, to co?

SUV-y i crossovery to już łącznie ponad jedna trzecia naszego rynku, a udział ten z roku na rok rośnie. Kupujemy je chętnie, choć takie auta wcale nie sprzyjają oszczędzaniu paliwa. Tymczasem na rynku jest wiele modeli, które w niczym nie ustępują samochodom, które imitują terenówki. Wiele z tych alternatywnych modeli ma zresztą nad nimi istotną przewagę.

122

Moja firma

Samochód jak biżuteria. Autotest

Francuski crossover klasy premium, czyli DS7 Crossback, trzeba traktować jak kunsztowną biżuterię. Można mu wybaczyć pewne niedoskonałości, skupiając uwagę na detalach, którym zawdzięcza swój wygląd. A trudno o bardziej oryginalne auto tej klasy.

124

Prawo i podatki

Czekając na jednorożca

Zaledwie 1 zł może wynosić kapitał zakładowy w prostej spółce akcyjnej (PSA). Uległ zmianie Kodeks spółek handlowych, wprowadzając do naszego systemu prawnego zupełnie nowy twór, który ma być biznesowym instrumentem pozwalającym na łatwe i szybkie inwestowanie w działalność innowacyjną.

128

Fajrant

Program alkohol+

Butelka szkockiej whisky Macallan z 1926 r. została sprzedana na aukcji w Soterby’s za 1,9 mln dol. Najdroższa whisky na świecie leżakowała w dębowej beczce przez 60 lat, a do butelki trafiła w 1986 r. Początkowo jej cena wynosiła zaledwie 7,5 tys. dol., a od tego momentu podrożała o 29 tys. proc! To najlepszy dowód, że bardzo opłaca się inwestować w trunki odmieniające nasze smutne życie.