Fajrant

Zarządzanie flotą i karty paliwowe

Zarządzanie flotą i karty paliwowe

Na rynku istnieje wiele bardziej lub mniej zaawansowanych rozwiązań IT, które są przydatne w zarządzaniu flotą. Pozwalają one optymalizować trasy pojazdów, utrzymywać kontrolę nad kierowcami i mieć z nimi stały kontakt. Pozwala to firmom racjonalizować koszty, a przez to zachować wyższą konkurencyjność.

Sławomir Prusinowski, dyrektor ds. sprzedaży hurtowej i flotowej, Anwim S.A. //materiał partnera 28.10.2019
Taniej, łatwiej i z przywilejami, czyli karty flotowe

Taniej, łatwiej i z przywilejami, czyli karty flotowe

Zarządzanie flotą pojazdów, nawet gdy jest ich kilka, to trudne zadanie. Można je jednak sobie ułatwić, wykorzystując nowe technologie i rozwiązania dostępne na rynku, w tym np. karty flotowe. Dzięki nim odchodzi mnóstwo papierkowej roboty, a do tego można liczyć na spore, konkretne zyski.

Miały być bajgle, stanęło na lodach

Miały być bajgle, stanęło na lodach

Ben & Jerry, producent lodów z segmentu premium, który jest dziś częścią koncernu Unilever, zaczynał jako założony na wariackich papierach startup. Założyciele nie wiedzieli ani jak prowadzi się biznes, ani jak robi się lody. Za to co chwila rozwiązywali problemy, które trudno przewidzieć w biznesplanie.

Powrót łowcy-zbieracza

Powrót łowcy-zbieracza

Jakieś dziesięć tysięcy lat temu nasi przodkowie wpadli na pomysł, w wyniku którego pszenica jest absolutnym genetycznym hegemonem na naszej planecie, a my dzisiaj mamy świra na punkcie produktów bezglutenowych. Przeprowadzili tak zwaną rewolucję agrarną.

Pod włos

Pod włos

Żyjemy w epoce, w której coraz więcej pewników jest podważanych, a do debaty trafiają wciąż nowe, budzące emocje tematy. Potraktowanie ich „pod włos” może być nie tylko odświeżające dla umysłu, ale też przydatne w życiu, które coraz częściej wymaga od nas elastyczności myślenia.

Karuzela z vatowcami. FELIETON

Karuzela z vatowcami. FELIETON

Niczym trzy ogniste bryki uwiecznione w wierszu Mirona Białoszewskiego ma ruszyć z kopyta tajemniczy system POP. Co kryje się pod tą nazwą nowej procedury wdrażanej przez Krajową Administrację Skarbową? Kiedyś taki skrót oznaczał Podstawową Organizację Partyjną PZPR, teraz kryje się pod nim Program Ostrzegania Przedsiębiorców.

Maciej Łuczak 25.09.2019
Auta potrzebują dobrych gum

Auta potrzebują dobrych gum

Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważnym składnikiem samochodu są opony. Mają one wpływ nie tylko na przyczepność auta, ale także na nasze bezpieczeństwo, ale – odpowiednio dobrane – decydują też o komforcie jazdy i zużyciu paliwa. Wybierając nowe opony, warto więc dokładnie przyjrzeć się ich parametrom i przemyśleć zakup.

Wzrost, czyli praca zbiorowa. Komentarz Jadwigi Emilewicz

Wzrost, czyli praca zbiorowa. Komentarz Jadwigi Emilewicz

Sama konsumpcja to za mało dla długofalowego rozwoju gospodarki. Najlepsze paliwo do rozwoju Polski pochodzi od innowacyjnych lokalnych firm. Zatem pozostają one w centrum uwagi nie tylko dla kierowanego przeze mnie resortu.

Bez klimatyzatora źle, a z nim problem. Wypatrzone przez Świderka

Bez klimatyzatora źle, a z nim problem. Wypatrzone przez Świderka

Letnie upały, które w tym roku w Polsce i Europie zaczęły się już w czerwcu, zaowocowały nie tylko rekordowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale także doprowadziły do skokowego popytu na żarłocznie konsumujące prąd urządzenia klimatyzujące.

Strategia szaleńca groźbą dla gospodarki

Strategia szaleńca groźbą dla gospodarki

Przynajmniej od roku olbrzymia większość komentatorów i analityków prognozuje duże, globalne spowolnienie gospodarcze (może nawet recesję) w 2020 r. W tym roku twierdziłem, że jeśli prawie wszyscy wieszczą spowolnienie to przedsiębiorcy zaczną reagować wcześniej (choćby zmniejszeniem wydatków inwestycyjnych) i spowolnienie nadejdzie już w 2019 r.

Jak zdradziłem gotówkę

Jak zdradziłem gotówkę

Zauważyłem ostatnio, że mam mniej pieniędzy. Zawistników muszę rozczarować: nie zbiedniałem. Po prostu rzadziej mam kontakt z gotówką. Pieniądze się zdematerializowały i przepoczwarzyły w plastikowy kartonik. Albo nawet w aplikację do smartfona.

Igor Zalewski {Felietonista, autor książek „Pod wąs” i „Ani słowa o polityce”, twórca Fundacji Akademia Retoryki} 27.08.2019
Więcej niż zysk

Więcej niż zysk

Odkryj bliską swemu sercu niszę rynkową, w której spełniałbyś się nie tylko jako przedsiębiorca. Do głosu właśnie dochodzi „marketing slow”, który stawia na autentyczność i wartości.

Samochód kształtuje wizerunek

Samochód kształtuje wizerunek

Jak cię widzą, tak cię piszą. Wprawdzie zdrowy rozsądek podpowiada, że przy firmowym aucie najważniejsze są koszty i walory użytkowe, ale doświadczenie podpowiada, że nie ma to, jak zrobić świetne wrażenie swoim samochodem. Sprawdzamy, w jaki sposób konkretne modele kształtują wizerunek biznesu.

Jak znaleźć swój styl

Jak znaleźć swój styl

Co to znaczy dobrze ubrany przedsiębiorca? To ktoś, kto na negocjacjach dotyczących miliona dolarów będzie wyglądał jak milion dolarów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Po co nam samochody autonomiczne?

Po co nam samochody autonomiczne?

Szybszy transport, mniej korków, mniejszy popyta na części zamienne. Ekspansja autonomicznych pojazdów może zgarnąć połowę rynku samochodowego.

Nie trzeba mieć auta, by nim jeździć

Nie trzeba mieć auta, by nim jeździć

W Polsce w carsharingu dostępnych jest 4 tys. aut w 12 miastach. Co piąte z nich jest elektryczne. Ale modele biznesowe dopiero się wykuwają.

Agata Rzędowska 26.08.2019
Co zyskamy dzięki elektromobilności?

Co zyskamy dzięki elektromobilności?

Czyste powietrze, mniej hałasu, dostęp do bardzo nowoczesnych technologii i uniezależnienie się od importu ropy. Wszystko to można zyskać, zmieniając napęd ze spalinowego na elektryczny.

Noc żywych trupów

Noc żywych trupów

Postarajmy się rozszyfrować, co naprawdę oznacza skrót ZUS. Przechodząc na angielski, może to być „Zombie’s Unstopable Space”, a więc przestrzeń szalejących zombie!

Pakowanie na życzenie

Pakowanie na życzenie

W globalnej gospodarce firmy szukają sobie niszy, w której mogą być czempionami. Włosi od lat mocni są w przemyśle maszynowym. A szczególnie mocną pozycję mają w tym jego fragmencie, który produkuje urządzenia do pakowania.

Być jak Beethoven

Być jak Beethoven

Dzięki utracie słuchu Ludwig van Beethoven lepiej słyszał dźwięki powstające w jego umyśle, a inne odgłosy mu nie przeszkadzały. Bardzo podobny pogląd, będący w istocie afirmacją głuchoty, prezentuje nasz fiskus.

O życiu

O życiu

Czym jest życie? Chwila zastanowienia. Może trochę dłuższa, by odpowiedź nie była książkowa? Nie wiem, czy państwo też tak mają, ale ja od czasu do czasu myślę o życiu jako takim.

ADAM MACIEJEWSKI. Członek (2006–2012) i prezes zarządu (2013–2014) Giełdy Papierów Wartościowych} 22.07.2019
Proste recepty na trudne problemy

Proste recepty na trudne problemy

Chcesz być milionerem? Zanim sięgniesz po kolejny poradnik pełen cudownych rad pseudoekspertów, zastanów się, czy na pewno chcesz, aby to ich autorzy stali się milionerami. Jak więc odróżnić dobrą biznesową książkę od złej? W tej pierwszej nie ma magicznych zaklęć.

Ponadprzeciętne Polki

Ponadprzeciętne Polki

W tegorocznym zestawieniu Bisnode Index of Women Influence, obejmującym 13 europejskich krajów, Polska wypadła wyjątkowo dobrze. Zdystansowaliśmy królujące dotąd Słowenię i Węgry.

Menedżer spod „ciemnej triady"

Menedżer spod „ciemnej triady"

Ma urok, pewność siebie, charyzmę. Pracuje i czaruje. Niestety, z reguły na zgubę swojej firmy. Dlaczego? Bo przynosi krótkoterminowe zyski, ale długoterminowe straty – przekonuje dr Anna Czarna, psycholog, która bada społeczne konsekwencje narcyzmu, psychopatii i makiawelizmu.

Luksus Y-ów

Luksus Y-ów

Milenialsom bardziej niż złote rolexy czy wypasione rezydencje w Marbelli, imponują stalowe zegarki z ciekawą historią w tle i nocleg na łonie natury. I to wcale niekoniecznie na końcu świata.

Dobra śmierć giganta

Dobra śmierć giganta

Na gruzach Nokii powstało w fińskim Oulu wiele małych firm. Zakładali je byli pracownicy koncernu, którzy inwestowali otrzymane od byłego giganta odprawy. Zgodnie twierdzą, że upadek Nokii to najlepsze co mogło im się przydarzyć.

Tomasz Świderek 16.07.2019
Piwo z polskimi korzeniami

Piwo z polskimi korzeniami

Grodziskie to jedyny na świecie styl piwny o pochodzeniu całkowicie polskim. Ma kontrowersyjny aromat, ponieważ do jego warzenia używa się prawie wyłącznie słodu pszenicznego wędzonego dymem dębowym lub bukowym. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości, z któr

Drogie mięso i wegańskie burgery

Drogie mięso i wegańskie burgery

Rozwój rynku roślinnych substytutów mięsa – zarezerwowanego do tej pory dla kilku, może kilkunastu procent mieszkańców bogatego Zachodu – może gwałtownie i w sumie nieoczekiwanie przyspieszyć. Przyczyn należy szukać w Chinach.

O (nie)pamięci

O (nie)pamięci

They may forget what you said — but they will never forget how you made them feel. Mogą zapomnieć, co mówiłeś. Ale nie zapomną, jak się wtedy poczuli. Te słowa Carla W. Buehnera, to doskonała synteza tego, jak działa nasza pamięć.

Wakacje bez urlopu

Wakacje bez urlopu

Planowanie, pakowanie, nie mówiąc o przekazywaniu obowiązków w firmie – zanim człowiek wyjedzie na wakacje, musi się sporo namęczyć. Tymczasem równie dobrze można wypocząć bez tego wszystkiego. Oto cztery sposoby na odpoczynek, które polecamy i jeden, który stanowczo odradzamy.

Czy roboty zabiorą nam pracę

Czy roboty zabiorą nam pracę

Dziś nie potrzeba żadnego zasadniczego przełomu technologicznego, żeby systemy sztucznej inteligencji poradziły sobie z większością prac wykonywanych przez pracowników fizycznych. Podobnie będzie z pracownikami umysłowymi.

Jerry Kaplan 25.06.2019
Kiedy zdjęcie staje się sztuką

Kiedy zdjęcie staje się sztuką

Dlaczego warto kolekcjonować fotografię? Bo to niezwykła przygoda – intelektualna i emocjonalna. A także szansa na świetne zainwestowanie pieniędzy. Podpowiadamy jak – krok po kroku – stworzyć własną, wartościową, wyjątkową kolekcję zdjęć.

O ciszy

O ciszy

Pamiętacie chwile, kiedy otaczała was prawdziwa cisza? Z mojej pamięci zaczynają już ulatywać, choć jednej nigdy nie zapomnę – tej na szczycie góry stołowej Roraima na Wyżynie Gujańskiej. 30 km kwadratowych. niezwykłego świata, pogrążonego w niemal absolu

Marka – od miłości  do nienawiści

Marka – od miłości do nienawiści

Z niektórymi wdajemy się w przelotne romanse, z innymi wiążemy na całe życie. Czasem nami manipulują, ale ostatecznie to my mamy nad nimi kontrolę, przekonuje Marcin Napiórkowski, socjolog i kulturoznawca, autor książki „Kod kapitalizmu. Jak Gwiezdne wojny, Coca-cola i Leo Messi kierują twoim życiem”.