Fajrant

Piwo z polskimi korzeniami

Piwo z polskimi korzeniami

Grodziskie to jedyny na świecie styl piwny o pochodzeniu całkowicie polskim. Ma kontrowersyjny aromat, ponieważ do jego warzenia używa się prawie wyłącznie słodu pszenicznego wędzonego dymem dębowym lub bukowym. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości, z któr

MCP 12.07.2019
Drogie mięso i wegańskie burgery

Drogie mięso i wegańskie burgery

Rozwój rynku roślinnych substytutów mięsa – zarezerwowanego do tej pory dla kilku, może kilkunastu procent mieszkańców bogatego Zachodu – może gwałtownie i w sumie nieoczekiwanie przyspieszyć. Przyczyn należy szukać w Chinach.

O (nie)pamięci

O (nie)pamięci

They may forget what you said — but they will never forget how you made them feel. Mogą zapomnieć, co mówiłeś. Ale nie zapomną, jak się wtedy poczuli. Te słowa Carla W. Buehnera, to doskonała synteza tego, jak działa nasza pamięć.

Wakacje bez urlopu

Wakacje bez urlopu

Planowanie, pakowanie, nie mówiąc o przekazywaniu obowiązków w firmie – zanim człowiek wyjedzie na wakacje, musi się sporo namęczyć. Tymczasem równie dobrze można wypocząć bez tego wszystkiego. Oto cztery sposoby na odpoczynek, które polecamy i jeden, który stanowczo odradzamy.

Czy roboty zabiorą nam pracę

Czy roboty zabiorą nam pracę

Dziś nie potrzeba żadnego zasadniczego przełomu technologicznego, żeby systemy sztucznej inteligencji poradziły sobie z większością prac wykonywanych przez pracowników fizycznych. Podobnie będzie z pracownikami umysłowymi.

Kiedy zdjęcie staje się sztuką

Kiedy zdjęcie staje się sztuką

Dlaczego warto kolekcjonować fotografię? Bo to niezwykła przygoda – intelektualna i emocjonalna. A także szansa na świetne zainwestowanie pieniędzy. Podpowiadamy jak – krok po kroku – stworzyć własną, wartościową, wyjątkową kolekcję zdjęć.

Katarzyna Sagatowska, kuratorka, wykładowczyni 25.06.2019
O ciszy

O ciszy

Pamiętacie chwile, kiedy otaczała was prawdziwa cisza? Z mojej pamięci zaczynają już ulatywać, choć jednej nigdy nie zapomnę – tej na szczycie góry stołowej Roraima na Wyżynie Gujańskiej. 30 km kwadratowych. niezwykłego świata, pogrążonego w niemal absolu

Marka – od miłości  do nienawiści

Marka – od miłości do nienawiści

Z niektórymi wdajemy się w przelotne romanse, z innymi wiążemy na całe życie. Czasem nami manipulują, ale ostatecznie to my mamy nad nimi kontrolę, przekonuje Marcin Napiórkowski, socjolog i kulturoznawca, autor książki „Kod kapitalizmu. Jak Gwiezdne wojny, Coca-cola i Leo Messi kierują twoim życiem”.

O ludziach i dinozaurach

O ludziach i dinozaurach

Historia relacji międzyludzkich jest tak długa jak historia człowieka. Może nie aż tak, jak to wynikałoby ze śmiałej teorii o zabijaniu dinozaurów kamieniami, przytoczonej przez byłą panią premier, ale i tak sięga pewnie przynajmniej 3 mln lat.

Wielki powrót stylu

Wielki  powrót stylu

Nowe sposoby finansowania aut, choćby wynajem długoterminowy, sprawiły, że klienci nie chcą już nudnych aut, które później łatwiej im będzie sprzedać. Na drogi wjeżdżają więc służbowe crossovery w ostrych kolorach. Dziś autem trzeba się wyróżnić.

Jarosław Horodecki 25.04.2019
Zero, z którego są plusy

Zero, z którego są plusy

Nieważne, czy „zero waste” to modny styl życia czy pokuta za konsumpcyjne grzechy. Trend stał się tak popularny, że nie można go już ignorować. Także w pracy.

Ekstremalni

Ekstremalni

Ultramaratończycy. Bieganie jest dla nich jak narkotyk. Ale taki, który pomaga – i w życiu prywatnym, i w biznesie.

Internet rzeczy nie musi czekać na 5G

Internet rzeczy nie musi czekać na 5G

Tomasz Świderek W tym roku w mediach zaroiło się od informacji o sieciach 5G, a także o tym, że są one niezbędne do dalszego rozwoju internetu rzeczy. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, że nie będzie on mógł istnieć bez 5G. A przecież to nieprawda.

Brain Embassy

Brain Embassy

Coworking w Warszawie? Zdradzamy, gdzie najwygodniej.

World Corporate Golf Challenge Poland 2019

World Corporate Golf Challenge Poland 2019

Już 11 maja najlepsi golfiści wśród przedstawicieli biznesu zmierzą się w World Corporate Golf Challenge Poland, czyli polskiej edycji największego korporacyjnego turnieju golfowego na świecie.

mcp 29.03.2019
Czarodzielnica – majowa Noc Ognia

Czarodzielnica – majowa Noc Ognia

Kiedy kwiecień ma się ku końcowi, blisko 40 mln Słowian osiadłych w kraju nad Wisłą odlicza dni i godziny do wielkiego wydarzenia. Nie tak dawno proporce i sztandary maszerujące w rytm „Międzynarodówki”, dzisiaj rodzinne wypady za miasto, połączone z odpo

Wyjazd z coworkingiem

Wyjazd z coworkingiem

Dobrze wyposażone miejsce do pracy, dzbanek z kawą i inspirujące towarzystwo to minimum, jakiego może się spodziewać przedsiębiorca w podróży, gdy korzysta z lokalnych biur coworkingowych. Ile za to zapłaci i na co jeszcze może liczyć?

Targowe ceny hotelowe

Targowe ceny hotelowe

Targi trwają często dwa dni. Dlatego mają kluczowe znaczenie dla hoteli, które w terminach, gdy odbywają się tego typu imprezy, ostro windują ceny. Jak tego uniknąć?

7 miejsc na majówkę w Polsce

7 miejsc na majówkę w Polsce

Przepis na idealną majówkę? Ma być i natura, i kultura. Plus świetna regionalna kuchnia. Oraz noclegi na najwyższym poziomie i spa tuż obok… Na szczęście coraz więcej miejsc w Polsce spełnia te kryteria. Z roku na rok podnosi się jakość usług turystycznyc

O prędkości

O prędkości

Powszechnie panuje kult zwiększania prędkości niemal wszystkiego. Kiedyś też temu ulegałem… Szybciej często znaczy gorzej, bez zauważania tego, co wokół piękne i wartościowe.

Adam Maciejewski {Członek (2006–2012) i prezes zarządu (2013–2014) Giełdy Papierów Wartościowych 26.03.2019
Wielki pisarz, fatalny inwestor

Wielki pisarz, fatalny inwestor

Nie było biznesu, w który zainwestowałby Mark Twain i na którym by nie stracił. Odmówił raz, kiedy miał okazję włożyć pieniądze w wynalazek Grahama Bella – telefon.

Gałązka,  kucharz zamkowy

Gałązka, kucharz zamkowy

Turyści nie przyjeżdżają dziś na zamek w Malborku, by podziwiać siedzibę zakonu. Nie, oni chcą spróbować słynnej średniowiecznej kuchni, którą serwuje tam Bogdan Gałązka.

Zamiast Tesli elektryczny Garbus

Zamiast Tesli elektryczny Garbus

Gdy mowa o samochodach na baterię, pierwsze skojarzenie to któryś z modeli Tesli albo Nissana. Ewentualnie pojazdy, które mają być produkowane przez Volkswagena czy BMW. Mało komu przychodzi wtedy na myśl jakieś zwykłe, poczciwe auto z silnikiem spalinowy

O wyborach

O wyborach

Wybory. Pierwsze skojarzenie? Parlamentarne, prezydenckie, samorządowe? Polityka tak zatruła nam umysły, że zapominamy o innym znaczeniu tego słowa – o naszych wyborach codziennych. Tych mniejszych i tych kluczowych. Nie będzie zatem za wiele o polityce..

Samochód inteligentny

Samochód inteligentny

Możliwość podłączenia smartfona czy uruchomienia specjalnej aplikacji równie ważna jak zużycie paliwa czy osiągi? No cóż, takie mamy czasy. Samochody szybko stają się narzędziem podobnym do telefonu, a funkcja jazdy jest tylko jedną z wielu, jakie oferują

Jarosław Horodecki 25.02.2019
Jestem dzieckiem milionera

Jestem dzieckiem milionera

Jedni stawiają na własny biznes, bo mają dość ogrzewania się w blasku fortuny swoich rodziców. Inni wchodzą w ich buty i przejmują firmy warte miliardy złotych. Kim są dzieci najbogatszych ludzi w Polsce?

Pieniądze funduszy VC omijają Europę

Pieniądze funduszy VC omijają Europę

Dane zebrane przez firmy doradczą PwC i badawczą CB Insights pokazują, że Europa wciąż niemal nie liczy się na rynku finansowania startupów przez fundusze venture capital. W 2018 r. na tego typu inwestycje wydały one na całym świecie 207 mld dol. Do europejskich firm trafiło z tego tylko nieco ponad 10 proc.

O utopii II

O utopii II

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuuję myśli utopijne. Spróbujmy sobie wyobrazić świat może nie idealny, ale kompletnie inaczej zorganizowany. Uwzględniający ułomność człowieka, kurczące się (przynajmniej w stosunku do zapotrzebowania) zasoby naturalne oraz dalszy szybki rozwój technologii...

Być kobietą w technologicznym startupie

Być kobietą w technologicznym startupie

O pozytywnej roli, jaką kobiety odgrywają w firmach technologicznych, oraz o korzyściach płynących ze zrównoważonego składu zarządu pisze się i mówi wiele. Ale dane z raportu „The State of European Tech” pokazują, że słowa pozostają tylko słowami.

Cała flota w smartfonie

Cała flota w smartfonie

W niewielu małych i średnich firmach potrzebne jest stanowisko menedżera floty. Nie zmienia to jednak faktu, że ktoś musi nadzorować, co dzieje się z firmowymi samochodami. Kiedyś była to żmudna i czasochłonna praca, ale dzięki technologii zyskaliśmy nowe możliwości.

Jarosław Horodecki 29.01.2019
O utopii

O utopii

Być może staję się już nudny z tym moim popularyzowaniem idei szczęścia, sprawiedliwości i równości, ale naprawdę sądzę, że są one ważne i warte stałego propagowania. Niestety, są to też kluczowe elementy utopii. Ale każde czasy mają swoich marzycieli...

Outsider w elektrycznym świecie

Outsider w elektrycznym świecie

Elektryczna rewolucja w motoryzacji – przynajmniej na razie – szerokim łukiem omija Polskę. Tymczasem świat wchodzi w kolejną fazę – elektryfikacji samochodów ciężarowych.

Targi pełne nowości

Targi pełne nowości

Mimo że targi Fleet Market kierowane są do profesjonalistów z branży motoryzacyjnej, na ich tegorocznej edycji każdy miłośnik samochodów mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Ciekawych premier nie brakowało.

Floty mają się świetnie

Floty mają się świetnie

Mija właśnie kolejny bardzo dobry rok dla branży motoryzacyjnej, a osiągnięcie wyniku na poziomie przeszło 0,5 mln sprzedanych aut osobowych na pewno nie będzie żadnym problemem. Tyle że te rekordy to przede wszystkim zasługa firm, które odpowiadają za ponad 70 proc. całej sprzedaży.