Książki na czas pandemii
fot. Adobe Stockz miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 5/2020 (56)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Gospodarka za 100 lat
Ignacio Palacios-Huerta
PWN
Jak będzie wyglądał świat długo po tym, kiedy nas już nie będzie na Ziemi? Czy wiedza na temat mechanizmów gospodarki pozwala przewidywać lepiej niż pisarze science fiction? Czy w ogóle jest możliwe przewidywanie z takim wyprzedzeniem? Zbiór esejów na temat przyszłości świata w ciągu najbliższego stulecia. Redaktor zbioru, hiszpański ekonomista, poprosił o wypowiedź największe autorytety ze świata ekonomii, laureatów Nagrody Nobla i profesorów znanych uniwersytetów. Czasem może okazać się, że to co prognozujemy mówi więcej o nas teraz niż o jakiejkolwiek przyszłości.
-
Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii
Anders Hansen
Znak
Jak używać nowych technologii, by służyły naszemu dobru, a nie nam szkodziły? Na to pytanie odpowiada książka szwedzkiego psychiatry i autora badań nad internetem. Okazuje się, że np. przeglądanie Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary, co kiedyś polowanie na dzikie zwierzęta, a ciągłe korzystanie z GPS w czasie prowadzenia samochodu, zupełnie zmienia nasz zmysł przestrzeni. Innymi słowy nowe urządzenia stają się przedłużeniami naszego własnego organizmu. Hansen opowiada o tym z perspektywy badacza, ale też radzi nam, jak zachować w tym wszystkim higienę. Poleca proste techniki, jak np. przełączenie ekranu telefonu na czarno-biały przed snem, by zmniejszyć poziom dopaminy. Interesujące, zwłaszcza gdy przez izolację, coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem.
-
Etykieta wartości
Andrzej Nartowski
Difin
Ta książka to odpowiedź na upadek dobrego wychowania. Nie chodzi tu jednak o naukę savoir-vivre’u, a kryzys wartości, które sprawiają, że choć wielu z nas umie elegancko się ubrać i uprzejmie zachować w towarzystwie, to nadal nie przestrzega podstawowych zasad czegoś, co można by nazwać dżentelmeńską umową.
Nartowski apeluje do środowisk gospodarczych, aby wróciły do dobrych manier w biznesie – dotrzymywały umów, wzajemnie szanowały swoje potrzeby. Taki stosunek kreuje realne zaufanie, a to ono, zdaniem autora, jest źródłem wartości.
-
Wymyślającprzyszłość
Nick Srnicek, Alex Williams
Wyd. Naukowe UMK
Głośna w krajach anglojęzycznych książka rozpoczyna się od jednej prostej diagnozy – współczesny kapitalizm, tak jak każdy system gospodarczy, ma czas swojej świetności i przemijania. Nowe technologie dają nam ogromny potencjał – robotyzacja może doprowadzić do zmiany rozumienia, czym jest praca, a podróże kosmiczne mogą zupełnie zmienić nasze pojmowanie polityki i narodowości. Ludzkość musi więc wyjść z obecnego myślenia politycznego i – tak lewica, jak i liberałowie – poszukiwać nowych sposobów myślenia. Według autorów nie musimy wcale szukać daleko, wystarczy sięgnąć do zasobów literatury science fiction. Zdaniem autorów współczesność to najlepszy czas, by uruchomić wyobraźnię. Patrząc na to, jak krucha okazała się przyszłość, wydaje się to bardzo sensowne.
Więcej możesz przeczytać w 5/2020 (56) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.