Ważny komunikat ZUS. Bez zgłoszenia dziecko nie skorzysta z bezpłatnej opieki zdrowotnej

Ubezpieczenie zdrowotne a praca wakacyjna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina rodzicom, że jeśli ich dziecko podejmuje pracę w czasie wakacji na przykład na podstawie umowy o pracę, zyskuje własne prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. W takiej sytuacji należy wyrejestrować je z ubezpieczenia jako członka rodziny. Gdy zakończy pracę i nadal się uczy oraz nie ukończyło 26 lat, powinno zostać ponownie zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica. Ponownego zgłoszenia należy dokonać w ciągu siedmiu dni od ustania stosunku pracy.
Brak zgłoszenia to brak świadczeń w ramach NFZ
Dlaczego to takie ważne? Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia korzystanie z darmowej opieki medycznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia – zarówno w przychodniach, jak i w szpitalach. Ponowne zgłoszenie jest istotne, by zachować ciągłość dostępu do świadczeń zdrowotnych.
Dane o ubezpieczeniu można sprawdzić w systemie eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Jak wskazuje ZUS, jeśli rodzic zapomni o tym obowiązku, dziecko nie będzie mogło skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej.
Aby dopisać członka rodziny pracownika (lub innej osoby objętej ubezpieczeniem) do ubezpieczenia zdrowotnego, osoba opłacająca składki – czyli płatnik – musi wypełnić formularz ZUS ZCNA. Jest to dokument służący do zgłaszania danych członków rodziny w celu objęcia ich ochroną zdrowotną. Należy go przekazać do ZUS.
18-latek kończy szkołę. Co z ubezpieczeniem?
Wyrejestrowanie z ubezpieczenia i ponowne zgłoszenie nie dotyczy studentów, którzy pracowali na podstawie umowy zlecenie, ponieważ osoby do 26.roku życia nie mają obowiązku opłacania składek. A co, jeśli dziecko ukończyło 18.lat i się nie uczy? Rodzic musi je wyrejestrować ze swojego ubezpieczenia. Aby mieć prawo do świadczeń w ramach NFZ pełnoletnia osoba musi podjąć pracę albo zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.