Takich benefitów oczekują Amerykanie od pracodawców. A Polacy?

Praca zdalna to podstawa / Fot. Drazen Zigic, Free
Praca zdalna to podstawa / Fot. Drazen Zigic, Freepik.com
Dobre wynagrodzenie, ciekawe projekty? To za mało. W trwającej wojnie o talenty jest kilka benefitów pozapłacowych, które mogą sprawić, że pracownik wybierze akurat tego, a nie innego pracodawcę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pomimo doniesień o masowych zwolnieniach w branży technologicznej, rynek pracy wciąż jest gorący. Nie zapominajmy, że mamy wszędzie starzejące się społeczeństwo, a w niektórych krajach, jak w USA, brak imigracji. To oznacza, że konkurencja o pracowników pozostaje zacięta.

Benefity pozapłacowe to dodatkowe korzyści, poza wynagrodzeniem, które sprawiają, że dana osoba chce pracować w wybranej firmie. Przykłady obejmują pracę zdalną, owocowe czwartki, czy też 4-dniowy tydzień pracy

Oczywiście dla większości ludzi najważniejsza jest płaca, ale poza atrakcyjną pensją, zdaniem ekspertów, w obecnych warunkach firmy muszą znaleźć nowe sposoby na wyróżnienie się jako preferowany pracodawca.

Pozapłacowe benefity dla pracowników

Oto pięć najlepszych strategii i świadczeń, które według ekspertów będą ważne w 2023 r. Wykraczają one poza darmowy lunch, dodatki finansowe na dojazdy do pracy i inne słodziki, które zdominowały rynek w 2022 r.

1. Praca zdalna

Możliwość pracy z domu znajduje się na szczycie listy priorytetów większości kandydatów. Badania wykazały, że praca zdalna zwiększa zaangażowanie, zmniejsza zmęczenie i zwiększa produktywność — pomimo tego, że wielu szefów przywiązuje dużą wagę do powrotu pracowników do swoich biurek.

"Elastyczność pomaga firmom przyciągać i zatrzymywać zróżnicowane talenty wysokiej jakości" — Prithwiraj Choudhury, profesor Harvard Business School. "Wiodące firmy oferujące elastyczność odniosą największe korzyści, za to maruderzy będą zmuszeni nadrobić zaległości, aby zapobiec odpływowi talentów".

2. Elastyczność

Elastyczność to nowe magiczne słowo dla rekruterów. I nie bez powodu: elastyczność (lub jej brak) jest niezmiennie jednym z najważniejszych powodów, dla których pracownicy decydują się pozostać lub odejść z pracy.

Zobacz: Elizabeth Holmes

Dojazd do pracy z domu to tylko jeden z aspektów. Chodzi o kontrolę nad harmonogramem w bardziej ogólny sposób.

Nawet organizacje, które wróciły do biura, dokonały znaczących zmian w sposobie myślenia o elastyczności. Niektóre pozwalają teraz np. rodzicom modyfikować harmonogramy, na przykład wyjeżdżać po południu, aby odebrać dzieci, a następnie logować się później, lub dojeżdżać późnym rankiem po odwiezieniu dzieci do szkoły.

3. Zrównoważona praca

Firmy przeprojektowują pracę, aby wprowadzić proaktywny wypoczynek, który zapobiega wypaleniu, zamiast reagować na nie po fakcie.

Niektóre strategie obejmują dni wolne od spotkań, letnie piątki, 4-dniowe tygodnie pracy, wydłużenie czasu urlopu, ograniczenie przeciążenia technologicznego, a nawet codzienne drzemki. Wiele firm zaczyna o wiele bardziej dbać o pracownika.

4. Kondycja finansowa

Ponieważ wynagrodzenia nie nadążają za rosnącymi kosztami, pracownicy szukają pracodawców, którzy znajdą inne sposoby na zmniejszenie skutków inflacji. Analiza przeprowadzona przez Lightcast.io, firmę zajmującą się analizą rynku pracy, wykazała że jedną z rosnących korzyści jest pomoc w nauce — oferowana w około 8% ofert pracy w 2022 r., w porównaniu z 7% w 2021 r.

W przeszłości, kiedy ludzie myśleli o dobrobycie finansowym, zdecydowanie bardziej koncentrowali się na emeryturze i długoterminowym bogactwie. Istnieją jednak inne sposoby na lepsze samopoczucie finansowe, takie jak pomoc w opiece nad osobami starszymi lub opieka nad dziećmi. Pokrycie tego kosztu przez firmę to sposób na to, abyś miał więcej pieniędzy w kieszeni.

5. Bezpieczeństwo pracy

Nawet jeśli rynek pracy pozostaje do tej pory silny, kandydaci prawdopodobnie staną się bardziej ostrożni wraz ze zmianą warunków ekonomicznych. 

Sprawdź: Pomysł na biznes

Startupy i firmy technologiczne są szczególnie niestabilne, ponieważ kończy się era łatwych pieniędzy i rozpoczyna się fala oszczędności.

Pracownicy zostali zaś w wielu miejscach ukarani "podatkiem lojalnościowym" za pozostanie z pracodawcą, zamiast rezygnacji w celu zdobycia podwyżki wynagrodzenia gdzie indziej. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że jeśli pracujemy gdzieś 2 lata, to możemy zmienić firmę na inną i na tym samym stanowisku otrzymamy nierzadko o 20% wyższe wynagrodzenie.

A jak to wygląda z benefitami w Polsce?

Co ciekawe, pod koniec 2022 r. pojawiło się badanie o benefitach w Polsce i tego, jakie są potrzeby Polaków. Badanie przeprowadziła agencja ARC Rynek i Opinie na zlecenie Enterthecode.pl i powstał odpowedni ranking benefitów dla pracowników

W badaniu udział wzięło nieco ponad 1000 Polaków i Polek. Dowiadujemy się w nim, że najcenniejsze dla nas benefity to: prywatna opieka medyczna, elastyczność (czyli tak jak w USA), więcej niż 26 dni urlopu, roczne bonusy (np. karty upominkowe) oraz praca zdalna 100%. O wszystkich benefitach i innych wnioskach z badania można poczytać w rankingu.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ