Elizabeth Holmes skazana na ponad 11 lat więzienia za oszustwo

Elizabeth Holmes / Fot. Justin Sullivan, Reuters
Elizabeth Holmes / Fot. Justin Sullivan, Reuters
Holmes, określana dawniej jako Steve Jobs nowego pokolenia, okazała się po prostu oszustką.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elizabeth Holmes ma trafić za kratki na ponad 11 lat. W styczniu ruszył jej proces za oszukiwanie inwestorów podczas kierowania startupem Theranos, zajmującym się badaniem krwi. 

Sędzia Edward Davila skazał Holmes na 11 lat i 3 miesiące więzienia, z dodatkowymi trzema latami nadzoru już po zwolnieniu. 

Holes została uznana za winną czterech zarzutów oszukania inwestorów i groziło jej do 20 lat więzienia, jak również grzywna w wysokości 250 tys. dol., jak również zwrot środków za każdy zarzut. Prawnicy wnioskowali o 15 lat więzienia, a także okres próbny i restytucję, podczas gdy kurator sądowy Holmes naciskał na dziewięcioletni okres. Obrona Holmes prosiła również Davilę, aby skazał ją na maksymalnie 18 miesięcy więzienia, a następnie by przeszła na okres próbny i pracę społeczną pod odpowiednim nadzorem.

Sprawdź: Szczepionki Pfizer

Zanim ogłoszono wyrok, zapłakana Elizabeth Holmes przemawiała przed sądem w San Jose w Kalifornii. - Uwielbiałam Theranosa. To było dzieło mojego życia - mówiła. - Ludzie, których próbowałam zaangażować w projekt, byli ludźmi, których najbardziej kochałam i szanowałam. Jestem zdruzgotana moimi niepowodzeniami.

Elizabeth Holmes przeprosiła

Elizabeth Holmes przeprosiła również pracowników, inwestorów i pacjentów Theranos. - Tak mi przykro. Oddałam wszystko, co miałam, aby zbudować naszą firmę i ją uratować. Żałuję swoich niepowodzeń każdą komórką mojego ciała - mówiła.

George Demos, były prokurator SEC i adiunkt prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, skomentował sprawę słowami: "Sędzia nałożył potężny wyrok, który potwierdza, że oszustwo nie może udawać innowacji w Dolinie Krzemowej. Holmes z kolei mówiła, że bierze odpowiedzialność za Theranos, ale nie powiedziała nigdy, że bierze odpowiedzialność za oszustwo".

Kevin Downey, jeden z prawników Holmes, przekonywał że w przeciwieństwie do innych oskarżonych w sprawach o oszustwa korporacyjne, założycielka Theranos nie wyrażała chciwości poprzez spieniężenie akcji czy wydawanie pieniędzy na jachty i samoloty. Zamiast tego środki były wykorzystywane do budowy technologii medycznej.

Prokurator federalny Jeffrey Schenk zwrócił natomiast uwagę, że nawet jeśli Holmes nie wydawała pieniędzy na luksusy, to i tak zyskała sławę, podziw i styl życia dzięki oszustwu. 

Holmes była jeszcze kilka lat temu porównywana do Steve'a Jobsa:

Startup w wieku 19 lat

Holmes, 38 l., założyła Theranos w wieku 19 lat w 2003 r., by niedługo później zrezygnować ze studiów na Uniwersytecie Stanforda. Chciała zająć się rozwojem biznesu w pełnym wymiarze godzin. Przez ok. 10 lat jej firma znajdowała się poza radarem mediów, aż w końcu Holmes zaczęła przekonywać prasę i serwisy internetowe, że Theranos wynalazł technologię, która może dokładnie i niezawodnie przeprowadzać analizę pod kątem wielu chorób i wystarczy zaledwie kilka kropel krwi pobranej z palca.

Zobacz: Theranos

Przez kilka lat Theranos zebrał 945 mln dol. od imponującej listy inwestorów, w tym magnata medialnego Ruperta Murdocha, założyciela Oracle Larry'ego Ellisona, rodziny Waltonów z Walmart i rodziny miliarderów byłej sekretarz edukacji Betsy DeVos. W szczytowym momencie Theranos był wyceniany na 9 mld dol., co czyniło Holmesa miliarderką na papierze. Była chwalona na okładkach magazynów, często nosiła charakterystyczny czarny golf, który zachęcał do porównań do nieżyjącego już CEO Apple.

Firma zaczęła jednak rozpadać się po tym, jak Wall Street Journal przeprowadził dochodzenie w 2015 r. Wykazał, że Theranos wykonywał tylko ok. tuzina z setek testów, które miał oferować przy użyciu swojego innowacyjnego urządzenia do badania krwi. W dodatku wyniki testów nie były nawet odpowiednio dokładne. Startup Holmes wykorzystywał za to urządzenia wyprodukowane przez inne firmy zajmujące się badaniem krwi. 

W 2016 r. Theranos unieważnił dwa lata wyników badań krwi, a w 2018 r. Holmes usłyszała już zarzuty "masowego oszustwa" od SEC. Wtedy jeszcze nie przyznawała się do winy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY