4-dniowy tydzień pracy to więcej wypoczętych pracowników

Więcej czasu to więcej snu / Fot. Bruce Mars, Unsp
Więcej czasu to więcej snu / Fot. Bruce Mars, Unsplash.com
Pracownicy, którzy mieli okazję przejść na 4-dniowy tydzień pracy, wykorzystują więcej wolnego czasu na sen.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zamiast pięciu - cztery dni w tygodniu. Kiedy pracownicy mogą skrócić tradycyjny tydzień pracy, nowy wolny czas zwykle poświęcają na dodatkowy sen. Tak wynika z badania Boston College. 

Pracownicy, którzy przeszli na 4-dniowy tydzień pracy, przesypiali 7,58 godz. w tygodniu i pracowali 32 godziny (cztery dni po 8 godzin). Z kolei osoby na 40-godzinnym tygodniu pracy spały o prawie pełną godzinę mniej każdego dnia. Można więc powiedzieć, że na 4-dniowym tygodniu pracy mamy 8 godz. dodatkowego czasu i większość poświęcamy na wypoczynek. 

Sprawdź: Urlop na żądanie 2022

Badanie wykazało, że ludzie cierpią na brak snu i są zbyt zapracowani i zabiegani. Osoby, które brały w nim udział, skarżyły się na zbyt krótki sen i przesypiały mniej niż 7 godz. na dobę. Było to 42,6% uczestników badania. Po wprowadzeniu 4-dniowego tygodnia pracy ten odsetek spadł do 14,5%. Większość w końcu mogła odespać. Badanie objęło 304 pracowników z 16 różnych firm. 

Krótszy tydzień pracy to koncepcja, która powoli zyskuje na popularności. Zapewnia większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, a personel bardzo docenia takie rozwiązania - jest to zdecydowanie pożądany "benefit" pracodawcy, często bardziej niż praca zdalna. 

Inspiracje: Vitalik Buterin

Kiedy wprowadzimy 4-dniowy tydzień pracy, na pewno wzrośnie zadowolenie pracowników i wskaźniki dobrostanu w firmie. Co jednak z produktywnością? To oczywiście największe wyzwanie. Zachęcamy do lektury artykułu, który jest właśnie na ten temat

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY