Owocowe czwartki. Czy ma to sens?

Owocowe czwartki / Fot. Julia Zolotova, Unsplash.c
Owocowe czwartki / Fot. Julia Zolotova, Unsplash.com
Ma sens, ale owocowe czwartki to często - w obecnych czasach - mało atrakcyjny benefit. Są lepsze. Co oferować?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Benefity nie są czymś, co sprawi, że dany pracownik zostanie w naszej firmie, albo zdecyduje się na złożenie aplikacji. To dodatki, które mają wpływ i są korzystne tylko wtedy, gdy inne, fundamentalne rzeczy zostaną spełnione. Nie oznacza to, że nie są istotne. 

Inspiracje: Jeff Bezos

Jeśli komuś dobrze pracuje się w danej firmie, a dodatkowo ma jeszcze owocowe czwartki lub inne benefity, nawet przez chwilę nie pomyśli, by rezygnować. Korzyści dodatkowe wpływają na retencję pracownika, choć nie są głównym powodem, dla którego on czy ona zostaje w firmie. Zdecydowanie ważniejsze są relacje, zwłaszcza z przełożonym i swoim zespołem, a także wynagrodzenie i projekty, jakie realizujemy (te nie mogą być nudne, mało ciekawe, stale takie same).

Owocowe czwartki to nie wszystko. Czego chcą pracownicy?

Owocowe czwartki są fajnym benefitem, ale w ostatnich latach stały się również tematem na memy. W rzeczywistości większość pracowników nawet nie zgłasza takiego benefitu w ankietach. Cztery na pięć osób, które szukają pracy, chciałoby następujących benefitów:

1. 4-dniowy tydzień pracy

2. Elastyczne godziny pracy

3. Premie

4. Dłuższe urlopy wypoczynkowe

5. Praca zdalna

6. Prywatna opieka zdrowotna i stomatologiczna

7. Rozwój zawodowy i szkolenia na wybrane umiejętności

8. Opcje na akcje/udziały w firmie

9. Dodatkowy urlop rodzicielski

10. Sezonowe imprezy towarzyskie

Właśnie takie benefity, według firmy Rovva, oferujące przestrzenie robocze (wirtualne, coworking i inne), są najczęściej wskazywane przez pracowników. Niektóre wydają się raczej nierealne do spełnienia (np. 4-dniowy tydzień pracy), ale inne na pewno wiele firm może wziąć pod uwagę.

Zobacz: Sen polifazowy

Co ciekawe, jeśli nasza firma zdecydowałaby się jednak na 4-dniowy tydzień pracy zamiast owocowych czwartków, zyskuje szansę na zatrudnienie najlepszych talentów. Ponoć 59,09% osób chętnie zmieniłoby pracę na taką, która ma właśnie taki benefit. Ludzie chcą mieć więcej wolnego czasu i obniżyć stres, a 4-dniowy tydzień pracy właśnie takie coś zapewnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ