Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy jego pracownik został zaszczepiony. Ustawa trafi do sejmu

Szczepienie pracowników
Szczepienie pracowników, fot. Adobe Stock
Prawdopodobnie już na najbliższym posiedzeniu sejmu (16 i 17 listopada) rozpocznie się debata nad nową ustawą, która m.in. umożliwi pracodawcom dostęp do informacji o tym, czy ich pracownik został zaszczepiony - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wywiadu z Polsat News.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podczas rozmowy w programie "Gość Wydarzeń" Adam Niedzielski zapowiedział przekazanie do sejmu ustawy pozwalającej pracodawcy na weryfikację tego, czy jego pracownik został zaszczepiony. Niebawem dokument trafi pod obrady rządu, ale do sejmu zostanie skierowany jeszcze przed najbliższym posiedzeniem, które rozpoczyna się 16 listopada.

Ustawa ma być odpowiedzią na duży wzrost liczby zakażeń w Polsce. To "co najmniej jendo rozwiązanie", które szykuje rząd. 

O sprawie pisaliśmy pod koniec sierpnia br.  Jak wynikało z ówczesnego projektu ustawy, pracodawcy nie tylko uzyskaliby wgląd do tego, czy ich pracownicy zostali zaszczepieni albo czy nie chorowali na COVID-19, ale także mieliby możliwość oddelegowania niezaszczepionego pracownika do innych zadań (w tym przeniesienia pracownika poza stałe miejsce pracy) albo mogliby skierować taką osobę na bezpłatny urlop. Co więcej, takie informacje byłyby dostępne jeszcze na etapie rekrutacji. Ustawa przewidywała również, że przedsiębiorcy mieliby informację o tym, czy zaszczepieni są równieżich klienci.

Pomysł nie jest nowy, ale jak zadeklarował Adam Niedzielski, teraz zostanie skierowany pod obrady rządu. Do pierwotnej propozycji zgłoszono dużo uwag, ale jak zaznaczył minister zdrowia, zostały wprowadzone poprawki, które sprawią, że "rzeczy, które były odbierane w sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe". 

Przykładowo, ustawa umożliwia zmianę organizacji pracy, ale nie pozwoli na wysłanie niezaszczepionego pracownika na bezpłatny urlop.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY