Przedsiębiorcy popierają nowe prawo umożliwiające kontrolę zaszczepienia u pracowników

Paszport szczepionkowy
Paszport szczepionkowy, fot. Adobe Stock
Zarówno Pracodawcy RP jak i Konfederacja Lewiatan poparły projekt ustawy, która ma umożliwić sprawdzenie przez przedsiębiorcę, czy jego pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Rozwiązania prawne, dzięki którym pracodawcy będą mieli prawo weryfikacji czy zatrudnieni przez nich pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19, wpisują się – w sytuacji pandemii – w potrzebę budowania „zdrowych miejsc pracy”. Wszyscy powinniśmy dbać nie tylko o własne zdrowie, ale też być w pewnym stopniu współodpowiedzialni za zdrowie osób wokół nas – piszą w swoim stanowisku Pracodawcy RP. 

Przypomnijmy, o nowelizacji ustawy, która umożliwiłaby taką kontrolę, mówiono od kilku miesięcy. Ostatnio głośno o niej zrobiło się po wypowiedzi ministra zdrowia, Andrzeja Niedzielskiego. O takie rozwiązanie apelowały także organizacje skupiające przedsiębiorców.

- Środowisko pracodawców od dawna zwraca uwagę na konieczność przyjęcia tego typu rozwiązań, z uwagi na fakt, iż umożliwienie pracodawcom dostępu do informacji o szczepieniach pracowników stanowi istotny element polityki przeciw pandemicznej. Pracodawcy RP apelowali wspólnie z przedstawicielami środowiska przedsiębiorców i pracodawców, dlatego też z dużym zadowoleniem przyjmujemy informację dotyczącą przygotowanego i procedowanego projektu ustawy regulującej kwestię weryfikacji przez pracodawców zaszczepienia pracowników przeciw COVID-19 – piszą w swoim stanowisku Pracodawcy RP.

- Według Nas, wprowadzenie takich regulacji „przyczyni się do skutecznego zarządzania ryzykiem na poziomie poszczególnych przedsiębiorstw, co posłuży minimalizacji ryzyka zakażeń oraz jego skutków - podano.

- Informacje, o tym którzy pracownicy są zaszczepieni, umożliwiłyby pracodawcom lepsze zarządzanie ryzykiem, organizację pracy uwzgledniającą obowiązujące obostrzenia (odległości pomiędzy stanowiskami pracy, kontakt z klientami itd.). Liczba bezpiecznych pracowników ma szczególne znaczenia dla stanowisk związanych z utrzymaniem ważnej infrastruktury czy  przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Pracownicy, którzy nie zostali zaszczepieni mogliby być przesunięci na inne stanowiska – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan. 

Z badania Konfederacji Lewiatan, które zostało przeprowadzone na początku sierpnia, wynika że 80 proc. pracodawców jest przekonanych, że powinni mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw Covid-19, a także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni.

Projekt do sejmu mają wnieść posłowie PiS. Do tej pory deklarowano, że będzie to projekt rządowy. Do momentu opublikowania artykułu kancelaria sejmu nie poinformowała o wniesieniu takiego dokumentu, ale jeden z posłów PiS zadeklarował, że ustawa zostanie przygotowana przed najbliższym posiedzeniem sejmu, które odbędzie się na początku grudnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ