Jak pracuje dziś Europa. Krótki przewodnik po nowych formach zatrudnienia

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Nowe technologie i potrzeba większej elastyczności zmieniły tradycyjne formy pracy i relacje między pracodawcą a pracownikiem. Nikogo dziś już w Europie nie dziwi, gdy wielu pracodawców wspólnie zatrudnia jednego pracownika, a pracownik nigdy nie poznaje swojego pracodawcy, firmy i nie ma już kolegów z pracy. Kłopot z nadążaniem za zmianami mają jednak systemy prawne i administracja.

Eurofund zidentyfikował na unijnym rynku dziewięć nowych typów pracy. Oprócz wymienionych w ramce są to: praca dorywcza (casul work), portfelowa (portfolio work), zatrudnienie wspólne (collaborative employment) oraz praca za talony (voucher-based work). Pokazują one, w którym kierunku zmierza unijny rynek pracy. Z badań ISP wynika, że do Polski na razie dotarło sześć z wymienionych przez Eurofund nowych typów pracy. W ramce uwzględniliśmy jednak tylko pięć z nich, ponieważ pozostałe wydają się nam powszechnie znane (vide: praca dorywcza i portfelowa), bądź w Polsce w ogóle nie występują, jak np. stosowana w Austrii, Belgii, Francji, Grecji, na Litwie czy we Włoszech praca za talony lub zatrudnienie wspólne (sformalizowana współpraca samozatrudnionych lub mikroprzedsiębiorstw, np. w postaci organizacji parasolowych).

(Na podstawie Raportu „Nowe formy pracy w Polsce” pod redakcją Dominika Owczarka, Instytut Spraw Publicznych, lipiec 2019 r.)

 

Dzielenie się pracownikiem (employee sharing)

Grupa pracodawców tworzy sieć w celu wspólnego zatrudnienia pracowników. Jest też za nich wspólnie odpowiedzialna. Pracownicy są zatrudnieni na pełen etat i umowę o pracę, ale wykonują ją na rzecz wielu pracodawców, regularnie wśród nich rotując, zależnie od aktualnego zapotrzebowania. Najczęściej stosowane w zatrudnianiu pracowników sezonowych, np....

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2019 (48)

Więcej możesz przeczytać w 9/2019 (48) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY