Elon Musk planuje weryfikację tożsamości na Twitterze poprzez skan dowodu osobistego

Musk
Fot. shutterstock.
Według doniesień, użytkownicy serwisu X, czyli dawnego Twittera mogą w niedalekiej przyszłości zostać zobowiązani do weryfikacji tożsamości poprzez wgranie skanu swojego dowodu osobistego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elon Musk, znany ze swoich kontrowersyjnych pomysłów, może wkrótce wprowadzić rewolucyjne zmiany na platformie społecznościowej X, wcześniej znaną jako Twitter.

Program Twitter Blue i problemy z fałszywymi informacjami

Jak donosi portal Bankier.pl możliwość wprowadzenia nowych wymagań co do weryfikacji tożsamości użytkowników serwisu X (dawniej Twitter) wywołało uruchomienie programu Twitter Blue, który wprowadził szereg zmian na platformie. Jednak skutkiem ubocznym tych zmian była znacznie większa podatność na podszywanie się pod znane osobistości i instytucje użytkowników z nimi niezwiązanych. Internauci nazywani trollami wykorzystali tę sytuację do szerzenia fałszywych informacji, co zaowocowało ogromnymi stratami finansowymi, szacowanymi na miliony dolarów, zarówno dla Twittera, jak i innych firm.

Wystarczyło, że niepowołane osoby opłacały weryfikację konta stworzonego na podobieństwo oficjalnego profilu danej firmy czy osoby. Otrzymanie weryfikacji wprowadzało w błąd innych użytkowników, którzy traktowali takie zweryfikowane konto jako prawdziwe.

Mierzeja Wiślana. Jakie ma znaczenie dla biznesu i gospodarki

Nowe rozwiązanie w serwisie X: Weryfikacja poprzez skan dowodu osobistego i selfie

Aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości, X (czyli Twitter) planuje wprowadzić weryfikację tożsamości użytkowników. Badacz zajmujący się analizą platformy, Nima Owji, ujawnił, że istnieje projekt weryfikacji, w którym użytkownik miałby wykonać selfie oraz przesłać skan swojego dowodu osobistego do serwisu X, by uwiarygodnić konto. Dodatkowo, konieczne byłoby wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i biometrycznych oraz ich przechowywanie przez maksymalnie 30 dni.

Ryzyko i obawy: Bezpieczeństwo danych użytkowników na wagę złota

Choć te plany jeszcze nie zostały oficjalnie potwierdzone przez przedstawicieli Twittera, koncepcja wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy eksperci wyrażają obawy co do ochrony prywatności użytkowników i ryzyka związanego z przekazywaniem tak wrażliwych danych. W przypadku cyberprzestępczości, takie informacje mogą łatwo wpaść w niepowołane ręce, narażając użytkowników na różnego rodzaju zagrożenia - zaznacza Bankier.pl.

Warto zauważyć, że Twitter nie jest pierwszą platformą społecznościową, która rozważa wprowadzenie takiej weryfikacji. Niemniej jednak, bezpieczeństwo danych i prywatności użytkowników pozostają kluczowymi kwestiami, które muszą zostać odpowiednio rozwiązane przed ewentualnym wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dla użytkowników X, decyzja ta może wpłynąć na ich dalsze korzystanie z platformy oraz obawy dotyczące prywatności w sieci.

Biedronka wykonuje decyzje UOKiK: 3 lata w handlowym "czyśćcu"

ZOBACZ RÓWNIEŻ