(Nie)oczywisty benefit. Co zrobić, żeby chciało się pracować?

benefity pracownicze
Nieoczywiste benefity pracownicze / Fot. Materiały prasowe
Benefity to jeden z „wabików” w ofertach pracy i magnesów trzymających pracowników w danej organizacji. Są tacy, którzy będą ekscytować się zestawem owoców w owocowy czwartek i tacy, którzy bez określonych świadczeń nie zaczynają negocjacji z rekruterami. Zestaw kuszących dodatków może zaskoczyć, ale czy często trafiają tam takie, które faktycznie sprawią, że będzie nam się chciało pracować?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najwięksi ulubieńcy – benefity, które dają (prawie) wszyscy

Zapewne większość z nas jest w stanie wymienić szlagiery wśród dodatków pracowniczych: prywatna opieka medyczna, karta sportowa, bony towarowe, czy spotkania integracyjne. No i oczywiście darmowa kawa i przekąski albo owoce. Popandemicznym benefitem, a obecnie normą, który pokochało wielu pracowników, stała się możliwość pracy zdalnej bądź hybrydowej.

Jakie benefity są najczęściej oferowane pracownikom? Według raportu „Benefity przyszłości”, opracowanego w 2023 roku przez ICAN Institute, TOP 5 najpopularniejszych benefitów dla pracowników to:

  1. prywatna opieka medyczna,
  2. elastyczny czas pracy/możliwość pracy zdalnej,
  3. dofinansowanie wypoczynku,
  4. ubezpieczenie/programy emerytalne,
  5. bony towarowe/karty przedpłacone/rabatowe.

Lista jest dużo dłuższa i znalazły się na niej bardzo różnorodne propozycje, jak samochód służbowy czy dofinansowanie posiłków. Czy są zaskakujące? Zapewne większość z nas powie, że nie i takie świadczenia są standardem w przypadku niektórych branż albo stanowisk. Jakie benefity mogą w takim razie wywołać efekt WOW?

Dodatki z efektem WOW

Jeśli organizacji bardzo zależy na pozyskaniu najlepszych specjalistów w branży i zatrzymaniu ich jak najdłużej, potrafi zaoferować dodatki, którymi można się chwalić wśród znajomych. Jakie na przykład? Darmowe posiłki i napoje, markowy sprzęt do pracy, czy samochód służbowy.

Firmy technologiczne oferują swoim pracownikom możliwość wypożyczania wybranych z listy sprzętów i używania ich przez określony czas. Dzięki temu można wypożyczyć sobie kamerkę na wakacje albo rower dla dziecka na jeden sezon.

Dodatki związane z technologią są nieoczywistym, ale bardzo ważnym i motywującym benefitem. Pracownicy doceniają wsparcie, jakie zapewnia technologia, ponieważ dzięki niej można wykonywać pracę szybciej i łatwiej.

Nowoczesnymi benefitami technologicznymi mogą być zarówno sprzęty, jak też specjalistyczne oprogramowanie. Dlaczego warto je zapewnić?

Odpowiedni sprzęt i oprogramowanie ułatwiają codzienne obowiązki, sprawiając, że pracownicy mogą wykonywać je szybciej i wygodniej. To z kolei przekład się na ich samopoczucie. Zadowoleni pracownicy są bardziej efektywni i produktywni.

Co więcej, doświadczeni specjaliści poszukujący nowej pracy nierzadko pytają wprost o używane w organizacji oprogramowanie, na którym będą pracować. Robią to, aby oszczędzić sobie frustracji. Czy to brzmi znajomo?

Nieoczywiste a niezbędne – narzędzia pracy, dzięki którym praca nie boli

Bez owocowych czwartków nasze życie zawodowe nie zamieni się w koszmar. Czy jednak jesteśmy w stanie wyobrazić sobie wykonywanie codziennych obowiązków bez komunikatora firmowego, programu do zarządzania projektami albo bazy wiedzy bądź programu umożliwiającego pracę zdalną i samoobsługę pracowniczą? Nie bardzo, i to dotyczy już praktycznie każdego aktywnego zawodowo pokolenia, z Millenialsami, Pokoleniem X i Boomersami włącznie.

Jakie jeszcze rozwiązania technologiczne cenimy w pracy? Zdecydowanie dostęp do bazy wiedzy, usługi przechowywania i udostępniania plików oraz specjalistyczne programy wspierające wykonywanie obowiązków.

Odpowiednie oprogramowanie = szczęśliwsi pracownicy?

Czy obecnie dalibyśmy radę pracować bez dostępu do poczty elektronicznej albo Internetu? A zamiast tego używać wyłącznie tradycyjnej poczty, faksu lub komunikacji za pośrednictwem kurierów? Czy znieślibyśmy konieczność powrotu do kalkulatorów, maszyn do pisania i przepełnionych dokumentami segregatorów? Czy zdołalibyśmy pracować bez współczesnych udogodnień i oprogramowania, które dzięki zaawansowanym algorytmom i automatyzacji tak bardzo ułatwia nam codzienną pracę?

Wyobraźmy sobie pracownika, który mając doświadczenie pracy na takim nowoczesnym oprogramowaniu, trafia do organizacji korzystającej z przestarzałych metod i nie zamierzającej tego zmienić. Co robi taki pracownik? Otóż – nie decyduje się na pracę albo szybko z niej zwalnia.

Praca bez odpowiedniego oprogramowania, natychmiastowej komunikacji, automatyzacji, baz i wygodnych analiz oraz raportów potrafi skutecznie uprzykrzyć pracę i życie. Nie pomoże darmowa kawa w biurze, wyszukane owoce, pakiet medyczny ani spotkania integracyjne.

Według raportu State of Software Happiness Report z 2019 roku ponad połowa z 1600 ankietowanych odpowiedziała, że wybór oprogramowania przez pracodawców wpływa na ich szczęście.

Około jedna czwarta ankietowanych stwierdziła, że oprogramowanie, którego muszą używać w pracy, skłoniło ich do rozważenia odejścia z pracy.

Z kolei jeden na ośmiu pracowników odszedł z poprzedniej pracy z powodu niedopasowanego oprogramowania.


Ponadto:

  • 95% respondentów stwierdziło, że byliby "bardzo zadowoleni" lub "usatysfakcjonowani", gdyby mieli lepsze narzędzia informatyczne w pracy,
  • 86% respondentów stwierdziło, że byliby "bardzo zadowoleni" lub "usatysfakcjonowani", gdyby mieli więcej narzędzi informatycznych w pracy,
  • prawie 95% zgodziło się lub zdecydowanie zgodziło się ze stwierdzeniem, że oprogramowanie może zwiększyć ich produktywność w pracy,
  • ponad 56% zgodziło się lub zdecydowanie zgodziło się, że posiadanie odpowiedniego oprogramowania w pracy pozwala im na więcej wolnego czasu poza pracą.

Jaki wniosek nasuwa się z powyższych odpowiedzi?

Warto zacytować wiadomość, którą do producenta enova365 wysłał zdesperowany specjalista ds. kadr i płac w okresie zamieszania wokół Polskiego Ładu:

„Dzień dobry. Czy na tej wersji programu mogę już prawidłowo przeliczać płace za styczeń dla pracowników? Chodzi mi o stan na dzień dzisiejszy. Wiem, że jak premier znowu wyjdzie na mównicę i zapowie, że każdy może sobie powprowadzać dowolne zmiany w Polskim Ładzie, to może się wszystko zmienić. Ale tak pytam, czy jeśli dzisiaj dla kogoś będę przeliczać pensje za styczeń, to będą zgodne z prawem ludzkim i Bożym?”

Dając pracownikom odpowiednie narzędzia informatyczne, szczególnie oprogramowanie, firmy mogą wpłynąć na ich satysfakcję i produktywność.


Jak oprogramowanie może być technologicznym benefitem, który „zrobi robotę”

Jakie powinno być „odpowiednie oprogramowanie”, które wpłynie na satysfakcję pracowników, ułatwiając im pracę?

Przede wszystkim:

  • wydajne,
  • stale dostępne,
  • pozbawione błędów uniemożliwiających pracę,
  • łatwe w obsłudze,
  • pozwalające na integracje,
  • skalowalne.

Jakie funkcje powinno spełniać? Otóż powinno:

  • odpowiadać na potrzeby i bolączki organizacji.
  • przyspieszać pracę i poprawiać jej jakość,
  • umożliwiać pracownikom wykorzystywanie ich potencjału,
  • podnosić zadowolenie pracowników za sprawą użyteczności i niezawodności.

Jak znaleźć oprogramowanie, które sprosta tym wymaganiom?

Ten jeden, który wszystko zmienia

Czy jedno oprogramowanie może stać się „kręgosłupem” dobrze funkcjonującej organizacji i odpowiedzieć na potrzeby jej pracowników? Może, pod warunkiem, że jest dobrze skonfigurowane i zintegrowanie, jak np. enova365. System ERP enova365 dopasowuje się do potrzeb, ponieważ ma modułową budowę. Sprawdzi się więc zarówno w mniejszych, jak i w większych organizacjach. I będzie rósł wraz z nimi.

enova365 obejmuje swoim działaniem cały ekosystem przedsiębiorstwa, wspierając jego zarządzanie i po prostu ułatwiając wykonywanie codziennych obowiązków.

Świetnie sprawdza się w obszarze kadr, płac i HR:

  • usprawnia proces rekrutacji i zarządzania danymi pracowników,
  • ułatwia naliczanie wynagrodzeń,
  • umożliwia szybkie generowanie raportów.

Wspiera pracowników odpowiedzialnych za finanse i księgowość:

  • automatyzuje cykliczne, żmudne działania,
  • ułatwia zarządzanie budżetem i kontrolę kosztów,
  • umożliwia generowanie wielu różnych dokumentów księgowych.

Pomaga w procesach handlowych i obsłudze magazynu:

  • wspiera w obsłudze zamówień i zleceń,
  • ułatwia monitorowanie stanów magazynowych,
  • pozwala na automatyczne tworzenie wielu dokumentów handlowych.

enova365 wykorzystywana jest do wielu zadań w różnych branżach. Również w produkcji, sprzedaży i obsłudze nieruchomości. Wspiera pracowników automatyzując nudne, żmudne czynności, dzięki czemu można nie tylko w spokoju wypić kawusię, ale też zająć się bardziej ambitnymi zajęciami i przy okazji uniknąć pracy po godzinach.

enova365 znana jest też z tego, że maksymalnie utrudnia popełnianie błędów i jest zawsze zgodna z przepisami, a to korzyści, których nie trzeba szczegółowo wyjaśniać. Rozumieją to szczególnie księgowi, kadrowy oraz specjaliści ds. budżetowania i prowadzenia projektów.

Jest jeszcze coś, co bardzo doceniają pracownicy – to samoobsługa pracownicza i funkcjonalności wspierające pracę zdalną. Czyli brak konieczności jechania do firmy z wnioskami urlopowymi lub wysyłania maili. Zamiast tego enova365 zapewnia dostęp do Pulpitu Pracownika (i Pulpitu Kierownika), gdzie można składać (i akceptować) wnioski pracownicze, zwolnienia lekarskie oraz modyfikować dane osobowe. Dodatkowo w systemie można zarządzać dostępnymi benefitami. A to tylko ułamek możliwości enova365.

Czy więc dobry system może sprawić, że będzie pracować się będzie łatwiej i przyjemniej? Zdecydowanie tak. Owocowe czwartki i karta sportowa przy takich technologicznych benefitach schodzą na dalszy plan. Można w spokoju pracować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ