sztuczna inteligencja
zobacz inne tematyPKO Bank Polski wykorzystuje AI do zarządzania ryzykiem kredytowym
PKO Bank Polski wykorzystuje sztuczną inteligencję do skuteczniejszego zarządzania ryzykiem kredytowym. Obecnie ponad 80 proc. decyzji kredytowych podejmowanych jest przy wsparciu zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki nowoczesnym technologiom bank może bardziej precyzyjnie ocenić zdolność klienta do spłaty kredytu i zaoferować mu lepiej dopasowany produkt.
GenAI już w 1/6 Call Center na świecie
Już co szóste Call i Contact Center na świecie wdrożyło rozwiązania GenAI, a ich wpływ na wydajność pracy, satysfakcję klientów i pracowników jest coraz większy. Przekłada się to w bardzo znaczący sposób na szybkie budowanie przewagi konkurencyjnej, co może doprowadzić do sytuacji, że centra, które zainteresują się rozwiązaniami opartymi o GenAI z opóźnieniem, po prosu przestaną się liczyć na rynku.
Meta, Hugging Face i Scaleway ogłaszają nowy program akceleracyjny dla startupów AI
Meta, Hugging Face i Scaleway ogłaszają nowy program akceleracyjny AI dla europejskich startupów, które chcą zintegrować duże modele open source’owe ze swoimi produktami. Wybrane europejskie startupy uzyskają dostęp do najnowocześniejszych otwartych modeli i zasobów w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Owl Sentry - szczurołap przyszłości. Polski startup rewolucjonizuje walkę ze szkodnikami
„Houston, Houston, mamy problem!” – ten cytat z dialogów astronautów z nadzorcami misji kosmicznych znamy wszyscy. W przypadku dramatycznych zdarzeń poza ziemską atmosferą właśnie tam zwracają się o wsparcie. Co zatem musiało się stać, że legendarne Houston nadało sygnał S.O.S. do przedsiębiorcy z Polski?
Firmy finansowe przeznaczą w 2024 r. od około 5 do 20% budżetu cyfrowego na rozwój Gen-AI
Rośnie wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji do celów biznesowych, jak również do pracy i poza nią. W latach 2023 – 2024 urosło ono wśród użytkowników z 22 do 39 procent. Z badania McKinsey wynika, że dziś 13 proc. respondentów używa Gen-AI wyłącznie do realizacji zadań służbowych (w 2023 – 8 proc.), natomiast 26 proc. z taką samą intensywnością do wykonywania działań w pracy, a także poza nią (14 proc. w ubiegłym roku).
Zmiana w każdym aspekcie życia. Najlepsze startupy AI
Szybsze diagnozowanie chorób, poprawa wyników sprzedażowych, pomoc w walce z plagami szczurów w miastach – AI znajduje zastosowanie w kolejnych dziedzinach. A coraz więcej rodzimych spółek widzi w niej szansę na zdobycie przewagi biznesowej.
Warstwę technologiczną sztucznej inteligencji można wykorzystać nie tylko w biznesie
Sztuczna inteligencja jako obszar informatyki rozwijający systemy przetwarzania danych i wykonywania zadań, w których co do zasady niezbędna jest inteligencja ludzka, ma bardzo szeroki zakres zastosowania i ogromny potencjał. Warstwa technologiczna sztucznej inteligencji obejmuje różne techniki i algorytmy, z których wiele opiera się na maszynowym uczeniu się. Jej celem jest stworzenie rozwiązań, które potrafią myśleć, uczyć się, rozumieć, przetwarzać język naturalny, planować, rozpoznawać obrazy i podejmować decyzje.
Celem sztucznej inteligencji jest uzupełnienie działań człowieka, a nie jego zastąpienie
O tym, czym jest generatywna sztuczna inteligencja, jak AI może zostać wykorzystana w sporcie oraz jakie zagrożenia niesie ze sobą rozwój tej technologii, tłumaczą Marcin Gajdziński – dyrektor generalny IBM na Polskę, Kraje Bałtyckie i Ukrainę oraz Artur Wroński – lider ds. promocji technologii AI w IBM Polska.
Mentalio ze strategicznym wsparciem JB ASI. Startup chce wznieść psychiatrię na "wyższy poziom"
Projekt Mentalio rozpoczął się dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych, która finansuje m.in. realizację badania klinicznego. Inwestycja JB ASI pozwoli na dalszy rozwój technologii oraz części biznesowej projektu.
Czy marketerzy powinni obawiać się sztucznej inteligencji? Wywiad z Marcinem Morawskim
Sztuczna inteligencja nie jest po to, by zastąpić ludzi, ale żeby wesprzeć ich w codziennej pracy, a szczególnie w obowiązkach, które są powtarzalne - przekonuje Marcin Morawski, dyrektor marketingu Dell Technologies Polska.
CampusAI zbiera 10 mln dol. w rekordowej w Polsce rundzie pre-seed i rozpoczyna globalną ekspansję
10 mln dol. to wysokość rundy pre-seed na przyspieszenie rozwoju i globalną ekspansję CampusAI - innowacyjnej platformy do nauki i współpracy z AI. Dzięki tym środkom spółka m.in. wejdzie na co najmniej 10 nowych rynków i planuje pozyskać 200 tys. klientów.
Bezpłatny kurs sztucznej inteligencji dla dzieci – stworzony przy wykorzystaniu AI i prowadzony przez awatara
94,2% rodziców wskazało w badaniu, że edukacja dzieci w kontekście sztucznej inteligencji jest potrzebna. Jednocześnie 98,6% jest zdania, że szkoła nie jest przygotowana do nauki o AI, a jedynie 23,2% osób uważa, że to oni sami jako rodzice są powinni wziąć na siebie ciężar nauczania o sztucznej inteligencji. Jak w takim razie przygotować swoje dziecko na najbardziej rewolucyjną technologię naszych czasów?
Magia technologii. Ważne trendy technologiczne
Jako fani „2001: Odysei kosmicznej” uwielbiamy na naszych łamach cytować jej autora – Arthur C. Clarke miał wyjątkowego nosa do technologii. I jedno z jego zdań sprawiło, Że motywem przewodnim tego materiału stało się hasło: „zaczarowany świat”. Tak zapisaliśmy go w harmonogramie, i tak opowiadaliśmy o nim na kolegiach.
Mikołaj Budzanowski: "Nastaje nowa era w gospodarce i przemyśle" [WYWIAD]
Na naszych oczach powstaje nowa architektura gospodarki, którą można nazwać Przemysłem 5.0. - mówi Mikołaj Budzanowski, członek zarządu ds. rozwoju Grupy Boryszew S.A. i prezes Boryszew Green Energy and Gas.
OTB Ventures inwestuje w szwajcarską spółkę Synthara. Startup pozyskał 11 mln dolarów
Synthara opracowuje projekty chipów, aby przyspieszyć działanie urządzeń przenośnych z aplikacjami na bazie AI. W ostatniej rundzie prowadzonej przez Vsquared Ventures startup pozyskał 11 mln dolarów. Inni inwestorzy, którzy dorzucili się do finansowania to: OTB Ventures, Onsight Ventures i Deep Tech Labs. Prawie 6 mln dolarów z pozyskanej kwoty pochodziło z dotacji europejskich i szwajcarskich.
5 prostych pomysłów na wykorzystanie AI w biznesie
Cyfryzacja to wielka szansa dla firm. Dzięki niej mogą działać szybciej, efektywniej i taniej. I to praktycznie we wszystkich swoich obszarach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z jej dobrodziejstw. Marka godna zaufania musi jednak pamiętać o tym, by wdrażać nowoczesne rozwiązania w sposób celowy, transparentny, przemyślany, etyczny i zapewniający bezpieczeństwo. Każdy błąd może bowiem wpłynąć negatywnie na wizerunek marki.
ElevenLabs zapowiada nową usługę. Rewolucja czy dystopia?
ElevenLabs zapowiedziało w mediach społecznościowych nową usługę - ElevenLabs Music. Startup zaprezentował możliwości nadchodzącego narzędzia, a część ekspertów wyraziło swoje wątpliwości.
Fundusz założony przez byłych managerów Cyfrowego Polsatu ma nowego CEO
Fundusz Omphalos Fund specjalizuje się w strategiach inwestycyjnych zarządzanych przez sztuczną inteligencję. Właśnie poinformował o powołaniu na stanowisko CEO Borno Janekovica – byłego dyrektora na Europę Środkową i Wschodnią Franklin Templeton.
Monetyzacja Gen AI. Kluczowe aspekty
Z naszych ostatnich badań wśród profesjonalnych firm usługowych wynika, że w pierwszej fali wdrożeń sztucznej inteligencji generatywnej (Gen AI) większość liderów spodziewa się ograniczenia kosztów działalności o 15-20 proc. (w średnim terminie). Duża część tych oszczędności ma być efektem korzystania z dedykowanych aplikacji wspomagających pracę tzw. białych kołnierzyków.
Pogadajmy jak Sztuczna ze Sztuczną
O czym się mówi? O czym mówi każdy, wszędzie i z każdym? O sztucznej inteligencji. Temat eksplodował. Jeszcze niedawno był abstrakcyjny i dotyczył paru ludzi gdzieś tam na Olimpach rzeczywistości. I nagle szast-prast i sztuczna inteligencja spłynęła do nas z wyżyn oraz filmów science fiction. Weszła pod strzechy, czyli do laptopów i smartfonów przeciętnych zjadaczy chleba takich jak ja.
Czy rosnące ceny prądu i deficyt energii zahamują rozwój sztucznej inteligencji?
Bez inwestycji w infrastrukturę – zarówno centrodanową, jak i energetyczną – rozwój AI może wyhamować. Powód? Rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję przetwarzają ogromne ilości danych, co z kolei istotnie zwiększa konsumpcję energii. Sęk w tym, że jest ona coraz droższa i po prostu zaczyna jej brakować.
Nirby docenione zagranicą. Polski startup próbuje rozwiązać "odwieczny problem rolników"
Nirby wygrywa cztery nagrody podczas prestiżowego Startup Challenge UPenn 2024! Polski startup - jak tłumaczą pomysłodawcy - z pomocą AI i dronów próbuje rozwiązać "odwieczny problem rolników".
Ilu mamy specjalistów od AI i jak zatrzymać najlepszych? IDEAS proponuje 10 tys. zł dla doktoranta
Nadeszły czasy, kiedy potęgę gospodarki zaczynami mierzyć liczbą specjalistów od kluczowych dla rozwoju dziedzin, takich jak AI. Dzięki ostatnim badaniom wiemy ilu ich jest w Polsce. Choć kształcimy najlepszych, wciąż szukamy recepty na to jak zatrzymać ich w ojczyźnie. IDEAS NCBR ma na to ciekawą odpowiedź: 10 tys. zł dla doktoranta.
AI „nie zwolni” ludzi, bo ich brakuje. Za to ułatwi im pracę
Jeśli myślicie, że sztuczna inteligencja zlikwiduje część zawodów i wpłynie negatywnie na rynek pracy, to macie rację, ale nie do końca. Jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest bowiem potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy – twierdzą analitycy firmy doradczej IDC.
Rewolucja AI nierealna z szefem tyranem. Innowacje potrzebują więcej wolności
Zarządzanie adaptacyjne to system, który wykracza poza indywidualne cechy menedżerów i koncentruje się na rozwoju kompleksowej zdolności organizacji do sprawnego dostosowywania do zmiennych warunków. To może być lek na czasy rewolucji AI, bo innowacyjnych technologii nie da się tworzyć w hierarchicznym modelu zarządzania.
Kontakt.io pozyskał 47,5 mln dolarów w serii C od Goldman Sachs. Rozwinie swoje rozwiązania AI i ekspansję w USA
Kontakt.io to dostawca rozwiązań z zakresu Inpatient Journey Analytics. Spółka ogłosiła inwestycję serii C w wysokości 47,5 mln dolarów, prowadzoną przez Goldman Sachs. Kapitał zostanie wykorzystany do wsparcia rozwoju platformy IoT opartej na sztucznej inteligencji w celu optymalizacji operacji szpitalnych i zasobów poza domeną kliniczną. Centrum badań nad sztuczną inteligencją startupu ma główną siedzibę w Krakowie.
Buduj inteligentną organizację. Wywiad z dr. Maciejem Chrzanowskim
Jeśli pracownicy przyzwyczaili się już do jakiegoś interfejsu, łatwiej z niego będzie nam wycisnąć większą wydajność niż cisnąć na siłę wdrażanie zupełnie nowego narzędzia – mówi dr Maciej Chrzanowski.
Nest Bank wprowadza pierwszego w Polsce asystenta AI do zarządzania kontem
Nest Bank, jako pierwszy na polskim rynku, zaoferował swoim klientom innowacyjne narzędzie - N!Asystenta. Jest to wirtualny doradca oparty na zaawansowanej sztucznej inteligencji, który ma ułatwić zarządzanie kontem bankowym oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania klientów, na jakie dotychczas odpowiadałby doradca bankowy.
Google zablokował 5,5 miliarda reklam. Nie chce, żeby AI karmiła nas scamem
Treści o charakterze seksualnym, promocja broni czy nielegalny hazard, prezentowane często przez deepfejki na podobieństwo znanych osób. To m.in. takie reklamy są na celowniku Google, który na swojej platformie zablokował aż 5,5 miliarda reklam. Pod bacznym okiem korporacji z Doliny Krzemowej są też wybory – zarówno w Polsce jak i te uznawane za najważniejsze, czyli w USA.
Mistrzowie sięgania w przyszłość
Kiedy posadzisz obok siebie dwóch badaczy sztucznej inteligencji, zaistnieje ryzyko, że się pozabijają. Emocjonalne rozedrganie połączone z fundamentalną różnicą dotyczącą prognoz, sięgających od pełnego optymizmu po przygnębiający pesymizmem marny koniec człowieka, stanowią mieszankę wybuchową.
Innowacje w e-commerce, czyli jak wyprzedzić konkurencję
Nawet jeśli prowadzisz rentowny e-sklep, musisz trzymać rękę na pulsie. A to oznacza szukanie coraz to nowszych pomysłów na rozwój. Oto kilka pomysłów, które pomogą ci zwiększyć zasięgi i ściągnąć klientów.
Sztuczna inteligencja zwiększy próby dezinformacji w roku wyborczym. Wpłynie na wynik wyborów?
W wielu krajach na całym świecie w nadchodzących 12 miesiącach odbędą się wybory, które zadecydują o krajobrazie politycznym na następne kilka lat. Będą one miały również poważne konsekwencje dla globalnej gospodarki, a tym samym dla firm działających na każdej szerokości geograficznej.
Wojciech Borowski i Krzysztof Kawa inwestują w AI. Powstaje firma 45AI w ramach Grupy 45Avenue
Wojciech Borowski, Group CEO McCANN Poland oraz Krzysztof Kawa, Group CFO 45Avenue, ogłaszają powstanie firmy 45AI. Nowa spółka specjalizować się będzie w produktach marketingowych oraz rozwiązaniach opartych na technologii AI, dedykowanych dla firm z kategorii Enterprise w Polsce i za granicą.
TOP 10, czyli trendy ESG na 2024 rok
Zrównoważony biznes to temat, o którym w nadchodzącym roku będzie coraz głośniej. To efekt nie tylko regulacji unijnych, ale też wzrastającej świadomości społecznej. „My Company Polska” pokazuje, jakie trendy w dziedzinie ESG będą obowiązywały w rozpoczynającym się 2024 r.
Jednolity system antyplagiatowy. Promotor sprawdzi, czy student korzystał z technologii ChatGPT
W związku z szybko rosnącą popularnością narzędzia ChatGPT i wzrostem ryzyka wykorzystywania go przez studentów w trakcie pisania prac dyplomowych, eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) postanowili dodać nową funkcję do Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA). Już od lutego 2024 roku każda jednostka prowadząca studia wyższe lub szkołę doktorską może całkowicie bezpłatnie zbadać, czy dana praca dyplomowa została napisana z użyciem sztucznej inteligencji.