14,3 mld dolarów dla jednego startupu. Jak firmy AI zmieniają rynek inwestycji?

finansowanie startupów AI
W całym pierwszym półroczu 2025 r. startupy zebrały łącznie 205 mld dol. / Shutterstock / chayanuphol
Globalne finansowanie VC wzrosło w drugim kwartale 2025 r., osiągając 91 mld dol. To już trzeci kwartał z rzędu, w którym rynek notuje wzrost rok do roku. Dane Crunchbase pokazują wyraźny trend: inwestorzy coraz chętniej koncentrują kapitał w największych, dojrzałych firmach, a absolutnym liderem jest sektor sztucznej inteligencji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W całym pierwszym półroczu 2025 r. startupy zebrały łącznie 205 mld dolarów, co jest najlepszym wynikiem od pierwszej połowy 2022 roku.

Sztuczna inteligencja dominuje na rynku

Sektor AI przeżywa historyczny okres. W drugim kwartale firmy z tej branży pozyskały 40 mld dolarów, co stanowiło aż 45% całego globalnego finansowania. Co więcej, ponad jedna trzecia tej kwoty, czyli 14,3 mld dolarów, trafiła do jednej firmy – Scale AI.

Ogromne rundy finansowania stały się normą:

  • Dwa laboratoria badawcze AI, Thinking Machines Lab i Safe Superintelligence, pozyskały po 2 mld dolarów każde, mimo że istnieją na rynku krócej niż rok.
  • Inne duże inwestycje w sektorze AI to: Anduril Industries (2,5 mld dol.), Grammarly (1 mld dol.), Anysphere (900 mln dol.) i Helsing (694 mln dol.).

Pokazuje to, że inwestorzy są gotowi lokować ogromne sumy w firmy rozwijające fundamentalne modele AI oraz infrastrukturę dla tej technologii.

Kapitał koncentruje się w USA i w największych firmach

W drugim kwartale zaobserwowano silną koncentrację kapitału. Aż jedna trzecia wszystkich środków(około 30 mld dol.) trafiła do zaledwie 16 firm, które pozyskały rundy o wartości 500 mln dolarów lub więcej.

Geograficznie dominują Stany Zjednoczone. W drugim kwartale firmy z USA przyciągnęły 60 mld dolarów, co stanowiło dwie trzecie globalnego finansowania VC.

Poza sztuczną inteligencją, największe fundusze pozyskały:

  • Sektor opieki zdrowotnej i biotechnologii: 14,8 mld dol.
  • Sektor usług finansowych (fintech): 10,8 mld dol.

Jak wyglądają inwestycje na różnych etapach?

  • Późny etap (Late-stage): Tutaj odnotowano największe wzrosty. Finansowanie wyniosło 55 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 53% rok do roku. Środki te trafiają do firm na zaawansowanym etapie rozwoju (Serie C i późniejsze).
  • Wczesny etap (Early-stage): Finansowanie na tym etapie było stabilne i wyniosło 26 miliardów dolarów. Inwestycje w Serie A i B koncentrowały się w branżach takich jak technologia kwantowa, energetyka, pojazdy autonomiczne czy oprogramowanie.
  • Finansowanie zalążkowe (Seed): Na tym etapie zebrano 10,3 mld dolarów. Co ciekawe, aż 2 mld dolarów z tej kwoty to historycznie największa runda zalążkowa, którą pozyskała firma Thinking Machines.

Ożywienie na rynku przejęć (M&A)

Pozytywną informacją jest rosnąca aktywność na rynku fuzji i przejęć. W drugim kwartale 2025 r. wartość przejęć startupów wyniosła 50 mld dolarów, co jest drugim najlepszym wynikiem od 2021 r..

Największym i najbardziej aktywnym nabywcą w tym okresie było OpenAI, które kupiło cztery firmy, w tym firmę Io za 6 mld dolarów oraz Windsurf za 3 mld dolarów.

Ożywienie na rynku M&A to dobra wiadomość dla inwestorów, ponieważ stwarza więcej możliwości wyjścia z inwestycji i realizowania zysków.

Technologiczni mistrzowie. 39 polskich firm wartych 43 mld dol. w rankingu Digital Champions CEE

Technologiczni mistrzowie. 39 polskich firm wartych 43 mld dol. w rankingu Digital Champions CEE

W najnowszym rankingu Digital Champions CEE, oceniającym największe spółki technologiczne z Europy Środkowo-Wschodniej, znalazło się aż 39 firm z Polski. Ich łączna wartość wyniosła 43 miliardy dolarów, co stanowi 37% całkowitej wartości wszystkich 100 firm ujętych w zestawieniu. Mimo spadku ogólnej wyceny firm w regionie w porównaniu z rekordowym 2021 rokiem, polskie spółki umacniają swoje pozycje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ