frankowicze
zobacz inne tematyFrankowiczów czekają nowe wyzwania podatkowe. Jak uniknąć dopłaty do podatku?
Frankowicze, którzy skorzystali z ulgi odsetkowej na mieszkanie lub dom i jednocześnie unieważnili swoje umowy kredytowe, stają przed nowym problemem podatkowym. Fiskus domaga się zwrotu odliczonych wcześniej kwot, co może skutkować koniecznością zapłaty wysokiego podatku nawet za wiele lat wstecz.
Sądy coraz szybciej zamykają sprawy frankowe. Wzrost rok do roku wyniósł ponad 45 proc.
Sądy okręgowe załatwiają coraz więcej spraw frankowych. W I półroczu br. wyczekiwany wyrok usłyszało 36 tys. frankowiczów. Jednocześnie składanych pozwów jest o kilka tysięcy więcej od rozstrzyganych sporów. Według znawców tematu, przyczyniają się do tego m.in. coraz lepsze ugody proponowane przez banki.
Frankowicze pozwali Skarb Państwa. Sądowa batalia może być długa i ciężka
Przed warszawskim sądem rozpoczął się proces grupowy przeciwko Skarbowi Państwa, który zainicjowała grupa ok. 400 osób. Pozywający zarzucają rządzącym zbyt słabą kontrolę nad sektorem finansowym. Chcą także ustalenia odpowiedzialności nadzoru i ówczesnych władz.
Frankowicze nie odpuszczą. W 2024 roku złożą do sądów jeszcze więcej pozwów
W 2024 roku nie będzie znaczących zmian w polityce wobec frankowiczów, w tym nowych przepisów. Widoczny powinien być natomiast wzrost liczby spraw w sądach - może on wynieść nawet 30 proc. rdr.
Frankowicze nie odpuszczają. Spełnia się czarny scenariusz banków
Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca III kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o 1/3 więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE.
KNF o wyroku TSUE ws. frankowiczów: to jak darmowy kredyt dla pewnej grupy klientów
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-520/21 dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu w frankach szwajcarskich ma negatywny wpływ na polski sektor bankowy oraz zdolność banków do finansowania gospodarki - ocenia Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).
Ważny wyrok TSUE. Banki nie mogą ubiegać się o pieniądze od frankowiczów
Banki nie mają prawa do ubiegania się od frankowiczów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej - wynika z dzisiejszego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).
Za kredyty frankowiczów zapłacimy wszyscy?
Po czwartkowym oświadczeniu rzecznika TSUE w sprawie sporu między frankowiczami a bankami zawrzało w polskiej gospodarce. Z pierwszych komentarzy wynika, że podatnicy będą musieli złożyć się na "uprzywilejowanych kredytobiorców we frankach". - To niesprawiedliwe społecznie - mówi Paweł Borys, prezes PFR.
TSUE staje po stronie frankowiczów. Banki przegrywają
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej właśnie odebrał bankom możliwość domagania się dodatkowych świadczeń od frankowiczów, którzy zawarli z nimi nieważne umowy. TSUE nie tylko wytrąca bankom oręż do walki z klientami, ale jednocześnie stwierdza, że jeśli umowa od początku była nieważna kredytobiorcy z długiem we frankach mogą domagać się od banku dodatkowych świadczeń.
TSUE: pozytywne rozstrzygnięcie dla frankowiczów
TSUE opublikował wyrok w sprawie polskich frankowiczów. Podtrzymał tym samym linię orzeczniczą polskich sądów, korzystną dla kredytobiorców w szwajcarskiej walucie.
Frankowicze płacą za Franka już ponad 5 zł
Rosnący kurs franka znów uderza w kredytobiorców, którzy zaciągnęli hipoteki w tej walucie. To grupa około 630 tys. Polaków.
4 tys. wyroków w pół roku - frankowicze wygrywają procesy z bankami
Przyspieszenie w sprawie kredytów we frankach: sądy masowo stają po stronie kredytobiorców. To nie jedyny przykład przegranej batalii banków z państwem.
Sądny dzień dla banków. Pełny obraz Kuczyńskiego
Pod koniec marca Sąd Najwyższy wyda orzeczenie, które wskaże jak należy interpretować sprawy kredytów frankowych. Jeśli stanie po stronie frankowiczów, banki może czekać ostry zjazd w dół. Chyba że się wcześniej dogadają.
Kredyt frankowy, nie taki groźny jak go malują
Coraz częściej słyszy się w mediach, że kolejni kredytobiorcy wygrali proces „frankowy” przeciwko bankowi. Co to tak naprawdę oznacza?