Przełomowe wypłaty dla frankowiczów. Getin Noble Bank podpisał pierwsze ugody

Getin Noble Bank, znajdujący się w procesie upadłości, oficjalnie potwierdził zawarcie pierwszych porozumień z frankowiczami w ramach uruchomionego programu ugodowego. Z informacji przekazanych przez bank wynika, że aktualnie około tysiąca spraw znajduje się na różnym etapie procedury ugodowej. W 60 przypadkach warunki zostały już ustalone i zaakceptowane przez obie strony, czekając jedynie na formalne podpisy kredytobiorców.
Upadłość Getin Noble Banku
Program ugód jest integralną częścią szerszego procesu restrukturyzacyjnego, który rozpoczął się 30 września 2022 roku na mocy decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Wówczas część aktywów i zobowiązań Getin Noble Banku została przeniesiona do nowo utworzonej instytucji pomostowej – VeloBanku. Trafiły tam między innymi depozyty klientów oraz kredyty złotowe, natomiast hipoteczne kredyty walutowe pozostały poza zakresem tej transakcji.
1 sierpnia 2024 roku. VeloBank został sprzedany. Nabywcą został inwestor – Promontoria Holding 418 B.V., należący do funduszy Cerberus Capital Management, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz International Finance Corporation (IFC) – będącej częścią Grupy Banku Światowego. Nowy właściciel zobowiązał się do dokapitalizowania VeloBanku kwotą 687 milionów złotych.
Syndyk Getin Noble Banku w upadłości, Marcin Kubiczek, zapowiedział plany rozszerzenia programu ugodowego. — Decyzja ta ma zostać podjęta po zakończeniu szczegółowych analiz, w tym kompleksowej wyceny portfela kredytów frankowych. Po ich zakończeniu bank zamierza wystąpić do Sędziego-Komisarza z wnioskiem o zgodę na kolejny etap programu, który potencjalnie mógłby objąć wszystkich frankowiczów — podkreślił.
Co to oznacza dla osób z kredytami we frankach?
Mimo zawirowań związanych z restrukturyzacją i upadłością, Getin Noble Bank deklaruje, że chce rozwiązać problemy kredytobiorców. Kluczowe ma się okazać rozszerzenie programu ugodowego i objęcie nim jak największej liczby klientów. Ostateczny sukces zależy m.in. od zgody Sędziego-Komisarza, warunków oferowanych ugód oraz postawy samych frankowiczów.