Wydanie 12/2022 (87) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 12/2022 (87)

Data publikacji: 30.11.2022

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 12/2022 (87)

1

Edytorial

Nie musisz ścigać się z czasem

„Przecież potrzebujesz rezerw kapitału, tak w razie czego”, „Rozpoczynanie działalności bez kasy jest zbyt ryzykowne”, „Bez pieniędzy będziesz rósł, ale bardzo wolno”. To mity, które słyszy każdy założyciel firmy od każdego – rodziny, przyjaciół, innych kolegów startupowców, którzy właśnie oddali połowę firmy w rundzie A.

6

Aktualności

W biznesie

Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.

12

Opinie

Zbliża się koniec bessy?

WIG20 ruszył w górę i w ciągu kilku tygodni zyskał 20 proc. Polskie akcje nadal są irracjonalnie tanie, podobnie jak złoty, który w najbliższym czasie może się umacniać. Nie będzie więc dolara po 5 zł.

15

Opinie

Obecna inflacja jest wyjątkowo paskudna

Gdyby w Polsce było euro, mielibyśmy dziś niższą inflację i wyższy poziom dochodu narodowego – mówi prof. Grzegorz W. Kołodko, ekonomista, były wicepremier i minister finansów, założyciel i dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego.

20

Tylko u nas

Od zera do milionera

Bootstrapping jest solą przedsiębiorczości. Budujesz firmę od zera bez zewnętrznego finansowania. Skupiasz się na zarabianiu i rentowności, a nie szukaniu kolejnej rundy. Tworzysz firmę, która ma wartość, a nie taką, którą fundusz VC pcha do exitu – mówi Piotr Nowosielski, CEO i założyciel Just Join IT, która została zbudowana bez żadnych zewnętrznych pieniędzy.

26

Tylko u nas

Od zera do milionera, ale z pomocą!

Tezy Piotra Nowosielskiego są dosyć jednoznaczne. Nie chcielibyśmy jednak przedstawiać wyłącznie jednego punktu widzenia, dlatego skonfrontowaliśmy je m.in. z rynkiem VC. Jak to więc w końcu jest z tym bootstrappingiem w Polsce?

30

Ludzie

W zdrowej sierści zdrowy duch

Marcin Maciąg założył firmę, która na podstawie analiz sierści pozwala ocenić stan zdrowia zwierząt. Choć na rynku działa od niedawna, do jego laboratorium już trafiają próbki z różnych krajów Europy, Chin czy Arabii Saudyjskiej. Nic zresztą dziwnego – PetsDiag jako jedyne laboratorium na świecie może pochwalić się tak wysoce udokumentowaną metodą badań.

33

Ludzie

Lody, które leczą

Prof. Piotr Przybysz postanowił połączyć rodzinną tradycję z osiągnięciami nauki. Opracował lody, które nie tylko mogą jeść osoby chore na cukrzycę, ale wręcz mają właściwości prozdrowotne. A przy tym smakują jak te, które jego dziadkowie produkowali ponad 60 lat temu.

36

Aktualności

Black Friday. Zamówienie w twoim e-sklepie co 0,94 sekundy

Black Friday to wyzwanie dla e-commerce. Trzeba zadbać o przygotowanie swojego sklepu online, by przyjął większą ilość ruchu. Jak nie dać się zaskoczyć największym promocjom w roku? To proste. Do projektów podchodzić perspektywicznie. Przy wdrożeniu lub całorocznej pracy nad e-sklepem myśleć o nim nie tylko w kategorii tu i teraz, ale przygotować go także na to, co może wydarzyć się w przyszłości i jakie warunki może podyktować świat biznesu. Jak robimy to w Fast White Cat, doprowadzając do tego, że w Black Friday nasz klient, popularny polski e-commerce, generuje zamówienie co niecałą sekundę?

38

Tylko u nas

Biznesowe słowo roku 2022

Zyskowność czy dywersyfikacja? A może coś z książki Nassima Nicholasa Taleba? Wspólnie ze startupowcami, przedsiębiorcami i inwestorami wybieramy Biznesowe Słowo Roku!

42

Startupy

Do przodu, Polsko! Najlepsze startupy sporttech

Do przodu, Polsko! Choć tegoroczny mundial budzi mnóstwo kontrowersji, to wciąż jest najważniejszą piłkarską imprezą czterolecia. Nie ma więc chyba lepszego momentu na analizę rodzimego rynku sporttech.

50

Finanse

Cena dojrzałości

Dywidendowe spółki przez ostatni rok udowodniły, że są odporniejsze na wahania giełdowej koniunktury. W rok WIG spadł o 36,7 proc., a akcje dywidendowych spółek średnio o 5,6 proc. Stopa dywidendy wzrosła natomiast do 7,5 proc. Na niektórych spółkach dywidendowych można było w ciągu pięciu lat zarobić 800 proc.

54

Moja firma

Pod wysokim napięciem

Ostatni gasi światło? Jeśli twoja firma ma przetrwać zimę, wyłącz żarówkę jako pierwszy. Podpowiadamy, jak skutecznie oszczędzać energię i komu w tym sezonie przysługuje tani prąd.

57

Raporty

Gorące trendy HR

W wyścigu o zdobycie i utrzymanie talentów w firmie trzeba śledzić trendy, a jeszcze lepiej je wyprzedzać. Oto dekalog dobrego HR-owca.

66

Moja firma

Biznes w kolorach tęczy

W sytuacji, w której polskie państwo nie dostrzega praw osób LGBT+, bezpieczną przystanią dla osób nieheteronormatywnych coraz częściej staje się miejsce pracy. Jak stworzyć taką przestrzeń? Mówi o tym pionierski raport stworzony wspólnie przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza oraz firmę Skanska.

69

Wywiady

Ciastko, które chcesz zjeść

Nowa i modna technika udzielania informacji zwrotnej koncentruje się na przyszłości i pozytywach. Czy rzeczywiście warto ją stosować? O feedforwardzie rozmawiamy z Pawłem Korzyńskim, profesorem Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Akademii Leona Koźmińskiego.

75

Aktualności

Firmy domagają się innowacji w płatnościach B2B

Płatności to pole najbardziej dynamicznie rozwijających się innowacji w sektorze finansowym. Intensywny wzrost rynku e-commerce, pandemia, rewolucja mobilna i fintechowa, wymusiły zmianę w sposobie i czasie realizacji transakcji.

76

Moja firma

Płatności mobilne na fali

Bez zróżnicowanych metod płatności nie masz szans na zwiększenie konwersji w e-commerce. Hitem ostatnich lat są płatności mobilne – także w sferze offline!

78

Aktualności

Czego zapragnie konsument 2.0

Przeszedł pandemię, zwiększył liczbę zakupów w sieci albo przynajmniej zaczął je tam robić. Nie lubi cieszyć się wygodą, szybkością i bezpieczeństwem – on ich bezwzględnie oczekuje. Wie, że jeśli nie ten sklep, to inny. Że jeśli nie teraz stacjonarnie, to być może mobilnie.

81

Aktualności

BLIK – system płatności, który zrewolucjonizował polską bankowość mobilną

Płatności mobilne już dawno przestały być dla polskich konsumentów tylko ciekawostką. Według danych ZBP już ponad 18 mln Polaków na co dzień korzysta z bankowych aplikacji mobilnych, z czego 67 proc. to klienci mobile only, czyli osoby, które logują się do bankowości elektronicznej wyłącznie na smartfonach. Szczególną popularnością wśród kupujących cieszy się dziś BLIK, czyli metoda płatności, która łączy w sobie wygodę, szybkość i bezpieczeństwo.

84

Moja firma

Jak przygotować się na problemy w e-commerce

– Rekordowe wyniki pokazują duże firmy, które mają 70–80 proc. udziałów w rynku, ale te pozostałe procenty generują tysiące mniejszych podmiotów, które zaczynają przestawać sobie radzić. Jeśli dalej ich główną przewagą ma być walka tylko ceną, to przegrają, bo nie ma już miejsca do obniżania marż – mówi Marcin Kononiuk, Chief Sales Officer, Sunrise System.

86

Moja firma

Pomysł na biznes offline

Kto nie chciałby pójść w ślady Google’a czy Facebooka? Pewnie ci, którzy wolą skoncentrować się na biznesie off-, a nie online. Oto 10 ciekawych (i aktualnych) pomysłów na firmę w realu.

89

Aktualności

Optymalizuj koszty w e-commerce

Kryzys energetyczny doprowadził do ogromnej presji na wszystkie firmy w polskim biznesie. Wbrew pozorom cierpi na nim nie tylko handel tradycyjny, ale też e-commerce. Celem firm powinno być dążenie do optymalizacji kosztów i automatyzacji procesów. Jak to zrobić?

90

Moja firma

Nie daj się przeszkodom

W każdym biznesie istnieje wiele zagrożeń, które mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie firmy. Nie inaczej jest w e-commerce, przy czym wiele z nich jest mocno nieoczywistych.

96

Raporty

Sięgać za horyzont

Czy Polska to innowacyjny kraj? Bardzo trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Z pewnością mamy predyspozycje, by zachwycać świat nowymi technologiami. Dlaczego więc wciąż nie znajdujemy się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o poziom innowacyjności?

99

Aktualności

Ruszyła III edycja konkursu Huawei Startup Challenge

Innowacje dla ochrony i poprawy zdrowia fizycznego oraz psychicznego człowieka to temat przewodni konkursu Huawei Startup Challenge 3. Na zgłoszenia od polskich innowatorek i innowatorów organizatorzy czekają do 31 grudnia 2022 r. Do wygrania dużo więcej niż nagrody finansowe.

100

Marka Godna Zaufania

Odpowiedzialni cyfrowo

Corporate Digital Responsibility (CDR), czyli korporacyjna odpowiedzialność cyfrowa, to zestaw praktyk, które pomagają firmom korzystać z technologii w sposób społecznie, ekonomicznie, technologicznie i ekologicznie odpowiedzialny. To kolejny z elementów, dzięki którym światowe koncerny i małe przedsiębiorstwa budują swój wizerunek i zyskują zaufanie klientów.

104

Aktualności

Jak dojść do ładu z ładem korporacyjnym

W cyklu trzech artykułów pomagamy przygotować się do raportowania ESG. W poprzednich tekstach analizowaliśmy aspekty środowiskowe i społeczne. Teraz czas na ostatnią literę skrótu, czyli G (Governance) oznaczającą ład korporacyjny.