W biznesie. Czerwiec 2021

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia
Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia, fot. East News
Jak co miesiąc prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2021 (69)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polska żywność zyskała na pandemii

Spośród krajów Unii Europejskiej, tylko Polska i Litwa zanotowały wzrost produkcji i sprzedaży żywności w czasie pandemii – wynika z raportu opracowanego przez Bank Pekao we współpracy z Portalem Spożywczym. To ogromny sukces naszych producentów artykułów spożywczych. W ciągu pierwszych 12 miesięcy od wybuchu epidemii w Europie, producenci przetworów spożywczych zanotowali wzrost produkcji o 2 proc., zaś zysk wzrósł aż o 18 proc. Branży udało się też zwiększyć eksport (o 5 proc.). Kto odniósł największy sukces? Między innymi producenci spirytusu (był on potrzebny do produkcji substancji dezynfekcyjnych), a także firmy oferujące produkty trwałe i łatwe do przechowywania w domu takie jak makaron (wzrost aż o 61 proc.!). Mniejszą popularnością cieszyły się natomiast produkty świeże, o krótkim okresie ważności do spożycia.    

-----------------------------

Sztuczna inteligencja kontra pacjenci-widmo

Aż 17 mln wizyt lekarskich rocznie nie odbywa się, bo pacjenci nie przychodzą na wcześniej umówioną konsultację, jednocześnie jej nie odwołując – wynika z danych NFZ. To olbrzymie straty finansowe dla służby zdrowia. Pacjenci-widmo stanowią już ok. jednej piątej wszystkich umawiających się do lekarza. Przez nich wydłużają się też kolejki do usług medycznych. Z jednocześnie na kontakt ze specjalistą czeka się nieraz miesiącami – co sprawia, że łatwo pomylić termin. Receptą na ten kłopot ma być system Voicebot Wandlee, który automatycznie obdzwania wszystkich pacjentów i zbiera potwierdzenia obecności. Następnie automatycznie usuwa wizyty, na których pacjenci się nie stawią, dzięki czemu umożliwia kolejnym osobom zapisanie się na wolne terminy. Twórcą rozwiązania jest warszawska firma Wandlee wdrażająca i rozwijająca rozwiązania sztucznej inteligencji. 

 

75 proc. – tylu Polaków nie pojawiło się przynajmniej raz na umówionej wizycie lekarskiej

31 proc. – tyle osób nie stawia się na wizycie z powodu braku przypomnienia o wyznaczonej dacie 

20 proc. – tyle osób nie stawia się na wizycie, bo ustąpiły im dolegliwości

-----------------------------

CYTAT MIESIĄCA

Zdumiewa mnie, że antykapitalistyczne poglądy Marksa znajdują dziś posłuch u młodzieży. Okazuje się, że z krytyki kapitalizmu sprzedawanej na kapitalistycznym rynku można dobrze żyć.

Prof. Leszek Balcerowicz były wicepremier i minister finansów, ojciec polskiej transformacji ekonomicznej w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”

-----------------------------

Liczba miesiąca

5,1 proc.

wyniosła w kwietniu inflacja w Polsce liczona rok do roku. To najwyższy wskaźnik od 20 lat. Mimo to pierwszy raz od pół roku nie jesteśmy krajem o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej, gdyż pod tym względem wyprzedziły nas Węgry.

-----------------------------

Dzierganie korporacyjne

W okresie pandemii korporacje wykupują swoim pracownikom szkolenia… z robótek ręcznych. 

– Przeprowadziliśmy np. cykl warsztatów online z różnych technik rękodzieła dla pracowników w firmie Rossmann, aby wzmocnić relacje w zespole oraz zwiększyć zaangażowanie – mówi Agnieszka Gaczkowska, założycielka społeczności skupionej wokół rękodzieła Oplotki. Największą popularnością cieszy się robienie na drutach. To nie tylko efekt pandemii, ale też trendów ekologicznych. – Wzrasta świadomość, że przemysł szybkiej mody jest szkodliwy, wiele osób woli więc wykonać własnoręcznie nieidealny szalik, czapkę czy dodatki do wnętrz, niż kupować w sieciówce – wyjaśnia Gaczkowska. Trend jest widoczny na całym świecie. Madrycka firma We Are Knitters, oferująca zestawy do domowego szycia, zanotowała wzrost sprzedaży o 235 proc.! Zdaniem specjalistów rękodzieło pomaga ukoić nerwy, wpisuje się w trend zero waste, zwiększa kreatywność, daje poczucie sprawczości i stanowi doskonały trening cierpliwości, slow life oraz mainfulnes. 

-----------------------------

MBI dla startupów

W czerwcu rusza nabór na pierwsze w Polsce studia MBI przeznaczone dla startuperów oraz młodych przedsiębiorców. Twórcami tego projektu są warszawska SGH i Kulczyk Investments. Zajęcia zaczną się w listopadzie. 

Online MBA for Startups to dwuletnie studia, które będą w całości odbywać się zdalnie. Łącznie zaplanowano ponad 600 godz. zajęć w ramach 25 bloków programowych obejmujących praktyczne strony zarządzania firmami. Kandydaci muszą mieć ukończone co najmniej studia licencjackie, posiadać nie mniej niż trzy lata doświadczenia zawodowego i swobodnie posługiwać się językiem angielskim.

-----------------------------

Polski rynek pracy nie dla mam

Sytuacja zawodowa polskich matek nie wygląda dobrze. Według danych GUS prawie połowa kobiet dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. To duży kłopot dla naszej gospodarki. – Obecność mam na rynku pracy jest korzystna dla wszystkich. 

Pracodawcy zyskają zaangażowanych i lojalnych pracowników, matki bezpieczną przyszłość emerytalną, a większa aktywność zawodowa kobiet to też duże korzyści dla naszego państwa. PKB Polski może być wyższy o 270 mld zł w 2025 r., jeśli więcej kobiet podejmie pracę – komentuje Magdalena Mochoń, koordynatorka projektów work-family balance w Fundacji „Rodzić w mieście”. Organizacja postanowiła sprawdzić, dlaczego młode mamy nie wracają do pracy. Co wynika z badań?

 

94 proc. – młodych mam deklaruje chęć powrotu na rynek pracy

52 proc. – boi się, że nie uda im się czasowo pogodzić macierzyństwa i pracy

24 proc. – boi się braku zrozumienia ze strony pracodawcy

25 proc. – nie wierzy we własne kompetencje po przerwie w zatrudnieniu 

67 proc. – kobiet chciałoby większej elastyczności godzin pracy

48 proc. – oczekuje możliwości pracy z domu

32 proc. – chciałoby dofinansowania opieki nad dzieckiem

-----------------------------

Polacy pobili rekord

W minionym roku Polacy kupili rekordową liczbę produktów ze znakiem Fairtrade. Wśród nich najpopularniejsze były czekolada i kawa. Fundacja Fairtrade Polska opublikowała właśnie raport na ten temat.

Produkty z logo Fairtrade wyprodukowane zostały w sposób odpowiedzialny, pochodzą od producentów zapewniających rolnikom (zwykle drobnym) godziwy zarobek, wystarczający do tego, by utrzymać swoją rodzinę, zapewnić jej opiekę lekarską czy wykształcenie. Na sklepowych półkach są one dostępne także w Polsce. Kupując je, konsumenci wspierają marginalizowanych rolników i wysyłają jasny komunikat, że zależy im na etycznym pochodzeniu produktów. Głównie mowa o kawie, czekoladzie, owocach egzotycznych czy tekstyliach z bawełny. W 2020 r. sprzedaż hurtowa produktów Fairtrade w Polsce wzrosła aż o 84 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając wartość 541 mln zł! – Produkty tego typu są dostępne w głównych sieciach handlowych, sklepach internetowych czy punktach gastronomicznych na stacjach benzynowych – mówi Tomasz Makowski z Fairtrade Polska. – Firmy, które decydują się na dystrybucję produktów Fairtrade, nie tylko poszerzają ofertę handlową, ale także dają sygnał swoim klientom, że dołączają do grona firm dbających o swoje łańcuchy dostaw oraz o zrównoważony rozwój.

Co najczęściej kupujemy z logo Fairtrade?

→ Czekoladę

→ Kawę

→ Ubrania

→ Kosmetyki

-----------------------------

Londyn nie tylko dla finansjery

Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom analityków nie brexit, lecz pandemia spowodowała wyludnianie się City of London, jednej z najbardziej znanej dzielnicy finansowej na świecie. Część tamtejszych firm po lockdownie nie wróci już do biur, gdyż pracownicy będą pracować zdalnie. A to oznacza, że z tej części metropolii wyprowadzą się też liczne kawiarnie, sklepy i punkty usługowe działające na ich potrzeby. W tej sytuacji miasto chce przekształcić część pustych lokali na mieszkania. Przed pandemią na terenie londyńskiego City mieszkało niespełna 10 tys. osób. Siedzibę miało tu natomiast aż 25 tys. firm. Teraz te proporcje mają się delikatnie zmienić, władze samorządowe chcą też, by w okolicy powstało więcej instytucji kulturalnych. Ponadto miejscy stratedzy liczą, że obok instytucji finansowych w dzielnicy znajdą swoją siedzibę także firmy technologiczne i startupy.

-----------------------------

Pierwszy w Polsce samorządowy podcast

Powiat moniecki uruchomił pierwszy w Polsce podcast samorządowy. Jego twórcą jest Radosław Budnicki, znany podcaster prowadzący autorski podcast „Lepiej Teraz”. Jest też redaktorem prowadzącym pierwszego w Polsce podcastu brandowego„Po Ludzku o Pieniądzach”, który prowadzi we współpracy z Generali Investments TFI S.A. Popularyzuje w nim zdrowe podejście do finansów osobistych. Starostwo w Mońkach liczy, że podcast przyciągnie do regionu inwestorów i turystów. Kanał nosi nazwę „51-szy Stan” i nawiązuje do faktu, że w ciągu dziesięcioleci wielu mieszkańców emigrowało do USA. Okolice Moniek położonych w pobliżu Biebrzy są coraz popularniejsze wśród osób szukających odpoczynku w stylu slow life. – Rozwój turystyki napędza rozwój tych okolic. Dlatego promocja powiatu jest tak ważna – mówi Błażej Buńkowski, starosta moniecki. I dodaje, że na twórcę podcastu celowo wybrano osobę popularyzującą wiedzę ekonomiczną. – Audycja ma inspirować ludzi, ciekawić i zachęcać do poznania walorów powiatu – zdradza Budnicki, który jest także mentorem i coachem oraz autorem wydanej w formie fiszek szkoleniowych książki „Jak zadbać o finanse?".

-----------------------------

Mastercard wspomoże osoby transpłciowe i niebinarne

Mastercard wprowadza w Polsce debetowe i kredytowe karty True Name. Korzystające z nich osoby będą mogły używać wybranego przez siebie imienia, niekoniecznie tego, które widnieje w dokumentach.

O inicjatywie poinformowano w Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Bifobii, Interfobii i Transfobii. Opcja będzie dostępna nie tylko w Polsce, ale też w 29 innych krajach Europy. Wcześniej od dwóch lat dostępna była w Stanach Zjednoczonych. Osoby transpłciowe i niebinarne mają często duży problem z prawną zmianą swojego imienia. W Polsce nie ma nawet odpowiedniej procedury ustawowej. Osoby transpłciowe muszą więc w tym celu pozywać własnych rodziców i przechodzić przez żmudny proces sądowy. Tymczasem aż jedna trzecia osób, które okazywały dowód tożsamości z imieniem lub płcią niezgodną ze swoim wyglądem, doświadczała z tego powodu negatywnych reakcji. Teraz będą one mogły wybrać imię, którym chcą się posługiwać podczas transakcji kartą, bez przeprowadzania procedur urzędowo-sądowych.

-----------------------------

LEGO otwiera pierwszy sklep w Polsce

Legendarna duńska firma LEGO otwiera pierwszy w Polsce własny sklep. Dotychczas sprzedawała ona swoje produkty w sklepach z zabawkami, głównie w dużych sieciach handlowych. Pierwszy oficjalny sklep LEGO rusza w warszawskiej galerii Arkadia.  

Jak wyjaśnia Justyna Ciępka, general manager LEGO na Polskę, Ukrainę i kraje bałtyckie, decyzja firmy to wynik tego, że nad Wisłą legendarne klocki mają wielu wiernych fanów. W sklepie o powierzchni 285 mkw. klienci znajdą nie tylko szeroki wybór zestawów LEGO czy miejsce do zabawy klockami, ale także będą mogli jeszcze bardziej doświadczyć świata LEGO za pomocą specjalnego ekranu, na którym minifigurki będą naśladować każdy ich ruch. W sklepie będzie można również kupić limitowane serie i zestawy niedostępne w innych kanałach sprzedaży.

-----------------------------

Czas na utylizację

Pandemia koronawirusa stanowi coraz większe wyzwanie dla firm zajmujących się utylizacją odpadów. Powód? Dramatyczny wzrost zużycia maseczek, przyłbic i rękawiczek, głównie plastikowych. 

Już w kwietniu niektóre firmy zanotowały kilkusetkrotny wzrost produkcji tego typu produktów. 

Według naukowców z Portugalii i Kanady podczas pandemii na świecie zużywa się 129 mld maseczek i 65 mld przyłbic miesięcznie. Światowa produkcja odpadów plastikowych wzrosła z kolei ponaddwukrotnie. Tymczasem gwałtownemu wzrostowi liczby maseczek towarzyszy ciągły brak regulacji dotyczący ich utylizacji, co tylko potęguje zagrożenie. Wiele z produktów mających chronić nas przed wirusem wykonanych jest z plastikowych włókien nieulegających biodegradacji.

Liczby

3,4 mld – tyle maseczek dziennie zużywamy na świecie w czasie pandemii

585 mln t – tyle wyniosła światowa produkcja odpadów plastikowych w 2020 r.

-----------------------------

WYGRANY

Zbigniew Jagiełło, odchodzący prezes PKO BP

Choć zrezygnował z funkcji prezesa PKO BP, rynek pokazał, że jest menedżerem o wielkiej wartości rynkowej. W ciągu trzech dni od jego odejścia wartość giełdowa banku skurczyła się o ponad jedną dziesiątą.

PRZEGRANI

Bill i Melinda Gatesowie czwarty najbogatszy człowiek świata i jego żona

Po 27 latach małżeństwa ogłosili decyzję o rozwodzie. Poinformowali też, że wcześniej podejmowali wysiłki, by uratować swój związek.

My Company Polska wydanie 6/2021 (69)

Więcej możesz przeczytać w 6/2021 (69) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ