Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Marzec 2020
fot. Adobe Stockz miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2020 (54)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
● MNIEJSZY ZAKRES WYPEŁNIANYCH PRZEZ KAS DEKLARACJI
3 lutego prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zmiana ta dotyczy usługi polegającej na wypełnieniu deklaracji podatkowej przez Krajową Administrację Skarbową. W tym roku usługa ta miała dotyczyć rozliczenia podatku za 2019 r. i dotyczyć podatników zobowiązanych do składania formularzy: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L oraz PIT-36LS. Znowelizowane przepisy zawężają jednak zakres usługi do deklaracji: PIT-28S, PIT-36S i PIT-36LS składanych przez podatników będących przedsiębiorstwem w spadku oraz do zeznań podatkowych zawartych w formularzu PIT-36L W zakresie PIT-28 i PIT-36 KAS nie wypełni ich w tym roku tym podatnikom, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Zmiany te mają zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. Ustawa wchodzi w życie 15 lutego 2020 r.
● WNIOSKI O ZMIANĘ DECYZJI W SPRAWIE ODPADÓW
Przedsiębiorcy, którzy przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o odpadach uzyskali zezwolenia w tym zakresie, są zobowiązani złożyć wniosek o zmianę posiadanej decyzji w do 5 marca 2020 r.
Zobowiązanymi do złożenia wniosku są:
▶ podmioty prowadzące instalację, która może powodować zanieczyszczenie środowiska i w związku z tym posiadają pozwolenie zintegrowane, uwzględniające zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów;
▶ firmy posiadające odpady, a które przed 5 września 2019 r. uzyskały zezwolenie na zbieranie odpadów, zezwolenie na przetwarzanie odpadów, zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów.
Niedopełnienie obowiązku złożenia ponownego wniosku spowoduje, że posiadane pozwolenia po 5 marca 2020 r. wygasną.
● JEDNOOSOBOWY PRZEDSIĘBIORCA JAK KONSUMENT
24 marca zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe, zgodnie z którą z przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej będą mogły skorzystać także osoby, które prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą. W nowych przepisach status byłego przedsiębiorcy został zrównany ze statusem konsumenta. Oznacza to, że sąd nie będzie już badał, czy przedsiębiorca wcześniej składał wniosek o upadłość. Dotychczasowe przepisy pozwalały ogłosić upadłość byłego jednoosobowego przedsiębiorcy tylko wtedy, gdy m.in. wykazał, że będąc do tego zobowiązanym w okresie 10 lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, złożył wniosek o upadłość jako przedsiębiorca.
---
2 marca
▶ Złożenie zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2019 r. (PIT-28) (wpłata ryczałtu powinna nastąpić przed upływem tego terminu).
▶ Przekazanie podatnikowi informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2019 r. (PIT-11).
▶ Przekazanie podatnikowi informacji o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych w 2019 r. (PIT-8C).
▶ Przekazanie urzędowi skarbowemu (wyłącznie drogą elektroniczną) i podatnikowi informacji za 2019 r. o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego na terytorium Rzeczypospolitej przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (nierezydenci) (IFT-1/IFT-1R).
▶ Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za styczeń.
5 marca
▶ Wpłata podatku VAT za luty oraz złożenie deklaracji VAT-14.
9 marca
▶ Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lutym od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
▶ Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lutym od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
▶ Przekazanie podatnikom mającym siedzibę lub zarząd w Polsce informacji CIT-7 o zryczałtowanym podatku dochodowym pobranym w lutym od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
▶ Opłacenie za luty podatku dochodowego w formie karty podatkowej.
▶ Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m tiret pierwsze ustawy o pdop powstałego w lutym.
10 marca
▶ Składka ZUS za luty – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie.
▶ Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za luty.
16 marca
▶ Składka ZUS za luty – pozostali płatnicy składek (z wyłączeniem osób fizycznych opłacających składki wyłącznie za siebie oraz jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych).
▶ Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za marzec oraz I raty podatku rolnego – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej.
▶ Wpłata I raty podatku od nieruchomości, podatku leśnego oraz podatku rolnego – osoby fizyczne.
▶ Termin wniesienia opłaty produktowej za opakowania za 2019 r.
▶ Termin wniesienia opłaty recyklingowej (torby foliowe) za 2019 r.
▶ Wpłata na Pracowniczy Plan Kapitałowy za luty.
20 marca
▶ Wpłata za luty pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.
▶ Wpłata za luty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT.
▶ Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych zaliczek za luty na podatek dochodowy (np. z tytułu umów zleceń) lub zryczałtowanego podatku dochodowego.
▶ Wpłata za luty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
▶ Wpłata za luty na PFRON.
▶ Wpłata za luty podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego (nieruchomość, której wartość początkowa przekracza 10 mln zł).
25 marca
▶ Opłacenie podatku VAT za luty oraz wysłanie deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-9M, VAT-12.
▶ Wpłata podatku akcyzowego za luty oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego.
▶ Termin dla deklaracji VAT-UE za luty.
▶ Wysłanie informacji podsumowującej w obrocie krajowym VAT-27 za luty.
▶ Wysłanie deklaracji VAT-13 za luty przez przedstawiciela podatkowego.
▶ Wysłanie informacji o ewidencji VAT w formie JPK (JPK_VAT) za luty.
▶ Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za luty.
31 marca
▶ Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2019 r. w firmie, której rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym.
▶ Zgłoszenie do ZUS danych za 2019 r. o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (ZUS ZSWA).
▶ Termin wniesienia opłaty za korzystanie ze środowiska za 2019 r.
▶ Termin wniesienia opłaty produktowej za produkty za 2019 r.
▶ Złożenie do urzędu skarbowego zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
▶ Przekazanie (drogą elektroniczną) urzędowi skarbowemu oraz podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych niemającemu siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej informacji o wysokości uzyskanego przychodu (dochodu) (IFT-2R).
▶ Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za luty.
Więcej możesz przeczytać w 3/2020 (54) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.