Wydanie 2/2017 (17) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2017 (17)

Data publikacji: 25.01.2017

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 2/2017 (17)

1

Edytorial

Nic dwa razy się nie zdarza. A może?

Po ponad roku funkcjonowania nowego rządu i kampanijnych zapowiedziach stworzenia nowego klimatu dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości chciałoby się powiedzieć: sprawdzam. Tyle że ten przegląd wypadłby mizernie.

14

Ludzie

Wydobywa atuty urody

Kalina Ben Sira, założycielka firmy Klinika La Perla, od blisko 16 lat wyznacza standardy w polskiej branży beauty. Jest jednocześnie jej pionierką i liderką. Jak mówi, aby tę pozycję utrzymać, trzeba być o krok przed konkurencją i nieustannie zaskakiwać.

18

Ludzie

Przyjazne parkowanie tuż-tuż

Maciej Lukas podkreśla, że zawsze wytrwale dąży do celu. A teraz chce ułatwić na masową skalę parkowanie. Doceniają to już nie tylko na Śląsku.

20

Rynki

Olbrzymy przyglądają się startupom

Jak dotąd duże zaangażowanie w innowacje nie było domeną największych krajowych firm, a zwłaszcza spółek Skarbu Państwa. W zeszłym roku coś się jednak zaczęło zmieniać. Na razie głównie w sferze obiecujących deklaracji, choć nie tylko. Co już się tutaj wydarzyło i co się jeszcze może dziać, opowiadają przedstawiciele polskich koncernów.

23

Rynki

Zarabianie na koronach, pniach i korzeniach

Chęć odkrycia, kim byli nasi przodkowie, gdzie żyli i czym się zajmowali, napędza popyt na usługi genealogiczne. W odpowiedzi wyspecjalizowane firmy ustalają na konkretne zlecenie fakty, przygotowują dokumentację i łączą przeszłość z teraźniejszością.

26

Rynki

Paliwo z zasadami

W branży paliwowej, strategicznej, podlegającej dynamicznym zmianom i mocno konkurencyjnej, nie jest łatwo usadowić się firmie rodzimej i średniej wielkości. Takiej jak Delta-Gas, która nabiera właśnie rozmachu po kilku latach budowania pozycji i marki.

30

Ludzie

Dopalacze rumuńskiej gospodarki

W zeszłym roku nastąpił w Rumunii znaczący zwrot, o którym niektórzy mówią jak o „ekonomicznym cudzie”, ale większość ekspertów zastanawia się, jakie będą jego dalsze konsekwencje. Czy najszybsza dziś w Europie gospodarka nie pogna na złamanie karku?

34

Ludzie

Dziewczyny, bądźcie cyfrowe!

O tym, jak od najmłodszych lat uczyć informatyki, dlaczego staje się to palącą potrzebą, a także dlaczego warto wciągać kobiety w świat nowoczesnych technologii, z Karoliną Marzantowicz, dyrektor techniczną na Europę Środkową i Wschodnią w sektorze bankowym IBM, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

51

Finanse

Morze możliwości

Produkcja wielkich statków to w Polsce przeszłość. Nasza branża morska, aby przetrwać i się rozwijać, szuka nowych szans. Największą z nich jest szeroko pojęty przemysł offshore – tu jest obiecująco. Ale obok, w morskich niszach, też można znaleźć interesujące okazy.

55

Finanse

Zarobić na powrocie inflacji

Deflacja, obecna w Polsce od dwóch lat, przechodzi do historii, a pojawienie się inflacji widać nie tylko po cenach w sklepach. Wpływa ona także na warunki inwestowania: niektóre klasy aktywów staną się bardziej atrakcyjne, inne stracą blask.

58

Finanse

Karty, pay by linki, Blik... i co dalej?

Jak zmieniają się w Polsce sposoby płatności za zakupy internetowe? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Jak na rynek płatności mobilnych wpłyną nowe regulacje prawne? O tych i innych zagadnieniach rozmawiali eksperci podczas zorganizowanej przez nasz magazyn debaty internetowej „Płatności w e-commerce i m-commerce”.

62

Moja firma

Wielka wyjazdowa mobilizacja

Wraz z rozwojem polskiej gospodarki i kontaktów biznesowych pomiędzy firmami, przybywa podróży służbowych, rośnie też stopień ich skomplikowania. Sensowne organizowanie takich wyjazdów, często za pomocą nowych technologii i zewnętrznych usługodawców, wyraźnie nabiera znaczenia.

65

Moja firma

Hotelowa mapa dla biznesu

Polska wciąż umacnia swoją pozycję, jeśli chodzi o turystykę biznesową. Rośnie liczba udzielanych noclegów, goście coraz łatwiej znajdują komfort i zaplecze, na którym im zależy, a hotelarze zacierają ręce.

68

Zarządzanie

Pricing, czyli cenocentryzm

Dziś nie wystarczy podchodzić do ceny oferowanej klientom jak do prostego odzyskiwania kosztów wytworzenia danego wyrobu plus jeszcze coś ponad kreskę. Do sprawy trzeba się zabrać inaczej, uprawiając wręcz swoisty cenocentryzm.

72

Marketing

Marka moja własna

W networkingu prowadzonym w sieci kluczową sprawą jest właściwe zbudowanie marki osobistej. Jeśli zrobimy to dobrze, ludzie sami będą się do nas zgłaszać w sprawie zleceń i współpracy. Od czego zacząć?

75

Marketing

Dawca, biorca i rewanżysta

Bill Gates stwierdził kiedyś, że w człowieku współistnieją dwie potężne siły: własny interes i troska o innych, i że największe sukcesy odnoszą ci, którzy wiedzą, jak ten „napęd hybrydowy” wykorzystywać. Kiedy brać, a kiedy dawać. Zupełnie jak w networkingu.

77

Marketing

Introwertyk w centrum uwagi

W dobie internetu pisanie czy mówienie o sobie nie jest przejawem pychy, lecz często koniecznością, jeśli chcemy rozwijać swój biznes. Trzeba przy tym wypływać na nowe, nieznane wody. Tylko jak ma sobie z tym poradzić większość z nas, zazwyczaj dość introwertyczna?

80

Marketing

Plakat przemawia do serc

O blisko 300 tys. zł urosło w zeszłym roku konto fundacji Przytul Psa dzięki wykorzystaniu outdooru w akcji namawiającej, by ludzie przekazywali jej 1 proc. swego podatku. Fundacje są pewne, że apelowanie do serc Polaków za pośrednictwem reklamy zewnętrznej ma sens.

82

Startupy

Tu leci dron, tam leci dron

Moda na bezzałogowe statki latające trwa. To już nie tylko drogie, autonomiczne samoloty wykorzystywane przez wojsko. Współczesne drony to także znakomite zabawki, narzędzia poszerzające horyzonty (dosłownie), a także przydatni pomocnicy w biznesie.

86

Startupy

Smartfon wielozadaniowy

Tradycyjne rozmowy telefoniczne to tylko jedna z wielu funkcji, jaką oferują współczesne smartfony, i to wcale nie najczęściej wykorzystywana. Jakie inne zadania możemy jeszcze powierzyć temu zminiaturyzowanemu komputerowi?

90

Prawo i podatki

Porządkowanie internetowej zrzutki

Zbiórka pieniędzy na rozwój firmy poprzez tzw. crowdfunding udziałowy przypomina wchodzenie na nieco grząski grunt. Niemniej już działa grupa robocza mająca uporządkować stosowne regulacje.

92

Prawo i podatki

Różdżka i zaklęcie

Za niecały rok państwa UE wdrożą u siebie unijną dyrektywę PSD2, która jeszcze bardziej złamie monopol banków na rynku płatności bezgotówkowych. Teraz banki i fintechy toczą wojnę na argumenty, bo szczegółowe standardy do dyrektywy mogą jej nadać bardziej twarde lub miękkie oblicze. A to będzie miało konsekwencje dla biznesu i tych, którzy płatności dokonują.

94

Prawo i podatki

Zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców

W kwietniu 2016 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło przygotowania do zmian w zasadach zatrudniania cudzoziemców. Opublikowany projekt ustawy, oprócz zmian w obecnie obowiązujących zasadach wydawania zezwoleń na pracę, przewiduje wprowadzenie dwóch nowych rodzajów zezwoleń: na pracę sezonową i na pracę krótkoterminową.

96

Akademia przedsiębiorczości

Kosztowne zatrudnienie, niska wypłata

Zatrudnić pracownika na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło? A może zdecydować się na współpracę przedsiębiorca-przedsiębiorca? Prędzej czy później każda firma zada sobie te pytania. A wszystko z powodu wysokich kosztów zatrudnienia, które i tak nie przekładają się na atrakcyjne płace pracowników.

98

Akademia przedsiębiorczości

Jak motywować, gdy pieniędzy brak

Początkujący przedsiębiorca zwykle nie ma pieniędzy, by kusić dobrych pracowników atrakcyjną pensją. Jednak i bez tego ma szansę ich przyciągnąć i sprawić, by angażowali się w nowe przedsięwzięcie. A także zatrzymać ich, gdy zaczynają oczekiwać podwyżek, na które firma nie może sobie jeszcze pozwolić.

102

Fajrant

Miłość w open space

Romanse w pracy były, są i będą. Potrafią być dla firmy bardzo szkodliwe, ale nie da się ich, ot tak, zakazać, nie ma to zresztą sensu. Można się za to bronić przed ich negatywnymi skutkami.

106

Fajrant

Kiszenie to (nie)polska specjalność

Znudziło mnie już czytanie banałów na temat kiszenia. Jakaż to wspaniała polska specjalność, nieznana na zachodzie Europy! Od pokoleń zajadamy się kiszonymi ogóreczkami, kapustą, żurkiem, barszczem, pieczemy chleby na zakwasie i pijemy zsiadłe mleko... Zgoda, tylko nie wiemy do końca, jakie są zalety kiszenia ani jak te nasze tradycje wykorzystywać i rozwijać.

110

Fajrant

SUV-y mają się świetnie

Dzisiaj niemal każdy producent popularnych marek samochodów stawia sobie za punkt honoru, by mieć w ofercie modnego SUV-a. I nic dziwnego. Auta te cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Przy czym już dawno przestały być wyłącznie dużymi i drogimi imitacjami aut terenowych.

114

Fajrant

Olandia – klejnot Bałtyku

Zjeżdżaliśmy właśnie z mostu Ölandsbron na olandzki brzeg, na drogę biegnącą wśród łąk i pastwisk. Za nami zostały lśniące w słońcu wody Cieśniny Kalmarskiej. – Sprawdź na mapie, gdzie są te kamienne kręgi – rzuciłem do żony. Ona tylko pokręciła głową i wskazała palcem. Kamienne kręgi były wszędzie.

119

Fajrant

Powiedz mądrze coś o sobie

Coraz więcej firm, także polskich, prowadzi swoje blogi. Szukanie tam sensownych wiadomości nie jest stratą czasu, ale bywa, że przeżywa się zawód.

120

Fajrant

O pewnym paradoksie

Półtora roku temu, w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego, prowadziłem niezwykle ciekawą dyskusję na temat relacji między kulturą a biznesem. W jej trakcie pojawił się wątek, który odtąd nie daje mi spokoju.