Wydanie 1/2017 (16) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 1/2017 (16)

Data publikacji: 14.12.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 1/2017 (16)

1

Edytorial

Oby to był dobry rok

W końcówce roku trudno oprzeć się pokusie podsumowań, szczególnie gdy żegna się go w dobrym nastroju. Dla nas, zespołu „My Company Polska”, był to świetny czas. W grudniu odnotowaliśmy, po raz kolejny, wyższy niż w poprzednim miesiącu poziom sprzedaży egzemplarzowej.

4

Ludzie

Daje impuls i motywację

W zawodowy życiorys Rafała Pluteckiego zmiana jest wpisana w tym szerszym, ekscytującym rozumieniu, jako suma energii, odwagi i otwartości.

16

Ludzie

Zaprogramować Polskę

Działają we dwie. Wcześniej z branżą informatyczną miały niewiele wspólnego, ale to właśnie one, Beata Jarosz i Joanna Prószyńska-Witkowska, rozwijają w Polsce firmę, która może u nas wiele w tej branży zmienić.

22

Ludzie

Pilotuję – to moja misja

Po kilkunastu latach spędzonych w bankowości Urszula Wiśniewska postanowiła przekuć w biznes swoją drugą wielką pasję – nauczanie. Jej Akademia Start & Up przekazuje wiedzę początkującym przedsiębiorcom, między innymi o tym, jak umiejętnie rozmawiać z bankami.

24

Rynki

Polski fitness się zmienia

Pod koniec 2016 r. ruszył w Gdańsku Tonezone – pierwszy w Polsce i Europie fitness multiplex. Jest to klub działający według zupełnie nowej koncepcji i zarazem modelowy sygnał zmian, które wymagają od branży fitness przemyślenia dotychczasowych strategii biznesowych.

27

Rynki

Nasza mała cydrownia

Cydr nie musi pochodzić z wielkiej fabryki. Może być napojem rzemieślniczym, wysokiej jakości. Jednym z pionierów produkcji takiego cydru jest mały zakład w Chyliczkach pod Warszawą. Jego trunki szybko zaczęły zdobywać prestiżowe medale, po dwóch latach firma wyszła na zero i całkiem prawdopodobne, że w tym roku odnotuje pierwsze zyski.

32

Ludzie

Dlaczego nie chcą inwestować?

Niechęć przedsiębiorców do inwestowania niepokoi wielu ekonomistów. Obawiają się, że grozi nam widmo trwałej stagnacji gospodarczej.

35

Ludzie

Niesamowite przypadki Nicka Vujicica

Skoro człowiek bez rąk i nóg może marzyć o wielkich rzeczach i te marzenia spełniać, wy też możecie – przekonuje Nick Vujicic, słynny mówca motywacyjny i ewangelizacyjny, który niedawno odwiedził Polskę. W krakowskiej Tauron Arenie słuchało go 11 tys. osób.

51

Finanse

Zboże, owoce i miód

Firmy wpisujące się w Krajową Inteligentną Specjalizację nr 4 to koncepcyjne zaplecze polskiego rolnictwa. Mało jest branż, o których można powiedzieć to, co o nich: że tak wiele zależy od tak niewielu.

56

Finanse

Rok pod znakiem Trumpa

Tej jesieni nad światem zawisła wielka niewiadoma: prezydent Donald Trump i jego przyszła polityka. Odpowiedź na pytanie, jakie inwestycje mogą dać w najbliższej przyszłości zarobić, stała się jeszcze trudniejsza. Są jednak pewne wskazówki: polskie spółki eksportowe, dolar, gra na spadkach...

62

Finanse

A gdyby tak zainwestować w zdjęcie...

Kiedy wysokiej jakości obligacje dają marny dochód, a wiele innych rynków przypomina rozbujaną huśtawkę, wielu szuka alternatywnych możliwości inwestowania, np. w sztukę. Tu na horyzoncie pojawia się zupełnie nowy typ aktywów: fotografia. Jej rynek, choć wciąż niszowy, jest obiecujący.

66

Finanse

Zegarki: inwestycja bardzo nietypowa

W niektórych kręgach inwestycje dzieli się na nudne (akcje, obligacje, ETF-y) i te z duszą. Do tych drugich należą kolekcjonerskie zegarki. Inwestycja w czasomierze może przy tym dać pewny i bardzo solidny zwrot, lecz trzeba poświęcić jej dużo czasu.

70

Finanse

Z suwakiem do klienta

Internet zdecydowanie ożywił rynek firm pożyczkowych, oferujących tzw. chwilówki. Zaczęły wprowadzać rozwiązania fintechowe, które jak ulał pasują do ich biznesu, nastawionego na masowego klienta, odrzucanego często przez banki.

73

Finanse

Eksport jakby mniej ryzykowny

Transakcje eksportowe łączą się nieraz ze wzmożonym ryzykiem nieotrzymania zapłaty. Odległość, odmienne systemy prawne i różnice kulturowe sprawiają, że warto się przed tym zabezpieczyć. Sposobów na to jest kilka, zależnie od okoliczności.

76

Moja firma

Słaba waluta szkodzi i pomaga

Złotego wzmacniały zrównoważony bilans wymiany z zagranicą, wyższe niż w strefie euro stopy procentowe i głębsza deflacja. Ściągały zaś w dół słaby napływ funduszy unijnych, niepewność inwestorów co do dalszej polityki gospodarczej państwa i ogólnie nie najlepszy klimat na rynkach wschodzących. Jest skądinąd nadzieja, że nasza waluta zdrożeje.

79

Marketing

Trzy sekundy klienta

Jeśli chcemy, żeby rosła świadomość naszej marki, żeby nasi klienci mogli nas łatwiej odnaleźć, a ci nowi usłyszeć o nas, musimy zainwestować w komunikację online.

80

Marketing

Wzorem w konkurencję

Dizajn to nie tylko estetyka. Obejmuje również funkcjonalność sprzężoną z technologią i niesłychanie dziś ważnym doświadczeniem użytkownika. Często też wspiera strategię i filozofię danej firmy. Na wielu poziomach pomaga w zdobywaniu przewagi konkurencyjnej.

84

Startupy

Wybieramy firmową skrzynkę pocztową

Poczta elektroniczna jest dziś dla firmy tak samo oczywista jak tradycyjny adres biura i numer telefonu. Bez e-maila nie da się prowadzić biznesu. Tylko gdzie stworzyć firmowe konto, by korzystanie z niego było najprostsze i najbardziej efektywne?

88

Startupy

Technologiczny rok 2017

Przewidywanie przyszłości jest dość ryzykowne. Zwłaszcza gdy dotyczy szybko zmieniających się nowych technologii. Można jednak próbować odgadnąć, co przyniesie czas, bazując na obecnych trendach. Czego zatem możemy oczekiwać w nadchodzących dwunastu miesiącach?

91

Startupy

Desktopy mają się dobrze

Rozmawiamy z Andrzejem Sowińskim, dyrektorem generalnym Lenovo Polska.

92

Prawo i podatki

Czy należy bać się RODO

4 maja 2016 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

94

Prawo i podatki

Tradycyjne biuro rachunkowe nie przetrwa

Nowoczesne technologie – telefony komórkowe, e-maile, aplikacje mobilne – zrewolucjonizowały świat biznesu. To samo czeka również branże, które niechętnie wprowadzają zmiany i opierają się na tradycyjnych sposobach prowadzenia działalności. Taką branżą jest księgowość, gdzie przyszłością są platformy multinarzędziowe, zapewniające szybką i bezpieczną wymianę informacji.

96

Akademia przedsiębiorczości

Wybieramy lokal

Kupić czy wynająć? No i gdzie? I czy w ogóle trzeba mieć lokal „na pełen etat”? Radzimy, czym się tu kierować, jaki jest wybór i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

99

Akademia przedsiębiorczości

Daj się zauważyć

Przetestowaliśmy, czy nasz pomysł na firmę, a zwłaszcza na jej ofertę, ma szansę zainteresować klientów, mamy przemyślany model biznesowy, ustaliliśmy, kto należy do naszej grupy docelowej. Pora dać się zauważyć na rynku.

102

Fajrant

Dyskretny urok finansjery

Świat finansów od dawna inspiruje hollywoodzkich twórców. Wielkie pieniądze i wielkie dramaty, efektowne bankructwa – wszystko to doskonale nadaje się na dobrą filmową historię. Czasem z tych opowieści możemy się sporo nauczyć.

106

Fajrant

Wesołego szampana!

Wszystko zaczęło się w Szampanii, w okolicy miasta Épernay. To tu znajduje się opactwo benedyktyńskie w Hautvillers, w którym zakonnik Dom Pérignon... tak, tak, to mnich jest ojcem jednego z najsłynniejszych trunków świata i najbardziej wystrzałowych imprez.

110

Fajrant

Samochód pracujący

Duży van sprawdzi się i jako auto do transportu towarów, kiedy możemy wykorzystać jego imponującą przestrzeń ładunkową, i jako samochód na aktywny wyjazd, z wygodnymi kanapami i miejscem na rodzinny bagaż.

114

Fajrant

Zdjęcie Catherine Eddowes

Do Londynu zawitałem z żoną w środku zimy. W Warszawie trzymał mróz, osiem kresek na minusie. Za to na lotnisku w Luton powitała nas wiosna. Temperatura dobijała do plus 10, a na trawnikach pierwsze kwiaty pyszniły się w popołudniowym słońcu.

119

Fajrant

Kreatywny destruktor z austriackiego garażu

Samochody elektryczne to drugi, po autach autonomicznych, gorący technologiczny temat w motoryzacji. Temperatura zaczęła rosnąć kilka lat temu za sprawą Tesli. Nową gwiazdą elektrycznych samochodów może okazać się Kreisel Electric.