Wydanie 3/2017 (18) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 3/2017 (18)

Data publikacji: 22.02.2017

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 3/2017 (18)

1

Edytorial

Wiosenny oddech w My Company Polska

Kreśląc co miesiąc kilka słów wstępniaka, staram się nie omawiać zawartości bieżącego wydania. Zwłaszcza że, jak pokazuje nasz monitoring, Czytelnicy, którzy w coraz większej liczbie sięgają po „My Company Polska”, czytają magazyn niemal od deski do deski. Tym razem jednak zrobię wyjątek.

12

Ludzie

Opłaca się być w porządku

„Biednym ludziom się nie szczęści z powodu jednej wspólnej cechy – całe ich życie upływa na oczekiwaniu” – to ponoć słowa Jacka Ma (Ma Yuna), założyciela Alibaby. Ponoć, bo nie słyszałem, jak je wypowiada, choć widziałem dziesiątki stron internetowych przypisujących mu to stwierdzenie.

16

Ludzie

Nie szukaj złotych rad

Kiedy Bartek Posmyk, trener i dyrektor merytoryczny Sandler Training, prowadzi zajęcia ze sprzedawcami czy liderami, musi być trochę jak twardy dowódca. Daje im narzędzia i zachęca do samodzielności. – Jak się trafi na pole bitwy, to już nie będzie czasu, żeby zastanawiać się nad decyzjami – mówi.

18

Ludzie

Każdy może powiedzieć: sprawdzam

Dorota Goliszewska i Alicja Hendler pytają Mateusza Zmyślonego, organizatora konferencji Open Eyes Economy Summit o siłę sprawczą tych, którzy produkują dla mas i masom sprzedają, o zmienianie świata na lepsze przez wywieranie wpływu na korporacje i o broń, jaką już dysponują społeczeństwa.

24

Rynki

Opiekunowie jutra

Enactus to jedyny w swoim rodzaju ogólnoświatowy program – inkubator fascynujących startupów społecznych, wymyślanych i prowadzonych przez studentów. Do Polski siedem lat temu sprowadziła go firma BIGRAM.

27

Rynki

Realny biznes na wirtualnym

Moda na spędzanie czasu w wirtualnej rzeczywistości zawędrowała również do Polski. Pierwsi przedsiębiorcy, którzy na tym skorzystali i otworzyli kilka miesięcy temu salony VR, a nawet tę modę nieco napędzili, myślą już o ekspansji do innych miast.

30

Ludzie

Do dobrych podatków nie ma drogi na skróty

Rząd zapowiada wprowadzenie przyjaznych rozwiązań podatkowych dla przedsiębiorców, a jednocześnie uszczelnienie systemu podatkowego i poprawę ściągalności danin. Sprzeczność między tymi dwoma celami widać gołym okiem. A może da się je pogodzić, decydując się na odważniejsze zmiany?

66

Finanse

W poszukiwaniu kół zamachowych

Wśród Krajowych Inteligentnych Specjalizacji nadzieje budzą zwłaszcza te, które poza tym, że obfitują w ciekawe firmy, mają też mocne korzenie. Ale czy znaleźliśmy KIS – prawdziwe koła zamachowe polskiej gospodarki?

70

Finanse

Jak legalnie płacić fiskusowi mniej

Oto rozwiązania oferowane przez obowiązujące w tym roku przepisy, warte rozważenia przez małe firmy szukające sposobu na to, by płacić choć trochę niższe daniny. Od razu uprzedzamy: decyzje podejmujcie po dużym, bardzo dużym namyśle.

73

Finanse

Szybko – z konta na konto

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z szybkich przelewów, mogą dziś liczyć na usługi nie tylko krajowe, ale też zagraniczne, a także użyć do tego komputera i komórki. Bez trudu też szybko wymienią i przeleją waluty. Oferta rynkowa jest dojrzała, a ceny – do zaakceptowania.

76

Zarządzanie

Uskrzydlić i odmienić

Dobry mówca motywacyjny potrafi porwać tłumy, opowiadając, jak spełnił swoje marzenia. A gdy kogoś rozpali i uskrzydli, radzi: pora, byś ruszył w drogę do celu. I często zamienia się wtedy w coacha lub trenera. Żeby za uskrzydleniem poszła zmiana.

82

Startupy

Przenosimy sklep do internetu

Przeniesienie działalności handlowej do internetu to dobry sposób na zwiększenie sprzedaży, liczby klientów, wyjście poza lokalne opłotki. Nie jest też szczególnie skomplikowane, ani drogie. I można skorzystać z technologicznych gotowców.

88

Startupy

Obraz jak prawdziwy

Jeszcze niedawno można było sądzić, że obrazy w rozdzielczości Full HD są tak dokładne i tak szczegółowo odwzorowują rzeczywistość, że niczego więcej nie potrzebujemy. Wszak w porównaniu z DVD była to wielka rewolucja. Teraz powoli standardem staje się technologia 4K. Tylko czy ma sens?

91

Startupy

Jeśli help, to z desku

Dzięki helpdeskowi firmy mogą dziś zaoferować wysoki standard obsługi klienta i jeszcze zrobić to tanio. Nawet bardzo małe przedsiębiorstwa i te bez szczególnej wiedzy technicznej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego systemu?

104

Fajrant

Gra królów, królowa gier

Takie właśnie nazwy nadali polo Brytyjczycy. W Europie są jego największymi miłośnikami, choć uzależniło od siebie także wielu Francuzów czy Niemców. Dziś ma szansę upowszechnić się trochę bardziej w Polsce. W końcu kochamy konie, czyż nie?

108

Fajrant

Zdrowo i niezdrowo

Zdrowe żywienie stało się modne i nic w tym złego. Szkopuł w tym, że porad, jak się odżywiać, poszukujemy często w mediach i internecie, a tam aż roi się od mitów.

112

Fajrant

Samochody (niedalekiej) przyszłości

Motoryzacja jest jedną z tych branż, w których pierwszoplanową rolę grają innowacje. Szybkie zmiany dokonują się tu dzięki... ekologii, komputerom i smartfonom. Jakich nowinek możemy zatem spodziewać się w autach w najbliższym czasie?

118

Fajrant

Zejść ze sceny i zachować twarz

Warto uczyć się na błędach innych i dlatego dobrze jest poznać przyczyny bankructwa czy, mówiąc ogólniej, zakończenia działalności tej czy innej firmy. Wiele ze schodzących z rynku startupów pisze ostatnie listy i czasami dzieli się w nich spostrzeżeniami, co poszło nie tak.

120

Fajrant

O wewnętrznej spójności

Pracowałem kiedyś z człowiekiem uznawanym za bardzo sprawnego menedżera. Mówiono o nim „Król Słońce”, nawiązując do zabawnej klasyfikacji liderów Charlesa Fouriera. Toczyliśmy ciekawe dyskusje na ważne tematy, które wykraczały poza zawodową codzienność. Często się ze sobą zgadzaliśmy, ale kiedyś rozmawialiśmy o moralności i akurat tu się różniliśmy.