Ludzie

Kino bez ograniczeń

Kino bez  ograniczeń

Prosta i tania aplikacja stworzona przez zespół polskich naukowców rozwiązuje problem odbioru filmów przez osoby niewidome i niesłyszące. Działa już w kilku kinach, jej potencjał jest ogromny.

Tomasz Michalik 23.04.2019
Przepis na miliony

Przepis na miliony

Weź dużą sałatkę lub wrap, dołóż 50 naturalnych składników do wyboru, polej ręcznie kręconym sosem, dodaj świeżo wyciskane soki. Oto wiecznie świeży przepis na sukces Anny Krajewskiej z Salad Story.

Prawie jak Amazon

Prawie jak Amazon

Ta historia to przestroga. Merlin, który miał być polskim Amazonem, dziś walczy o przetrwanie. O tym, czy mu się to uda, zadecyduje sąd. Kilka dni temu spółka powołała nową prezes, ale do wyjścia z kłopotów droga daleka.

Góry, morze i ciuchy

Góry, morze i ciuchy

Femi Stories stworzone przez siostry Anitę i Kamę Nawarkiewicz to marka z charakterem. Dla silnych i niezależnych kobiet, takich które wiedzą, czego chcą. W ciągu kilku lat brand urósł ze spontanicznego pomysłu do biznesu mającego ponad 7 mln zł przychodu

Jak zarażać ludzi  ideami

Jak zarażać ludzi ideami

Żeby tworzyć wirusowe treści, trzeba znać kilka schematów, które podnoszą temperaturę naszych emocji. Zwykle jest to coś, co budzi lęk, gniew i frustrację. Najpierw jednak musi być interesujące.

50 najpopularniejszych YouTuberów

50 najpopularniejszych YouTuberów

Prowokują, komentują, grają, eksperymentują, rozśmieszają i przekraczają kolejne granice absurdu. I choć wydaje się, że to wszystko zabawa, polscy youtuberzy zarabiają miliony, a ich kanały to prawdziwe przedsiębiorstwa. Oto ranking 50 najpopularniejszy

Jacek Adamczyk 23.04.2019
Abstra filmiki, sprzedaż,  wyniki

Abstra filmiki, sprzedaż, wyniki

Kiedyś wystarczył nam pomysł i od razu braliśmy się do roboty. Teraz mamy castingi, rekrutację, scenarzystów, aktorów. To prawdziwa fabryka treści wideo. Nasz nieoficjalny slogan to: Abstra: filmiki, sprzedaż, wyniki – śmieją się Rafał Masny i Olek Wandzel, członkowie zarządu Abstra.

Dziewczyna z misją

Dziewczyna z misją

Polski startup opracował prototyp urządzenia, które wskazuje, jaki antybiotyk podać pacjentowi. Za dwa lata chce z gotowym aparatem wejść na rynek. Akurat wtedy prezeska spółki skończy studia.

Kto ma pszczoły,  ma nie tylko miód

Kto ma pszczoły, ma nie tylko miód

Kamil Baj podpatrywał ojca, który w 1996 r. założył pod Siedlcami rodzinną pasiekę. Wkrótce jednak wyjechał na studia do Warszawy, ożenił się z Agnieszką i wsiąkł w pracę w korporacji. Ojcu pomagał z doskoku, ale miłość do pszczół pozostała. − Od kiedy pa

Kosz pomyśli  za Ciebie

Kosz pomyśli za Ciebie

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Większość Polaków źle segreguje śmieci. Pomóc może nie tylko edukacja, ale też inteligentne kosze na odpadki, które posegregują je za nas. Pierwszy taki produkt na świecie stworzyła polska firma Bin-e.

Jak z prezesa wyhartował się właściciel

Jak z prezesa wyhartował się właściciel

W przeddzień swoich setnych urodzin Krośnieńskie Huty Szkła zyskały nowego właściciela. Został nim Paweł Szymański, dotychczasowy prezes. Ten wykup menedżerski to jeden z rzadkich przykładów tego typu transakcji w Polsce.

Paweł Piotrowski 25.03.2019
Dzieci internetowego boomu

Dzieci internetowego boomu

Zaczynali od portalu o hip-hopie, ale szybko podłapali melodię do biznesu. Dziś firma IAI założona przez Pawła Fornalskiego i Sebastiana Mulińskiego jest liderem na polskim rynku e-commerce, wartym prawie 300 mln zł. Czy świeży zastrzyk inwestycyjny od fu

Matki, Polki, milionerki

Matki, Polki, milionerki

Na czele już co trzeciej firmy w Polsce stoi kobieta. Polki zakładają więcej firm niż Hiszpanki, Francuzki czy Niemki i coraz częściej osiągają międzynarodowy sukces.

Nie kalkuluję, ufam własnej intuicji  i ryzykuję

Nie kalkuluję, ufam własnej intuicji i ryzykuję

To smutny paradoks, że w stulecie wywalczenia kobiecych praw kobieta musi być co najmniej dwa razy lepsza niż mężczyzna, by być uznana za choć w połowie tak dobra jak on. Sama tego doświadczyłam – mówi w szczerej rozmowie Kayah, współtwórczyni wytwórni mu

Rynek mniejszych marek

Rynek mniejszych marek

Porównując Polskę z resztą świata, trzeba zauważyć, że nasz rynek kosmetyków naturalnych jest dużo młodszy, ale rozwija się bardzo dynamicznie – mówi Zuzanna Mierzejewska, organizatorka Targów Kosmetyków Naturalnych Ekocuda, w rozmowie z Adamem Mielczarki

Przed nami wielki skok

Przed nami wielki skok

Technologia blockchain w bankach obniża koszty o 60 proc. Wkrótce może zrewolucjonizować administrację państwową. Będziemy częścią tej rewolucji – zapowiada Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group, w rozmowie z Piotrem Ceregrą.

Piotr Ceregra 25.02.2019
Mleczna giełda byłego prezesa GPW

Mleczna giełda byłego prezesa GPW

Wymyślona przez byłego wiceprezesa GPW Mirosława Szczepańskiego Polish Dairy, na razie broker, ale w zamiarach giełda mleczna, nie ma jeszcze zysków, ale od startu mocno rośnie – ma już kilkuset klientów na całym świecie. Rynek jest trudny i nieprzejrzys

Królowa pneumatyki

Królowa pneumatyki

Małgorzata Bieniaszewska z małej sulechowskiej firmy stworzyła europejskiego giganta w produkcji złączy pneumatycznych. W Polsce nie ma dziś konkurencji.

Nie planuję być bogaty

Nie planuję być bogaty

Nasza wizja jest zupełnie inna niż większości firm w Polsce. Inni wolą obdzwonić kogo się da, wydrenować rynek. My nie mamy problemu z przychodami, nie musimy nikomu nic udowadniać na siłę. Chcemy, aby nasi klienci zarabiali razem z nami. Dzięki temu wkrótce będę grał w lidze, gdzie rozdaje się najmocniejsze karty – mówi Jarosław Królewski, prezes i założyciel Synerise.

Wolves Summit: efektywny networking w sercu Warszawy

Wolves Summit: efektywny networking w sercu Warszawy

Konferencja Wolves Summit to miejsce, gdzie innowacje spotykają się z kapitałem. 19 i 20 marca Pałac Kultury i Nauki po raz kolejny wypełni gwar rozmów typu 1:1. Nie zabraknie również intrygujących wykładów o technologii i społeczeństwie, a także czasu n

red. 06.02.2019
Programowanie subatomowe

Programowanie subatomowe

Działają dopiero od września, a już dołączyli do elitarnego grona partnerów Microsoftu mających za zadanie okiełznać komputery kwantowe. Lecz i bez tego warszawska firma Bohr Technology jest liderem programowania przyszłości.

Nie chciała nakręcać konsumpcjonizmu

Nie chciała nakręcać konsumpcjonizmu

Agata Frankiewicz należy do pionierów idei upcyklingu w naszym kraju i łączy ją ze swoim biznesem. Odnosi sukcesy, nawet jeśli z początku zbyt różowo oceniła nastawienie polskich konsumentów do produktów z odzysku.

Kwartet z silnym postanowieniem

Kwartet z silnym postanowieniem

Czterej polscy fizycy – założyciele firmy Fluence – stworzyli supermocny laser, który może służyć do cięcia diamentów, podglądania reakcji chemicznych czy operacji korekcji oczu. Mają już pierwszych klientów. To przykład naukowców, którzy świetnie odnaleźli się w świecie biznesu.

Głodni świata

Głodni świata

Cel członków Forum Młodych Dyplomatów jest jasny: chcą w przyszłości mieć wpływ na to, co się dzieje na świecie i jaką pozycję zajmuje w nim Polska.

Finanse to ciągły trening

Finanse to ciągły trening

Należąca do Klaudiusza Sytka Grupa Aforti nie zwalnia. W 2018 r. kupiła większościowe udziały w windykacyjnym LifeBelt i rusza dalej na południe Europy. Sytek ma podstawy do ogłoszenia sukcesu, ale woli o nim nie mówić, nawet nie myśleć. Trzeba być pokornym, także w biznesie – twierdzi.

Karolina Prewęcka 28.01.2019
II edycja Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny

II edycja Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny

Jesienią ruszyła II już edycja kampanii edukacyjnej skierowanej do małych i średnich firm: Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny. Jej główny cel to zwiększenie świadomości przedsiębiorców, jeśli chodzi o wagę płynności finansowej dla ich bizne

Bankowcy detaliczni o wyzwaniach

Bankowcy detaliczni o wyzwaniach

Zaostrzająca się rywalizacja z fintechami, spodziewane spowolnienie gospodarcze i zmniejszenie się przez to zyskowności branży, a także nieustanny postęp, jeśli chodzi o możliwości i usługi – m.in. o tym dyskutowali uczestnicy 11. Kongresu Bankowości Deta

Od cyfryzacji do #Wybieram590

Od cyfryzacji do #Wybieram590

Dwa lata temu, kiedy wzrost gospodarczy wynosił 2,4 proc., było hasło „Uwalniamy potencjał polskiej gospodarki”. Teraz jest 5,7 proc. i dalej uwalniamy potencjał polskiej gospodarki. Może już w końcu powiedzielibyśmy, że uwolniliśmy potencjał polskiej go

Polska kolej przyszłości

Polska kolej przyszłości

Miliardowe inwestycje, poprawa jakości usług, modernizacja dworców – to najważniejsze działania spółek z Grupy PKP. Kolej ma wjechać na nowoczesne tory i być bardziej przyjazna dla pasażerów. Mówiono o tym podczas dwóch debat na tegorocznym Kongresie 590.

Rozmawiajmy sami ze sobą

Rozmawiajmy sami ze sobą

O tym, że wcale nie jest tak trudno zmienić siebie, gdy negatywne emocje utrudniają nam funkcjonowanie i osiąganie celów, o roli coacha, mentora, a także o tym, dlaczego przedsiębiorcy rzadko potrzebują psychoterapii, lecz nieraz potrzebują wsparcia – Alicja Hendler rozmawia z dr hab. Mirosławą Huflejt-Łukasik z Wydziału Psychologii UW, pionierką polskiego coachingu.

My Company Polska 17.12.2018
Lubię budować zespoły

Lubię budować zespoły

Iwona Grochowska przekuła swą psychologiczną pasję, doświadczenie i zacięcie lidera w nowatorskie, udane przedsięwzięcie na rynku motywowania pracowników. Razem ze swymi wspólnikami, Krzysztofem Mikulskim i Tomaszem Józefackim, potrafiła też przekonać licznych aniołów biznesu, by wsparli ich koncept wtedy, gdy zdawało się, że utknęli w „startupowej dolinie śmierci”.

Dobry duch dobrej książki

Dobry duch dobrej książki

Motyleksiążkowe.pl, należące do Beaty Motyl, od lat są na rynku księgarskim ewenementem. To więcej niż biznes. To także kilkutorowe wsparcie dla małych wydawców, którym trudno się przebić.

Niezmiennie nowatorscy

Niezmiennie nowatorscy

Moda na fotobudki pojawiła się jakieś sześć lat temu, a dziś coraz trudniej wyobrazić sobie wesele czy firmową imprezę bez urządzeń, dzięki którym goście mogą sobie zrobić zabawne zdjęcia. Jako jedna z pierwszych zaczęła je u nas produkować firma Smove z Knurowa – od razu w centrum stawiając klienta.

Bankowcy dyskutowali o wspieraniu spółek

Bankowcy dyskutowali o wspieraniu spółek

Sala notowań GPW gościła w październiku czwarty już Kongres Bankowości Korporacyjnej i Finansowania Przedsiębiorstw. Tym razem dyskusja skoncentrowała się na wspieraniu firm przez prywatne i publiczne instytucje rozwojowe.