Ludzie
Symulator paparazzi, kloszarda, a nawet kozy. Symulatory w Polsce coraz popularniejsze
Symulator paparazzi. Symulator ochroniarza. Symulator mechanika pracującego na jednej z pierwszych kolonii marsjańskich. Polskie studia produkują coraz więcej gier, w których wykonujemy różne – czasem dziwne lub nietypowe – zawody. Symulatory stają się naszym dobrem narodowym! A może to po prostu pragmatyczne wykorzystanie naszych ukrytych potrzeb?
Hub.Tech postawi na giełdę
W I półroczu 2022 roku na warszawskim parkiecie głównym GPW zadebiutuje Hub.Tech, dawniej Boruta-Zachem. Firma złożyła już wniosek do KNF.
Karol Milewski, Omnipack: "Polacy mają wyśrubowane wymagania względem dostaw" [WYWIAD]
Klienci chcą dostawy następnego dnia, niskich cen, wysokiej jakości. Żeby to robić z zyskiem, trzeba budować skalę, wychodząc poza Polskę. Nie da się inaczej. Skupiając się na rodzimym rynku, zostajemy w tyle – mówi Karol Milewski ze startupu Omnipack.
Polskie żelki dla starszych z CBD? Jest ważna umowa z producentem słodyczy marki Odra
Spółka 3H podpisała umowę na dostarczanie oleju CBD do ZPC Otmuchów, jednego z największych producentów słodyczy i suplementów diety w Polsce, właściciela m.in. marki Odra.
Łukasz Dębski: "Dobry symulator daje ci wręcz poczucie stania się bogiem" [WYWIAD]
Dobry symulator to taki, który dba o równowagę między wysokim stopniem realizmu a zaangażowaniem gracza. Dajesz ludziom możliwość zderzenia się z tym, co zawsze chcieli robić, ale nie byli w stanie. Tak sprzedaliśmy ponad 1 mln egzemplarzy Cooking Simulator wraz z dodatkami. Inwestorzy nam zaufali i dziś jesteśmy wyceniani na 140 mln zł – mówi Łukasz Dębski, cofounder i CEO Big Cheese Studio.
Na komunię, zamiast roweru, dostała od babci komputer. Tak zaczęła się kariera Wiktorii Wójcik
Na komunię, zamiast roweru, dostała od babci komputer. Tak zaczęło się jej zamiłowanie do gamingu. Obecnie, wraz ze wspólnikami, rozkręca startup inStreamly, czyli platformę do łączenia streamerów z markami, a w wolnych chwilach jeździ na wrotkach.
Ergonode z ważnym inwestorem. To Marcin Grzymkowski, twórca eobuwie
Twórca eobuwie.pl, jednego z największych w Polsce serwisów e-commerce zajmujących się sprzedażą obuwia, Marcin Grzymkowski, zainwestował w startup Ergonode.
Jacek Kramarz dołącza do East Hemp Group
Jacek Kramarz, jeden z pionierów polskiego rynku konopi, dołączył do zarządu East Hemp Group. Kramarz jest twórcą firmy HemPoland.
Konrad Krawczyk opracowuje nowe leki. Dziś ma firmę wartą miliony
Konrad Krawczyk zaprzągł sztuczną inteligencję do pracy na jednym z najbardziej obiecujących pól – analizy dotąd niewykorzystanych danych medycznych w celu opracowywania nowych leków. Wybrał wąski, ale za to żyzny przyczółek – przeciwciała terapeutyczne. Był tym, który przecierał szlaki, dzięki temu ma dziś firmę wartą miliony.
Wielka zmiana w Eurocashu. Były prezes PZU zastąpi Luisa Amarala na stanowisku szefa firmy
Paweł Surówka, prezes PZU w latach 2017-2020 zastąpi Luisa Amarala na stanowisku prezesa firmy Eurocash, jednego z największych podmiotów na rynku handlowym.
Stworzyła biznes wbrew ostrzeżeniom. Teraz stawia na TikToka. Izabela Makosz, jakiej nie znacie
Wbrew ostrzeżeniom założyła firmę, jakiej w Polsce jeszcze nie było – Time for Wax. Po 10 latach sprzedała ją z wielokrotnym przebiciem. Dzisiaj Izabela Makosz jest mentorką i jako jedna z pierwszych w Polsce szkoli przedsiębiorców, jak sprzedawać na TikToku.
Jakob Lundqvist zajmie stanowisko CTO w giełdzie kryptowalut Zonda
Zonda, jedna z największych europejskich giełd kryptowalut, ogłosiła dzisiaj mianowanie Jakoba Lundqvista na stanowisko Chief Technology Officer (CTO). To pierwsze zatrudnienie na wyższym stanowisku od czasu, gdy w ubiegłym miesiącu firma przeszła rebranding, w ramach którego powołała również nowego CEO oraz zarząd. Nowy CTO rozpocznie pracę z dniem 1 stycznia 2022 roku.
Orphinic Scientific rozwija leki na rzadkie choroby. "Jesteśmy kolekcjonerami diamentów"
Istniejący od trzech lat Orphinic Scientific to fundusz biotechnologiczny, który specjalizuje się w rozwoju leków i technologii medycznych w zakresie chorób rzadkich. Ma swój pomysł na minimalizację ryzyka i plan debiutu na giełdzie.
Polak stworzył urządzenie muzyczne, dzięki któremu nauczymy się matematyki. "Przekracza granice"
Mówi się, że niektórym nauka idzie jak z nut. Z Musiconem jest tak dosłownie. Kamil Laszuk stworzył muzyczne urządzenie edukacyjne, które zdobywa serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Pozwala ono rozwijać nie tylko zdolności artystyczne, ale też uczyć np. matematyki czy programowania.
Cyfrowe mury obronne. Najlepsze startupy cybersecurity
Rozwój cyberbezpieczeństwa to obecnie jeden z najważniejszych trendów technologicznych. Jeśli firmy nie zadbają o ten aspekt, stracą rynkową przewagę. Innowacyjne rozwiązania cybersecurity oferuje coraz więcej startupów. A fundusze coraz chętniej w nie inwestują.
DoxyChain odmienia podejście do zarządzania informacją. Czeka nas rewolucja na miarę internetu?
Blockchain nie jest rewolucją na miarę internetu, ale całkowicie odmienia podejście do zarządzania informacją. Tak przynajmniej uważa Gabriel Dymowski, prezes DoxyChain, czyli startupu, który technologię blockchain wykorzystuje do budowy infrastruktury i platformy do zarządzania dokumentami.
Vocaly pomaga w nauce śpiewu. Edukacja cyfrowa to przyszłość muzyki?
Vocaly to przełomowa aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która pomaga w nauce śpiewu. Nowatorskim rozwiązaniem zainteresowali się zarówno inwestorzy, jak i nauczyciele klas wokalnych z różnych części świata.
Zielone strony biznesu. Rośliny dla początkujących
W Plants for Humans możesz kupić Stasia z Japonii, Jacka z Zanzibaru albo Olgę z Meksyku, a który okaz będzie dla ciebie lepszy, dowiesz się, gdy rozwiążesz quiz.
Polki tworzą japońskie noże. "Taki nóż może być inwestycją na pokolenia"
Dzięki założonej w Londynie przez Polki firmie Japana ręcznie robione przez japońskich kowali noże trafiają na globalny rynek. W konkurencyjnych cenach, w dodatku z ważnym przekazem dla kobiet.
Budując przyszłość. Najlepsze startupy z branży proptech [RANKING]
Zarządzanie biurem, digitalizacja logistyki na placu budowy, dom stawiany w kilkanaście godzin – technologia coraz odważniej wkracza do świata nieruchomości. W minionych miesiącach polski proptech rósł bardzo dynamicznie, a inwestorzy uwierzyli w ten sektor startupowego ekosystemu. Jednak największe wzrosty, prawdopodobnie, dopiero przed nami.
Polskie wanny z drewna podbijają świat. A zaczęło się od produkcji... jachtów!
Unique Wood Design jest jednym z najbardziej znanych światowych producentów wanien i umywalek z drewna. Ich luksusowe wyroby spotkać można w prywatnych rezydencjach, ekskluzywnych hotelach czy na wysokiej klasy jachtach na całym globie.
Useme to startup pomagający w rozliczaniu freelancerów. "Za dwa lata chcemy wejść na giełdę"
Polski startup Useme skorzystał na pandemicznym boomie. I mierzy coraz wyżej! Czy podbije zachodnie rynki ofertami od polskich freelancerów?
Agnieszka Pałka odsłania tajemnice. Dlaczego 17-latka postawiła na własny startup zamiast na szkołę?
Modą interesuje się od dawna – efektem fascynacji jest startup getdressed, który zdążył już namieszać na polskim rynku. A w wolnych chwilach – żeby utrzymać kondycję – skacze na skakance.
Wirtualne cmentarze - jak to działa?
Nowe technologie wchodzą na cmentarze. Dzięki nim możemy stworzyć wirtualne miejsce pamięci, ale też – bez wychodzenia z domu – odnaleźć zaginioną mogiłę, czy zadbać o grób bliskich znajdujący się na drugim końcu Polski.
Firma Bisonte stworzyła podwodnego drona. To jedyne tego rodzaju urządzenie na świecie
Krakowska firma Bisonte stworzyła podwodnego drona, który ma szansę zastąpić ludzi i roboty podczas wielu prac wykonywanych na głębokościach. To jedyne tego rodzaju urządzenie na świecie. Pomysł zdobył nie tylko międzynarodowe nagrody, ale także cieszy się zainteresowaniem rynku.
RevDeBug zapoczątkuje programistyczną rewolucję? "Łamiemy obecny od wielu lat paradygmat"
Polscy specjaliści chcą usprawnić naprawę błędów w firmowych systemach. Już teraz wśród ich klientów jest m.in. Rossmann, prowadzone są też kolejne rozmowy z potencjalnymi partnerami. Niedawno startup pozyskał 10 mln zł finansowania. Czy rozwiązanie opatentowane przez RevDeBug zapoczątkuje programistyczną rewolucję?
W oczekiwaniu na polskiego jednorożca. Jak uzyskuje się miliardową wycenę?
Figma – wycena 10 mld dol., Getir – 7,5 mld dol., Bolt – 4,75 mld dol. Jednorożce, czyli startupy o wycenie przekraczającej 1 mld dol., znajdziemy w USA, Turcji czy Estonii. A w Polsce? Być może będziemy mieli wkrótce pierwszego.
Piotr Wawrysiuk. Poza biznesem
Twórca zbilansowanego cateringu dla psów PsiBufet. Do dziś pamięta swoje pierwsze czworonogi, marzy o poznaniu Elona Muska, a w ramach relaksu – myje ręcznie samochód.
Saga rodu Barcińskich [BOHATEROWIE POLSKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI]
Rodzina Barcińskich należała do najbogatszych i najbardziej wpływowych w przedwojennej Polsce. Niestety jej członkowie, będący właścicielami wielkich fabryk włókienniczych, padli ofiarą historii i złego losu.
Czy kampanie z udziałem influencerów są skuteczne? "Profil nasycony reklamami nie jest atrakcyjny"
Internetowi celebryci reklamują najróżniejsze produkty, często bez głębszej refleksji. Na ile są skuteczni? Kiedy ostatnio zdecydowaliście się na usługę, gdyż polecił ją wasz ulubiony twórca?
Zielone Strony Biznesu. Milionowy biznes ziołowy prosto z Podlasia
Z dala od zgiełku, wśród rozległych pól i sennych wsi Podlasia, wybujał milionowy biznes – Ziołowy Zakątek i Dary Natury – lokalne imperium Mirosława Angielczyka.
Przetestuj swój biznes zanim go uruchomisz. Powstał polski symulator biznesowy
Rzeszowska spółka Revas rewolucjonizuje naukę biznesu w Polsce. Dzięki stworzonym przez nią Branżowym Symulacjom Biznesowym można przekonać się o tym, jak to jest prowadzić własną działalność gospodarczą, zanim wejdzie się na prawdziwy rynek.
Z chodników na salony. Ile i kto zarabia na disco polo
Majteczki w kropeczki spakowane? Czekacie już na drugim peronie? To zapraszamy do przedziału, bo zabieramy was w podróż po krainie, gdzie Jolka nie pamięta może lata ze snu, za to swym uśmiechem oczarowuje w każdy wieczór!
Zielone Strony Biznesu. Startupy, które chcą wygrać z katastrofą klimatyczną
Rozwój automatyzacji na budowach, farmy wertykalne, niwelowanie ilości odpadów. Wiele polskich podmiotów skutecznie przyczynia się do tego, że ziemski scenariusz na nadchodzące lata nie brzmi aż tak pesymistycznie. Czy startupy – górnolotnie mówiąc – uratują świat?
Szefowa Siemensa stanie na czele polskiego oddziału Microsoft
1 grudnia obowiązki szefa polskiego oddziału Microsoft przejmie Dominika Bettman, dotychczasowa szefowa Siemens Polska. Na stanowisku zastąpi Marka Loughrana, który zarządzał oddziałem od ponad 4,5 roku.