Polsko-brytyjski startup ze wsparciem inwestorów. Technologia zrewolucjonizuje produkcję żywności

uFraction8
Zespół uFraction8, fot. mat. prasowe
Biotechnologiczny startup uFraction8 pozyskał od inwestorów 2,5 mln funtów, czyli około 13,5 mln złotych. Firma posiada technologię, która może zrewolucjonizować produkcję żywności na bazie mikroalg, leków na bazie komórek zwierzęcych lub produktów na bazie drożdży, takich jak piwo.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rundzie inwestycyjnej przewodził fundusz Thia Ventures. Wśród inwestorów znaleźli się także: Blue Horizon i EIT Food. Do rundy dołączyły również Scottish Enterprise, Leave a Nest oraz anioł-inwestor z Londynu.

Dodatkowe finansowanie zostało zapewnione dzięki dotacjom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), Scottish Enterprise oraz InnovateUK. uFraction8 odnosła również sukcesy w licznych konkursach biznesowych, które zapewniły znaczny dopływ dodatkowych środków. 

uFraction8. Polsko-brytyjska rewolucja

Firma uFraction8 z siedzibą w Szkocji, opracowuje nowatorskie instrumenty do bioseparacji, które umożliwiają bardziej wydajną produkcję produktów biologicznych, takich jak żywność na bazie mikroalg, leków na bazie komórek zwierzęcych lub produktów na bazie drożdży, takich jak piwo. Wizją uFaction8 jest zapewnienie przystępnej cenowo zrównoważonej produkcji biologicznej. Na przykład, aby umożliwić uprzemysłowienie produkcji mięsa hodowlanego w oparciu o kultury komórkowe hodowane w bioreaktorach oraz aby zintensyfikować produkcję leków na bazie przeciwciał monoklonalnych. Misją uFraction8 jest stworzenie najlepiej działających systemów separacji w mikroskali (mikrofiltracji), jakie kiedykolwiek istniały.

Nowoczesne instrumenty uFraction8 wykorzystują technologię mikroprzepływów, aby umożliwić delikatne oddzielanie produktów opartych na kulturach komórkowych od cieczy, w której są hodowane. Od momentu założenia, w kwietniu 2017 r., firma uFarction8 rozwinęła swoją technologię z prototypu w skali laboratoryjnej do mini-przemysłowego demonstratora, używanego do testów u klientów. Technologia uFraction8 oferuje wiele zalet w stosunku do obecnie stosowanych filtrów przemysłowych, membran i wirówek. Dla przykładu, wyjątkowo niskie ścinanie w porównaniu z konkurencją, zapewnia użytkownikom podwyższoną żywotność komórek i zwiększoną wydajność systemu produkcji. Technologia uFraction8 ma wyjątkową zdolność do pracy z gęstymi cieczami, z którymi inne rozwiązania po prostu nie mogą sobie poradzić.

Oto najlepsze polskie startupy

Jak tłumaczy współzałożycielka firmy, Monika Tomecka:

Przełomowa technologia uFraction8 umożliwi industrializację bio-produkcji i wspomoże rewolucję biogospodarczą naszych czasów.

uFraction8 rozwija się także w Polsce

W 2019 r. uFraction8 Ltd otworzyła w Poznaniu spółkę córkę, uFraction8 PL, która w 2021 r. otrzymała grant Szybka Ścieżka od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). To wsparcie umożliwiło uFraction8 PL otwarcie nowego laboratorium w Wielkopolskim Centrum Zaawansowych Technologii i zatrudnienie zespołu projektantów i inżynierów, którzy zwiększyli tempo rozwoju technologii uFraction8.

Obecne finansowanie w wysokości 2,5 miliona funtów w formie inwestycji i dotacji umożliwi firmie uFraction8 rozbudowę istniejących obiektów w Szkocji i Polsce, powiększenie zespołu, przeskalowanie technologii oraz przeprowadzenie przemysłowych testów pilotażowych z potencjalnymi klientami.

Podatek cukrowy. Jakie są realne koszty?

To będzie rewolucja?

Inwestycja Thia Ventures została poprowadzona przez Abela Rossignola, który wraz ze swoim kolegą inwestorem Bartem Van Hoolandem, dołączy do zarządu uFraction8.

- Rewolucja bioprodukcyjna nadal potrzebuje nowych technologii wspomagających, aby w pełni wykorzystać swój potencjał. Optymalizacja procesowa — w przypadku technologii takich jak precyzyjna fermentacja czy inne rozwiązania oparte na kulturach komórkowych lub mikroalgach — jest nadal niezbędna. Thia jest przekonana, że technologia uFraction8 przyniesie bardzo potrzebne ulepszenia w bioseparacji, umożliwiając opłacalność tych rozwiązań na dużą skalę. Cieszymy się, że możemy dołączyć do Moniki i Briana w tym obiecującym przedsięwzięciu - skomentował Abel Rossignol.

- Bioseparacja jest jednym z kluczowych obszarów, w których dostrzegamy potrzebę zmian technologicznych w celu odblokowania taniej, wielkoskalowej produkcji komórek zwierzęcych i mikroorganizmów do zastosowań spożywczych. uFraction8 przygotowuje się do wprowadzenia jednej z takich zmian, umożliwiającej bioprodukcję, która ma kluczowe znaczenie dla nowego zrównoważonego systemu żywnościowego. Cieszymy się, że możemy współpracować z uFraction8, aby zapewnić lepszą niż kiedykolwiek bioseparację w alternatywnym ekosystemie białek i nie tylko - skomentowała Friederike Grosse-Holz z Blue Horizon

- Ważne jest dla nas, aby każdy miał zbieżne cele i wartości. Ma to kluczowe znaczenie dla naszego długoterminowego sukcesu. Thia i Blue Horizon idealnie pasują do uFraction8 i nie mogę się doczekać współpracy z nimi - powiedział dr Brian Miller, współzałożyciel uFraction8.

Dr Monika Tomecka, współzałożycielka uFraction8, dodała:

- Zapewniona przez tych doświadczonych inwestorów wiedza z zakresu bio-produkcji w połączeniu z ich długą historią wspierania firm Biotechnologicznych pozwoli uFraction8 rozwijać się szybciej niż kiedykolwiek. Cały zespół uFraction8 jest bardzo podekscytowany nadchodzącymi zmianami i gotowy ciężko pracować, by zrealizować to, co jest zaplanowane, i jeszcze więcej. Jesteśmy również otwarci na nowe współprace, dlatego mam nadzieję, że rozpowszechnienie wiadomości o zamknięciu rundy i pozyskania nowych partnerów biznesowych przyniesie nam nowe możliwości współpracy i testów pilotażowych z potencjalnymi klientami w 2022 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ