Powstał nowy fundusz inwestycyjny Movens Growth Equity. Na inwestycje przeznaczy 100 mln złotych

Movens Growth Equity
Zarządzający Movens Growth Equity: (od lewej) Łukasz Pawłowski, Radosław Rejman i Maciej Kraus, fot. mat. prasowe
Movens Capital przygotował nowy podmiot, który będzie inwestował w polskie małe i średnie spółki. Łącznie na inwestycje przeznaczonych zostanie 100 mln złotych. Połowę tej kwoty przekaże fundusz stworzony przez NCBR.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Partnerami zarządzającymi w funduszu są: dr Maciej Kraus, Łukasz Pawłowski oraz Radosław Rejman. Wcześniej jako zespół z sukcesem zainwestowali w m.in. Grupę Netsprint, Packhelp, Salad Story czy Fenige.

Na inwestycje nowy fundusz przeznaczy 100 mln zł, z czego 50 mln zł zostało pozyskanych ze środków unijnych w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Będą inwestycje w rentowne firmy

Fundusz wesprze swoje spółki portfelowe przede wszystkim w obszarach kluczowych dla budowania wartości firm: strategii rozwoju (organicznego oraz poprzez akwizycje), zarządzaniu marżami i optymalizacją cen, finansach i kontrolingu, tworzeniu struktury operacyjnej i realizacji procesów HR, a także strategii wyjścia (np. przygotowania spółki do jej sprzedaży w przyszłości). Zaoferuje im również wsparcie sprawdzonych ekspertów z Polski i z zagranicy, m.in. w zakresie realizacji działań marketingowych umożliwiających dynamiczny wzrost firmy (growth-hacking) oraz ukierunkowanych na uzyskanie pożądanego efektu, np. sprzedażowego (performance marketing).

–  Obecnie w Polsce jest tylko kilka funduszy inwestujących w sektor MŚP. Tymczasem ma on ogromny potencjał. Zazwyczaj są to firmy prowadzone przez osoby doskonale znające swoją branżę, tworzące produkty, cieszące się zainteresowaniem odbiorców i osiągające przychody. Wystarczy im niewielkie wsparcie, aby przejść na wyższy poziom. Tu upatrujemy naszej roli. Oferujemy kapitał na poziomie 5 - 25 mln PLN i bieżące wsparcie finansowo-biznesowe w 5 strategicznych obszarach. Nie jest naszym celem przejmowanie kontroli w spółkach, interesuje nas objęcie pakietu 20-40 proc. udziałów, przy 5-letnim horyzoncie inwestycyjnym – mówi dr Maciej Kraus, partner w Movens Growth Equity.

Duże zmiany w startupie Less

Cyfrowa transformacja i customer retail

Fundusz chce inwestować w przedsiębiorstwa oferujące rozwiązania z dwóch obszarów: cyfrowej transformacji oraz zmieniających się preferencji konsumentów (“customer retail”). W pierwszej grupie znajdują się m.in. firmy tworzące usługi dla e-commerce, IT, AdTech oraz fintechy. Druga grupa to spółki adresujące potrzeby wynikające ze zmian zachodzących w preferencjach oraz stylu życia konsumentów, związane m.in. ze zdrowym żywieniem, edukacją, ekologią czy rozrywką. 

– Wybrane przez nas sektory czeka długoterminowy wzrost, a wiele nisz nie jest zdominowanych przez dużych graczy, co zapewnia wiele atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych. Chcemy współpracować z innowacyjnymi firmami, stworzonymi przez pasjonatów, których produkty już teraz odpowiadają na rodzące się trendy. Zależy nam na wsparciu przedsiębiorców, chcących rozwijać swój pomysł, a nie sprzedawać firmę na wczesnym etapie. Wierzymy, że z naszym wsparciem staną się liderami swoich kategorii, nie tylko w Polsce – dodaje Łukasz Pawłowski, partner w Movens Growth Equity. 

– W planach inwestycyjnych kreślimy szerokie spektrum naszych zainteresowań. Niezwykle dynamiczne procesy cyfryzacyjne, związane z upowszechnieniem usług cyfrowych w biznesie i życiu codziennym, stanowią jednoznaczne wskazanie do działalności kapitałowej w tej przestrzeni – mówi Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A. (NIF).

Giełda Bitbay rozwija działalność

Movens Growth Equity. Plany funduszu

Movens Growth Equity jest zarządzany przez trzech rozpoznawalnych w środowisku managerów z wieloletnim doświadczeniem inwestycyjnym, biznesowym i doradczym.

Maciej Kraus jest ekspertem w zakresie zarządzania cenami na rynkach B2B i B2C a także aniołem biznesu, wykładowcą MBA na Stanford, mówcą TED i autorem książek. Doradzał zarówno globalnym koncernom (Siemens, Daimler, Johnson&Johnson, Cemex), jak i mniejszym organizacjom.

Łukasz Pawłowski to bankier inwestycyjny oraz anioł biznesu, posiadający doświadczenie w doradztwie z obszaru fuzji i przejęć oraz finansów przedsiębiorstw. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt zakończonych sukcesem transakcji kapitałowych. Pracował m.in. w EY Corporate Finance, CAG, Espirito Santo Investment Bank (obecnie Haitong Bank).

Z kolei Radosław Rejman posiada niemal 20-letnie doświadczenie w obszarze corporate finance, zarządzaniu inwestycyjnym, a także operacyjnym zarządzaniu aktywami, produkcją i handlem. Odpowiadał za zarządzanie finansowe i operacyjne w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (Opera TFI i Skanska TFI) oraz domach maklerskich (Opera Dom Maklerski, Opera Kwiatkowski i Wspólnicy), przez niemal dekadę zasiadając w zarządach instytucji finansowych.

Partnerzy Movens Growth Equity jak dotąd zainwestowali w kilka rosnących spółek zgodnych ze strategią funduszu. Wśród nich znajdują się m.in. Salad Story - największa w Polsce sieć restauracji typu “convenience” ze zdrowymi posiłkami, Grupa Netsprint - zajmująca się marketingiem internetowym, Packhelp – marketplace oferujący spersonalizowane opakowania, Fenige - fintech dostarczający rozwiązania płatnicze, a także 7anna – producent oraz dystrybutor rowerów gravel, MTB i urban pod markami Rondo, NS Bikes, Octane One i Creme.

– Prowadzimy obecnie zaawansowane negocjacje z kolejnymi firmami o wsparciu kapitałowym ze strony Movens Growth Equity. Jedna z nich zajmuje się szeroko rozumianym climate tech, a druga pochodzi z branży e-commerce. Liczymy na to, że już niebawem będziemy mogli pochwalić się kolejnymi inwestycjami w portfelu– dodaje Radosław Rejman, partner w Movens Growth Equity. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ