TOP 10. Największe inwestycje w polskie startupy w 2021 roku

Twórcy Docplannera, Uncapped i Ramp
Twórcy Docplannera, Uncapped i Ramp
Rok 2021 był po raz kolejny rekordowy, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w polskie startupy. Wrażenie robi nie tylko łączna kwota - 3,6 mld złotych - ale także największe inwestycje. Oto zestawienie 10 największych transakcji na polskim rynku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dane oraz kwoty pochodzą z najnowszego raportu PFR Ventures i Inovo Ventures Partners oraz oficjalnych komunikatów o transakcjach

1. Docplanner

To zdecydowanie największa, choć wciąż niepotwierdzona inwestycja. O transakcji informowały jako pierwsze brytyjskie media. Fakt przeprowadzenia rundy nie został zdementowany przez przedstawicieli największego na świecie portalu, oferującego możliwość umawiania się na wizyty do lekarzy. 

Docplanner przez kilka lat pozostawał jednym z najwyżej wycenianych polskich startupów. W 2019 roku firma zamknęła rundę finansowania, w której pozyskała 90 mln dolarów. Była to piąta runda - łącznie do tego momentu Docplanner pozyskał 130 mln dolarów. Według PFR Ventures i Inovo Venture Capital, ostatnia runda z 2021 roku mogła wynieść nawet 600 mln złotych, czyli około 150 mln dolarów.

Jeśli informacja zostanie potwierdzona, oznacza to, że oficjalnie Docplanner został pierwszym polskim jednorożcem.

2. Uncapped

O Uncapped pisaliśmy na łamach miesięcznika My Company Polska i portalu mycompanypolska.pl wielokrotnie. Po raz pierwszy na początku 2020 roku, czyli jeszcze kiedy Uncapped dopiero rozwijał swoje skrzydła. A rozwinął się potężnie. W minionym roku zamknął rundę finansowania B, w ramach której zebrał 301 mln złotych, czyli około 80 mln dolarów.

Uncapped to firma pożyczkowa specjalizująca się w finansowaniu spółek technologicznych – głównie z branż e-commerce i SaaS. Dzięki zaawansowanym algorytmom analizuje parametry biznesowe startupów i pobiera 6-procentową prowizję od ich przychodów.

3. Ramp

Ramp to polska perła w obszarze technologii blockchain. W połowie grudnia jako pierwsi informowaliśmy o nowej inwestycji - 53 mln dolarów (220 mln złotych) w ramach rundy A. Głównym inwestorem jest fundusz Balderton Capital, czyli jedna z najbardziej znanych instytucji specjalizujących się w inwestycjach w nowatorskie startupy. Pieniądze posłużą Rampowi do ekspansji w USA i budowie większego zespołu. W ostatnich tygodniach do firmy dołączyły prawdziwe gwiazdy amerykańskiego biznesu.

Uwaga! Oprócz tego Ramp pozyskał 37 mln złotych na początku roku - w ramach rundy seed.

O szczegółowych planach startupu i nowych pomysłach na rozwój w świecie wirtualnym i realnym twórcy Rampa: Przemek Kowalczyk i Szymon Sypniewicz, opowiadają w wywiadzie, który opublikujemy w najnowszym numerze My Company Polska (premiera już 31 stycznia!).

Ramp to startup, który umożliwia łatwą wymianę walut fiducjarnych (jak złoty, euro, czy dolar) na kryptowaluty – tzw. on-ramping. Dzięki Ramp użytkownicy mogą w bezpieczny kupować krypto w ciągu kilku minut, korzystając z metod wygodnych metod płatności (w Europie to między innymi przelew bankowy, szybki przelew z Revolut, karty płatnicze i Apple Pay). 

4. Packhelp

Jeden z najciekawszych europejskich startupów w obszarze wsparcia dla e-commerce. O ile Uncapped wspiera fimy finansowo, o tyle Packhelp umożliwia projektowanie i zamawianie opakowań zgodnie z własnym życzeniem. Pomysł przekonał inwestorów do tego, by wyłożyli 190 mln złotych w ramach rundy B. W ciągu 5 lat polska spółka pomogła ponad 50 tysiącom klientów z 30 krajów dostarczać ich produkty w unikalnych opakowaniach. Z rozwiązań Packhelp skorzystały m.in. BMW, Bolt, H&M, Google, L’Oreal, T-Mobile i Uber. W ubiegłym roku Packhelp został uznany za najszybciej rozwijającą się firmę technologiczną w Europie Środkowej, w rankingu Deloitte Technology’s Fast 50. 

5. Infermedica

To jedna z "najświeższych" inwestycji, ogłoszona zaledwie przed kilkoma dniami. Runda została zamknięta pod koniec grudnia, dlatego została uwzględniona w zestawieniu. Startup pozyskał 120 mln złotych na rozwój technologii wspierającej opiekę medyczną.

Rundzie przewodził fundusz One Peak. W rundzie udział wzięli też dotychczasowi inwestorzy: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) i fundusze Heal Capital, karma.vc oraz polski Inovo Venture Partners. Środki posłużą do dalszego rozwoju rozwiązania wspierającego wstępną opiekę medyczną, które dziś jest dostępne w 30 krajach i 19 językach. Łącznie do firmy popłynęło 30 mln dolarów.

6. eStoreMedia

1 czerwca 2021 roku eStoreMedia, twórca oprogramowania eStoreCheck, maksymalizującego sprzedaż marek konsumenckich w kanale e-commerce, pozyskała w pierwszej rundzie zewnętrzne finansowanie w kwocie 30 mln dolarów od funduszy zarządzanych przez Kennet Partners i Digital+ Partners. Spółka przeznaczy te środki na rozwój autorskiej technologii Digital Shelf Automation oraz ekspansję na nowe rynki.

Współpraca z Kennet Partners oraz Digital+ Partners to pierwsza zewnętrzna inwestycja kapitałowa dla eStoreMedia. 

7. Proteon Pharmaceuticals

Na liście najciekawszych startupów Proteon Pharmaceuticals jest nietypowy ze względu na swoją historię. Startup powstał w 2005 roku. W 2020 roku zapowiadaliśmy wielką przyszłość temu projektowi - założona w Łodzi firma jest jedną z pierwszych na świecie, której udało się wykorzystać bakteriofagi (wirusy atakujące bakterie) do zwalczania chorób trapiących zwierzęta hodowlane. Opracowała i wprowadziła na rynek jak dwa bazujące na tej technologii produkty. Jeden to dodatek do pasz dla drobiu zwalczający zachorowania na salmonellę, a drugi to dodatek do pasz dla ryb przeciwdziałający dwóm najbardziej popularnym chorobom atakującym farmy rybne (akwakultury).   

W minionym roku firma pozyskała 95,9 mln złotych od konsorcjum inwestorów: PFR Life Science, Nutreco, Montis Capital, Seventure, Aqua-spark, Newtree oraz aniołów biznesu.

8. Vue Storefront

Vue Storefront zajął drugie miejsce, jeśli chodzi o kwotę środków zebranych w ramach rundy A (rekordzistą jest Ramp). Nowymi inwestorami w spółce zostały marki znane z Europy: fundusz inwestycyjny zarządzany przez Creandum (słynący z inwestycji m.in. w Spotify czy Bolt), fundusze zarządzane przez Earlybird Venture Capital (N26 , Peak Games) oraz Paua Ventures (Pipedrive, Tylko). To fundusze inwestujące w tzw. „firmy jutra”. W tej rundzie towarzyszą im m.in. Evan You, twórca Vue.js (z którego Vue Storefront korzysta) oraz: Mathias Biilmann Christensen, prezes Netlify, Heini Zachariassen, twórca Vivino i Paul St. John - jeden z liderów Githuba. W tej rundzie ponownie w Vue Storefront zainwestował również warszawski fundusz Movens Capital.

Łącznie inwestorzy przekazali 69 mln zł przy wycenie spółki pre-money na poziomie 250 mln zł.

Czym zajmuje się Vue Storefront? To platforma pomagająca firmom e-commerce poprawiać wydajność ich witryn na różnych urządzeniach bez narzucania ograniczeń w zakresie ich interfejsów graficznych i funkcjonalności. 

9. Spacelift

Dokładnie 58,5 mln złotych w ramach rundy B w ubiegłym roku pozyskał Spacelift. Spacelift to startup, który pomaga firmom w zarządzaniu złożoną infrastrukturą IT w chmurze, w modelu Infrastructure-as-Code (IaC). Dzięki platformie deweloperzy mogą bezpiecznie budować, rozwijać i testować aplikacje w chmurze, bez ryzyka awarii i przestojów w pracy.

Rundzie przewodził nowojorski fundusz Insight Partners. Założony w roku 1995 fundusz w przeszłości inwestował m.in. w Monday.com, Shopify, Tumblr, czy Twittera. W rundzie wzięli udział też dotychczasowi inwestorzy – brytyjskie fundusze Blossom Capital i Hoxton Ventures oraz polski Inovo Venture Partners. 

10. Aleph Zero

Aleph Zero to jeden ze startupów, który swój biznes opiera o technologii blockchain. Do swojego nowatorskiego rozwiązania przekonała zespół międzynarodowych inwestorów: Juncapital, Genblock Capital, PetRock Capital, Supernova, Gordon Cheung. Runda seed zamknęła się na kwocie prawie 58 mln złotych!

Jedną z nowości, jakie wdrożył startup, jest uruchomienie smart kontraktów w ramach Aleph Zero Smartnet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY