Wypatrzone przez Świderka
zobacz inne tematyNauka jutra
Rozwiązania proponowane przez startupy z branży EduTech pokazują, że nauczanie na odległość to nie tylko Zoom, Teams czy Classroom. Dziś to cała gama innych rozwiązań, które ułatwiają pracę i nauczycielom, i uczniom.
Sztuczna inteligencja wybierze startupy dla inwestorów?
W startupowym konkursie piękności zwycięzcę wskaże sztuczna inteligencja.
Gwóźdź do filiżanki. Wypatrzone przez Świderka
Nim przyszła pandemia, brytyjskie puby i francuskie kawiarnie walczyły o życie. Francuzi starali się znaleźć sposób na uratowania tych lokali. Brytyjczycy puścili sprawę na żywioł.
Sama prędkość nie wystarczy. Wypatrzone przez Świderka
Wyższe prędkości oferowane przez sieci nowej generacji i nowe modele smartfonów to zbyt mało, by skusić klientów do korzystania z nowej sieci na masową skalę. Przekonali się o tym już południowokoreańscy operatorzy komórkowi, którzy jako pierwsi na świecie zaczęli oferować usługi sieci 5G. Z pomocą przyszły im na szczęście startupy.
Roboty w czasie zarazy. Wypatrzone przez Świderka
Okazały się niezwykle przydatne podczas epidemii koronowirusa 2019-nCoV. Roboty medyczne zmniejszają ryzyko personelu medycznego zaangażowanego w zwalczenie epidemii, a także minimalizują rozprzestrzenianie choroby.
Ile wart jest patent. Wypatrzone przez Świderka
Wielkie koncerny technologiczne coraz śmielej wchodzą na rynek ochrony zdrowia. Patentowy pozew dr. Josepha Wiesela, kardiologa z Uniwersytetu Nowojorskiego, skierowany przeciwko Apple pokazuje, że choć giganci stosują rozwiązania opatentowane wcześniej przez innych, to niekonieczne chcą za nie zapłacić.
Duży, maluch i mikrus. Wypatrzone przez Świderka
Slack Technologies w porównaniu z Microsoftem, Cisco czy Facebookiem jest maluchem. Podobnie zresztą jak Spotify w porównaniu z Google’em czy Apple albo Box lub Dropbox w porównaniu z Google’em i Microsoftem. Te maluchy mają wspólną cechę – stworzyły usługi, które potem ci duzi naśladowali.
Koreańska wizja wodorowa. Wypatrzone przez Świderka
Rząd Korei Południowej postawił na wodór. Zrealizowanie ambitnych celów dotyczących wykorzystywania wodoru do napędu pojazdów czy w infrastrukturze miast wymagać będzie olbrzymich nakładów inwestycyjnych. Ale nawet ich poniesienie nie gwarantuje, że pomysł wypali.
Kolor prądu ma w biznesie znaczenie. Wypatrzone przez Świderka
Produkowany w Polsce prąd należy do jednych z najbrudniejszych w Europie. A mimo to są u nas firmy – na razie głównie polskie spółki zagranicznych koncernów – które korzystają tylko z zielonej energii. Zapewne niewiele dzieli nas od chwili, gdy zacznie się okazywać, że warunkiem zdobycia kontraktu będzie korzystanie z zielonego prądu.
Miały być bajgle, stanęło na lodach
Ben & Jerry, producent lodów z segmentu premium, który jest dziś częścią koncernu Unilever, zaczynał jako założony na wariackich papierach startup. Założyciele nie wiedzieli ani jak prowadzi się biznes, ani jak robi się lody. Za to co chwila rozwiązywali problemy, które trudno przewidzieć w biznesplanie.
Bez klimatyzatora źle, a z nim problem. Wypatrzone przez Świderka
Letnie upały, które w tym roku w Polsce i Europie zaczęły się już w czerwcu, zaowocowały nie tylko rekordowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale także doprowadziły do skokowego popytu na żarłocznie konsumujące prąd urządzenia klimatyzujące.
Pakowanie na życzenie
W globalnej gospodarce firmy szukają sobie niszy, w której mogą być czempionami. Włosi od lat mocni są w przemyśle maszynowym. A szczególnie mocną pozycję mają w tym jego fragmencie, który produkuje urządzenia do pakowania.
Dobra śmierć giganta
Na gruzach Nokii powstało w fińskim Oulu wiele małych firm. Zakładali je byli pracownicy koncernu, którzy inwestowali otrzymane od byłego giganta odprawy. Zgodnie twierdzą, że upadek Nokii to najlepsze co mogło im się przydarzyć.
Drogie mięso i wegańskie burgery
Rozwój rynku roślinnych substytutów mięsa – zarezerwowanego do tej pory dla kilku, może kilkunastu procent mieszkańców bogatego Zachodu – może gwałtownie i w sumie nieoczekiwanie przyspieszyć. Przyczyn należy szukać w Chinach.
Pieniądze funduszy VC omijają Europę
Dane zebrane przez firmy doradczą PwC i badawczą CB Insights pokazują, że Europa wciąż niemal nie liczy się na rynku finansowania startupów przez fundusze venture capital. W 2018 r. na tego typu inwestycje wydały one na całym świecie 207 mld dol. Do europejskich firm trafiło z tego tylko nieco ponad 10 proc.
Być kobietą w technologicznym startupie
O pozytywnej roli, jaką kobiety odgrywają w firmach technologicznych, oraz o korzyściach płynących ze zrównoważonego składu zarządu pisze się i mówi wiele. Ale dane z raportu „The State of European Tech” pokazują, że słowa pozostają tylko słowami.
Outsider w elektrycznym świecie
Elektryczna rewolucja w motoryzacji – przynajmniej na razie – szerokim łukiem omija Polskę. Tymczasem świat wchodzi w kolejną fazę – elektryfikacji samochodów ciężarowych.
Kosmiczne oczekiwania
Jeff Bezos, Richard Branson czy Elon Musk. Spółki tych miliarderów są w gronie tych, które zamierzają zarobić krocie na kosmicznym biznesie. Na zyski z kosmosu liczą też polskie firmy.
Skaner przenosi sklep do internetu
Internetowy handel wymiata z rynku tradycyjne sklepy. I te wielkie, i te małe, które jeszcze niedawno działały tuż za rogiem. Irlandzki startup Pointy twierdzi, że może pomóc przetrwać małym sklepom, a inwestorzy uznali, że pomysł dublińskiej firmy wart jest ich pieniędzy.
Mody w świecie finansowym
W inwestowaniu panują mody. To za ich sprawą wzięciem na giełdzie czy rynku prywatnym zaczynają cieszyć się np. spółki technologiczne zajmujące się rozwiązaniami dla motoryzacji albo te pracujące nad sztuczną inteligencją. Lub też coś, co było gorące wczoraj – jak specjaliści od grafenu czy fintechy z rynku pożyczek – dziś już takie atrakcyjne nie jest.
Po chińskich smartfonach – czas chińskich aut?
Chińskie firmy samochodowe są na najlepszej drodze, aby powtórzyć sukces swoich rodaków – producentów smartfonów. Tak przynajmniej twierdzą eksperci zajmujący się rynkiem motoryzacyjnym.
Dobra śmierć giganta
Na gruzach Nokii powstało w fińskim Oulu wiele małych firm. Zakładali je byli pracownicy koncernu, którzy inwestowali otrzymane od byłego giganta odprawy. Zgodnie twierdzą, że upadek Nokii to najlepsze co mogło im się przydarzyć.
Energetyka na baterie
Stan Australia Południowa jest energetycznym poligonem. Wszystko za sprawą wielkiej litowo-jonowej baterii wybudowanej tam przez Teslę. Bateria ta ma za sobą pierwsze robocze lato, czyli okres wzmożonego popytu na prąd, a energetycy zebrali w tym czasie unikalne doświadczenia.
5G – koniec fazy PowerPointa
Pierwsze miesiące tego roku pokazały, że budowa sieci komórkowych 5G przeszła wreszcie z fazy prezentacji w PowerPoincie do etapu realizacji. Decyzje operatorów o uruchomieniu inwestycji uzmysłowiły jednak wielu z nich, że nadal nie wiedzą, jakimi usługami zachęcić potencjalnych klientów do wypełnienia sieci 5G ruchem.
Marihuana: gorący temat inwestycyjny
Postępująca legalizacja marihuany sprawiła, że w USA powstał zupełnie nowy rynek, który szybko zyskuje na wartości i kreuje miejsca pracy – także w firmach technologicznych.
Nowy startup z dłuższą historią
Wciskanie się z produktem dla klientów korporacyjnych na rynek, w którym jeden gracz ma od dłuższego czasu bardzo duży udział, wymaga odwagi, ale także wielkiej wiary we własne rozwiązania i – zazwyczaj – sporych zasobów finansowych. Jeśli się jednak uda, prawdopodobnie udział śmiałka będzie puchł.
Kawa w sieciówce, a może selfieccino
Kawa? – pytanie, które często oznacza zaproszenie na mniej lub bardziej nieformalne spotkanie w miejscu, gdzie ją parzą i sprzedają. Czasem jest to zwykła kawiarnia czy knajpka, a innym razem – sieciowa. Wybór lokalu często jest przypadkowy, tak by było wygodnie dla umawiających się. Ale kafejki mają coraz to nowsze i nowocześniejsze wabiki, żeby przypadek wykluczyć.
Słuchawki, w których już nie posłuchamy
Niedawno pisałem w „My Company Polska”, że życie startupów, które chcą produkować sprzęt dla konsumentów, jest naprawdę ciężkie i bankrutują one częściej niż inne młode firmy. Tym razem przyglądam się uważniej takiemu bankructwu. Historia Doppler Labs, produkującego znakomite bezprzewodowe słuchawki, jest bowiem znamienna.
Inny model skarpetek
Skarpetki to jeden z najbardziej masowych i tanich towarów produkowanych na świecie. Niemniej sukcesy startupów Stance i Happy Socks pokazują, że i w tym biznesie można znaleźć niszę, która pozwala na szybki wzrost i ponadprzeciętne marże.
Brutalne statystyki sprzętowych startupów
Statystyki dotyczące startupów zajmujących się tworzeniem i produkcją takich urządzeń, jak inteligentne opaski czy okulary do wirtualnej rzeczywistości, są brutalne. Z blisko 400 firm, które uzyskały wstępne finansowanie w latach 2012–2013, samodzielnie działa już tylko 3 proc. – wynika z danych zebranych przez firmę CB Insight.
Punkt zwrotny w historii dronów
Komercyjne drony przestały być zabawkami dla małych i dużych. Stały się narzędziami wszechstronnie wykorzystywanymi przez profesjonalistów. Świetnie to było widać podczas usuwania skutków letnich huraganów w USA.
Uber dla ciężarówek
Uber stał się synonimem wtargnięcia nowych technologii i modeli biznesowych do świata usług transportowych. Wielu zapewne słyszało, że firma ta jest obecna nie tylko na rynku taksówkarskim, ale także dostarcza do domów jedzenie z restauracji. Nowością jest jej obecność na rynku logistyki, a dokładniej – przewozu towarów ciężarówkami.
Za dziewięć lat AI napisze esej
W pracach badawczo-rozwojowych nad sztuczną inteligencją zaczął się prawdziwy wyścig. Stawką są zyski, jakie w przyszłości powinny przynieść opracowywane dziś rozwiązania.
Europa ostrzy sobie zęby na brytyjskie startupy
Czy Londyn i Wielka Brytania utrzymają po brexicie pierwsze miejsce na mapie europejskich startupów? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie trwa już rok. Zaczęło się następnego dnia po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu UE.
Blockchain mocno wchodzi w biznes
Zainteresowanie bitcoinem, kryptowalutą istniejącą w postaci elektronicznych zapisów, raz rośnie, raz spada. Za to zainteresowanie blockchainem, czyli technologią, która jest ściśle związana z bitcoinem, z każdą chwilą jest coraz większe.